Co obejmuje bilans w 6. miesiącu życia dziecka?
Podczas tego bilansu pielęgniarka zmierzy długość i masę ciała dziecka oraz obwód głowy i klatki piersiowej. Lekarz z kolei dokładnie zbada dziecko, a szczególną uwagę zwróci na:
- ciemiączko przednie – jego kształt, rozmiar i wygląd
- zaburzenia wzroku – czy dziecko nie ma zeza
- czy dziecko nie ma zaburzeń słuchu
- czy dziecko nie ma wrodzonej dysplazji stawów biodrowych
- u chłopców: czy jądra znajdują się w mosznie
- jamę ustną – np. czy dziecko ząbkuje
Ciemiączka to takie części czaszki dziecka, która nie są skostniałe. Jednak mózg w tych miejscach jest dobrze chroniony, ponieważ ciemiączka wypełnia specjalna błona. Dzięki niej główkę dziecka można myć, głaskać i przytulać bez obaw. Ciemiączka pozwalają czaszce dziecka dopasować się do kształtu kanału rodnego matki podczas porodu i umożliwiają rozrost mózgu. Będąc w brzuchu mamy dziecko ma cztery ciemiączka – przednie, tylne i dwa boczne – jednak na świat przychodzi najczęściej z zarośniętymi ciemiączkami bocznymi. Ciemiączko tylne zarasta średnio ok. 6. tygodnia życia, a przednie między 10. a 18. miesiącem życia.
Wywiad lekarski podczas bilansu w 6. miesiącu życia dziecka
Ponadto lekarz zapyta o przyjmowane przez dziecko leki, żywienie dziecka – czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, jak często i ile je, oceni rozwój psychoruchowy dziecka i zapyta o zapyta o twoje obserwacje. Niepokojące rzeczy, które możesz zauważyć u swojego dziecka to np.:
- trudności z wprowadzaniem do diety pokarmów uzupełniających
- wymioty, luźne stolce, wysypki po nowych pokarmach
- brak reakcji na dzwonek, telefon czy głos opiekuna
- niemowlę nie grucha (nie mówi „aguuu”)
- brak zainteresowania kolorowymi zabawkami
- dziecko nie przekręca się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch
- dziecko nie lubi przytulania
Lekarz zapyta również jak wygląda wasze życie – kto opiekuje się dzieckiem, jaki dziecko ma rytm dnia, czy doznało jakichś urazów albo miało wykonywane jakieś badania.
Później lekarz udzieli ci informacji, m.in. o żywieniu dziecka, stosowaniu witamin oraz ewentualnie zleci dodatkowe badania lub konsultacje innych lekarzy. W 6. miesiącu życia, po pojawieniu się pierwszych ząbków dziecka, powinniście pójść do dentysty w celu zrobienia przeglądu zębów i stanu jamy ustnej.
Szczepienia w trakcie bilansu
Po zbadaniu przez lekarza twoje dziecko zostanie również zaszczepione:
- trzecią dawką szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
- drugą dawką szczepionki przeciwko ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis)
- trzecią dawką szczepionki przeciwko inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b
Przeczytaj także ogólne informacje o bilansie zdrowia dziecka.
Źródła:
- „Książeczka zdrowia dziecka” Ministerstwa Zdrowia, której wzór został opisany w załączniku 6. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 2069).
- Program Szczepień Ochronnych 2016.
- „Pielęgniarstwo pediatryczne. Podręcznik dla studiów medycznych” pod red. Bogusława Pawlaczyka.
- Maria Jodkowska, Anna Oblacińska „Testy przesiewowe w kierunku wykrywania zeza u niemowląt”.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |