WZW A i WZW B – rodzaje wirusowego zapalenia wątroby [INFOGRAFIKA]

Zdrowa wątroba to podstawa dobrze funkcjonującego organizmu. Na jej pracę wpływa wiele czynników, w tym wirusy, które mogą doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, której typ uzależniony jest od wywołującego ją wirusa. Poniżej prezentujemy graficzne porównanie WZW A, zwanego żółtaczką pokarmową i dużo poważniejszego WZW B, który w formie przewlekłej może doprowadzić nawet do śmierci.
WZW A i WZW B różnice

WZW A i WZW B - droga zakażenia, sposoby ochrony, szczepienia.

WZW A co to jest?

Wirusowe zapalenie wątroby typu jest chorobą przenoszącą się drogą pokarmową. Przebiega stosunkowo łagodnie, często bezobjawowo i co najważniejsze, nie powoduje przewlekłego uszkodzenia wątroby.

O potencjalnym zakażeniu wirusem HAV powinny nas zaalarmować uporczywe swędzenie skóry, wymioty, bóle brzucha, czy objawy typowo grypowe.

Najczęstsze przypadki nabycia zakażenia wiążą się z szeroko pojętą turystyką zagraniczną, zwłaszcza w miejsca, które z kulturą sanitarną są na bakier. 

Co prawda literatura specjalistyczna podaje, że do zakażenia WZW A może dojść drogą krwi. Jednak są to tak rzadkie przypadki, nie uwzględniamy tej drogi zakażenia w grafice.

WZW B co to jest?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B,  inaczej żółtaczka zakaźna typu B, to choroba wywoływana przez wirus HBV – 100 razy bardziej zakaźny niż HIV.

Główną drogą przenoszenia się wirusa jest krew. Do zakażenia może również dojść na drodze niezabezpieczonych kontaktów seksualnych jak i podczas porodu, gdy niemowlę może się zarazić od matki.

Jak dochodzi do zakażenia WZW B?

WZW A i WZW B jak się nie zarazić?

Jak się chronić przed WZW A i WZW B?

WZW A i WZW B szczepionka

Szczepionkę na WZW B podaje się w trzech dawkach. Drugą przyjmuje się po miesiącu od początku cyklu, trzecią zaś po sześciu miesiącach.

Skuteczność tej szczepionki jest bardzo wysoka, a ochrona po przebyciu całego cyklu szczepienia utrzymuje się do końca życia.

Szczepienia przeciw WZW są istotne dla naszego zdrowia.

Szczepionkę na WZW A przyjmuje się w dwóch dawkach w odstępie 6-12 miesięcy, przy czym ochronne przeciwciała pojawiają się w organizmie już po pierwszej dawce.

Po przyjęciu drugiej dawki szczepionki ochrona jest niemal 100-proc. i trwa do końca życia.

Dowiedz się więcej:

Dieta wątrobowa - przy jakich schorzeniach? Co jeść, czego unikać, przykładowy jadłospis

WZW A - żółtaczka pokarmowa utrapieniem Polaków

WZW B - choroba, która zaraża miliony

Wirusowe zapalenie wątroby - najważniejsze informacje

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 28.03.2018
Data ostatniej aktualizacji 14.07.2023