Bilans zdrowia dziecka - kalendarz
Pierwszy bilans twojego dziecka wykonywany jest zaraz po porodzie lub w ciągu 12 godzin po nim. Później dziecko jest dokładnie obserwowane przez lekarzy i położne, a gdy wyjdziecie ze szpitala, w domu odwiedzi was zarówno położna środowiskowa, jak i pediatra lub lekarz rodzinny.
Kolejne bilanse wykonuje się już w przychodni u dzieci w wieku:
- 6-9 tygodni
- 3-4 miesięcy
- 6 miesięcy
- 9 miesięcy
- 12 miesięcy
- 2 lat
- 4 lat
- 5 lat (przed rozpoczęciem obowiązkowej nauki w przedszkolu)
- 8-9 lat (w III klasie szkoły podstawowej)
- 12-13 lat
- 15-16 lat
- 18-19 lat
Bilans zdrowia dziecka jak się przygotować?
Przed udaniem się na wizytę pamiętaj, żeby zabrać ze sobą niezbędne dokumenty, czyli książeczkę zdrowia dziecka i inne zaświadczenia związane z jego zdrowiem, np. wyniki badań czy wypis ze szpitala.
Źródła:
- „Książeczka zdrowia dziecka” Ministerstwa Zdrowia, której wzór został opisany w załączniku 6.
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 2069). - Program Szczepień Ochronnych 2016.
- „Pielęgniarstwo pediatryczne. Podręcznik dla studiów medycznych” pod red. Bogusława Pawlaczyka.
- Maria Jodkowska, Anna Oblacińska „Testy przesiewowe w kierunku wykrywania zeza u niemowląt”.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |