Wypełnienia (plomby) amalgamatowe – czy są szkodliwe?

Wypełnienia amalgamatowe popularnie nazywane srebrnymi plombami były w przeszłości zakładane w zębach bocznych (przedtrzonowych i trzonowych). Stomatologia nie dysponowała wówczas kosmetycznymi materiałami kompozytowymi, które byłyby odpowiednio wytrzymałe na siły występujące podczas żucia pokarmu. Dowiedz się, co się znajduje w plombach amalgamatowych i jak wpływają na organizm?

Wypełnienia amalgamatowe – wpływ na zdrowie

Nowoczesne technologie pozwalają na wycofanie się ze stosowania starych wypełnień. Amalgamaty zawierają w sobie toksyczną rtęć oraz srebro, miedź i cynę. Badanie naukowe wykazały, że odkładająca się w naszym organizmie rtęć kumuluje się w tkankach i może przyczynić się do powstawania alergii, występowania chorób autoimmunologicznych (np.: Hashimoto, Crohna, łuszczyca) i neurologicznych.

Objawy zatrucia rtęcią z plomb amalgamatowych

Objawami zatrucia rtęcią mogą być:

 • przewlekłe infekcje,
 • brak smaku,
 • ciągłe zmęczenie,
 • nadmierna pobudliwość.

Srebrne plomby nie tylko szpecą uśmiech pacjenta poprzez swój ciemny kolor, ale mogą również być przyczyną nadwrażliwości zębów przy spożywaniu ciepłych lub zimnych posiłków, gdyż składają się z metali ciężkich, które dobrze przewodzą ciepło.

Parlament Europejski i Rada Europy w swoim rozporządzeniu z maja 2017 roku zalecają krajom członkowskim wycofanie się ze stosowania wypełnień amalgamatowych do końca 2030 roku. Instytucje uznały rtęć za substancję bardzo toksyczną, stanowiącą globalne i poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Od lipca 2018 roku wypełnienia amalgamatowe nie będą mogły być stosowane u dzieci do 15. roku życia, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Czy usuwać plomby amalgamatowe?

Głównym wskazaniem do wymiany wypełnień amalgamatowych jest pojawiająca się wokół nich próchnica. Amalgamat nie wiąże się chemicznie z tkankami zęba, co może powodować nieszczelność wypełnienia. Jeśli zęby są bardzo osłabione i pozostały tylko cienkie ścianki zęba, amalgamat może powodować ich pękanie. Najwięcej rtęci wydziela się podczas procesu zakładania i usuwania z zęba wypełnień amalgamatowych.

Lekceważąc problemy z plombą, jej nieszczelność lub utratę, narażamy się na powikłania zdrowotne, a czasami także długotrwałe i kosztowne leczenie. Możliwe komplikacje to m.in. dolegliwości bólowe zęba, rozwój próchnicy, zapalenie miazgi, infekcje dziąseł czy nawet ekstrakcja zęba. Rozwiązaniem w tej sytuacji są regularne przeglądy jamy ustnej, np. co pół roku, podczas których lekarz weryfikuje stan wypełnień i sprawdza ich szczelność.
Błażej Derda
Lek.dent. Błażej Derda
Medicover Stomatologia Warszawa Elektrownia Powiśle

Czy każdy stomatolog wymienia plomby amalgamatowe?

Zalecamy, aby wymiana plomby amalgamatowej była wykonana w specjalizujących się w tym gabinetach stomatologicznych przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i procedur międzynarodowej organizacji IAOMT (International Academy of Oral Medicine & Toxicology¹).

Na czym polega usuwanie wypełnień amalgamatowych według procedury SMART?

Standard usuwania wypełnień amalgamatowych został opracowany przez międzynarodową organizacje IAOMT, która rekomenduje szereg standardów służących ochronie pacjenta i personelu przed szkodliwymi oparami rtęci, m.in.:

 • wszystkie osoby przebywające w gabinecie podczas zabiegu muszą być zaopatrzone w jednorazową odzież ochronną;
 • personel gabinetu powinien używać bezlateksowych, nitrylowych rękawic ochronnych;
 • lekarz stosuje u pacjenta koferdam (specjalna guma), który zabezpiecza i odizolowuje śluzówkę jamy ustnej;
 • pacjentowi podawany jest tlen lub powietrze przez maskę nosową lub wąsy;
 • personel medyczny jest zaopatrzony w specjalistyczne maski z filtrami pochłaniającymi opary rtęci;
 • w czasie zabiegu używany jest obfity strumień wody, który zmniejsza temperaturę zabiegu i minimalizuje ilość wytwarzanych oparów;
 • amalgamat usuwany jest w możliwie największych kawałkach, przy użyciu specjalnego wiertła;
 • w unicie stomatologicznym montowany jest separator, który gromadzi usunięty amalgamat, aby rtęć nie przedostała się do środowiska.

Przestrzeganie standardów SMART oznacza dla pacjenta maksymalizację ochrony przed szkodliwymi oparami rtęci uwalnianymi w czasie zabiegu. Dlatego ważne jest wybranie gabinetu stomatologicznego, który stosuje standardy SMART.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

  ¹ Międzynarodowa Akademia Medycyny Jamy Ustnej i Toksykologii