• Klebsiella pneumoniae - objawy i leczenie zakażenia pałeczką zapalenia płuc

  Klebsiella pneumoniae - objawy i leczenie zakażenia pałeczką zapalenia płuc

  Klebsiella pneumoniae to śmiercionośna bakteria odporna na antybiotyki. Ryzyko zakażenia jest duże jedynie podczas pobytu w szpitalu – zagranicznym czy polskim, to nieważne - bo tam właśnie najczęściej namnażają się bakterie. Co nam grozi? Jakie choroby wywołuje Klebsiella pneumoniae? Jak się można nią zarazić? Jakie są objawy i leczenie zakażenia pałeczkami zapalenia płuc?
 • Błonica – rodzaje, objawy i leczenie błonicy

  Błonica – rodzaje, objawy i leczenie błonicy

  Błonica, dyfteryt, krup, dławiec – wszystko to są określenia na jedną, ale za to bardzo poważną chorobę zakaźną, która zagraża życiu. Błonica może prowadzić do uduszenia, zatrzymania akcji serca i powikłań neurologicznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z powodu błonicy wybuchały epidemie. Wiele osób, również w Polsce, z jej powodu umierało. Na szczęście obowiązkowe szczepienia zatrzymały błonicę....
 • Tyfus – rozpoznanie, objawy i leczenie tyfusu

  Tyfus – rozpoznanie, objawy i leczenie tyfusu

  Tyfus to poważna choroba zakaźna, która w najgorszym przypadku może powadzić do śmierci. Brudna woda, nieumyte owoce, żywność przygotowana na ulicy bez zachowania zasad higieny – to one winne są zakażeniu. Jak zapobiegać chorobie? Jak można się zarazić tyfusem? Czy można się zaszczepić? Jakie są objawy i leczenie tyfusu?
 • Zakrzepica zazwyczaj przebiega bezobjawowo

  Zakrzepica – zakrzepowe zapalenie żył w podróży

  Długa podróż samolotem może skończyć się śmiercią. I to nie z powodu katastrofy lotniczej, ale z powodu zakrzepu w żyłach, który najczęściej tworzy się w łydkach. Przerażające? Tak, ale i prawdziwe. Wszystkiemu winna zakrzepica, która nazywana jest cichym zabójcą.
 • Jaskra może objawiać się bólami oka oraz systematycznym zanikaniem widzenia.

  Jaskra – podstępny złodziej wzroku

  Jaskra to grupa chorób, które przyczyniają się do stopniowego zaniku nerwu wzrokowego. Skutkiem nieleczonej choroby jest systematyczne zmniejszanie się pola widzenia, a w dalszej fazie – ślepota. Tymczasem objawy jaskry mogą przez lata pozostać niezauważone. Dowiedz się, czy choroba zagraża również tobie.
 • Abecadło zdrowia – jakim badaniom powinniśmy się poddać?

  Abecadło zdrowia – jakim badaniom powinniśmy się poddać?

  Do badań profilaktycznych zachęcają wszyscy lekarze, powtarzając, że wczesne wykrycie choroby to większe szanse na wyleczenie. Badań jest jednak coraz więcej. Jak się zorientować, które są najważniejsze i jakie wykrywają choroby? Pomocny może okazać się słownik badań profilaktycznych.
 • WZW A i WZW B – rodzaje wirusowego zapalenia wątroby [INFOGRAFIKA]

  WZW A i WZW B – rodzaje wirusowego zapalenia wątroby [INFOGRAFIKA]

  Zdrowa wątroba to podstawa dobrze funkcjonującego organizmu. Na jej pracę wpływa wiele czynników, w tym wirusy, które mogą doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, której typ uzależniony jest od wywołującego ją wirusa. Poniżej prezentujemy graficzne porównanie WZW A, zwanego żółtaczką pokarmową i dużo poważniejszego WZW B, który w formie przewlekłej może...
 • WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B

  WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B

  Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), inaczej żółtaczka zakaźna typu B, to choroba wywoływana przez wirusa HBV – 100 razy bardziej zakaźnego niż HIV. WZW B jest szczególnie groźne dla naszego organizmu, jeśli przyjmie postać przewlekłą – wówczas może prowadzić do marskości wątroby, a w konsekwencji do raka. Najgorsze jest to, że w części przypadków choroba nie daje żadnych objawów. Wirusem HBV...
 • WZW A – żółtaczka pokarmowa utrapieniem Polaków

  WZW A – żółtaczka pokarmowa utrapieniem Polaków

  Wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane inaczej żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, przez lata kojarzone było z zagranicznymi wyjazdami do egzotycznych krajów. Okazuje się jednak, że na WZW A choruje coraz więcej Polaków, którzy wcale nigdzie nie podróżują. Uporczywe swędzenie skóry, wymioty, bóle brzucha czy objawy grypowe powinny nas zaalarmować. Najlepiej jednak zapobiegać chorobie, bo...
 • Gruźlica w Polsce – czy problem wciąż istnieje?

  Gruźlica w Polsce – czy problem wciąż istnieje?

  W Polsce liczba zachorowań na gruźlicę nie rośnie. Z problem borykają się natomiast nasi wschodni sąsiedzi. Czy powinniśmy się niepokoić?