• Rezonans magnetyczny (MRI) – kiedy robić rezonans?

  Rezonans magnetyczny (MRI) – kiedy robić rezonans?

  Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, które wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego organizmu. Rezonans magnetyczny jest bardzo dokładny i pozwala m.in. wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy, ale również rezonans magnetyczny kręgosłupa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej i właściwie każdego...
 • Wirus HPV – objawy

  Wirus HPV – objawy

  Wirus HPV (brodawczak ludzki) to wirus przenoszony drogą płciową. Najgroźniejszy jest dla kobiet. Wirus HPV jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Leczenie zakażenia wirusem HPV? Właściwie jest niemożliwe*. Objawy HPV? Tu też jest problem, bo wirus HPV może nie dawać żadnych objawów.
 • Błonica – rodzaje, objawy i leczenie błonicy

  Błonica – rodzaje, objawy i leczenie błonicy

  Błonica, dyfteryt, krup, dławiec – wszystko to są określenia na jedną, ale za to bardzo poważną chorobę zakaźną, która zagraża życiu. Błonica może prowadzić do uduszenia, zatrzymania akcji serca i powikłań neurologicznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z powodu błonicy wybuchały epidemie. Wiele osób, również w Polsce, z jej powodu umierało. Na szczęście obowiązkowe szczepienia zatrzymały błonicę....
 • Tyfus – rozpoznanie, objawy i leczenie tyfusu

  Tyfus – rozpoznanie, objawy i leczenie tyfusu

  Tyfus to poważna choroba zakaźna, która w najgorszym przypadku może powadzić do śmierci. Brudna woda, nieumyte owoce, żywność przygotowana na ulicy bez zachowania zasad higieny – to one winne są zakażeniu. Jak zapobiegać chorobie? Jak można się zarazić tyfusem? Czy można się zaszczepić? Jakie są objawy i leczenie tyfusu?
 • Zakrzepica zazwyczaj przebiega bezobjawowo

  Zakrzepica – zakrzepowe zapalenie żył w podróży

  Długa podróż samolotem może skończyć się śmiercią. I to nie z powodu katastrofy lotniczej, ale z powodu zakrzepu w żyłach, który najczęściej tworzy się w łydkach. Przerażające? Tak, ale i prawdziwe. Wszystkiemu winna zakrzepica, która nazywana jest cichym zabójcą.
 • Jaskra może objawiać się bólami oka oraz systematycznym zanikaniem widzenia.

  Jaskra – podstępny złodziej wzroku

  Jaskra to grupa chorób, które przyczyniają się do stopniowego zaniku nerwu wzrokowego. Skutkiem nieleczonej choroby jest systematyczne zmniejszanie się pola widzenia, a w dalszej fazie – ślepota. Tymczasem objawy jaskry mogą przez lata pozostać niezauważone. Dowiedz się, czy choroba zagraża również tobie.
 • Abecadło zdrowia – jakim badaniom powinniśmy się poddać?

  Abecadło zdrowia – jakim badaniom powinniśmy się poddać?

  Do badań profilaktycznych zachęcają wszyscy lekarze, powtarzając, że wczesne wykrycie choroby to większe szanse na wyleczenie. Badań jest jednak coraz więcej. Jak się zorientować, które są najważniejsze i jakie wykrywają choroby? Pomocny może okazać się słownik badań profilaktycznych.
 • Kleszcze. Informacje w pigułce [INFOGRAFIKA]

  Kleszcze. Informacje w pigułce [INFOGRAFIKA]

  Co roku na wiosnę powraca problem kleszczy i zagrożenia przenoszonymi przez nie chorobami. Wbrew pozorom nie dotyczy on wyłącznie osób wędrujących po lasach. Te niewielkie pajęczaki, należące do podgromady roztoczy, czują się dobrze również w miastach, w pobliżu naszych domów…
 • Choroby odkleszczowe: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza [INFOGRAFIKA]

  Choroby odkleszczowe: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza [INFOGRAFIKA]

  Kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza – to hasła, które chyba u każdego wywołują strach. Nic dziwnego, bo choroby wywołane ukąszeniami kleszczy są bardzo groźne. Jakie są objawy i przebieg chorób? Jak wygląda leczenie? Czy możemy uniknąć zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę? 
 • WZW A i WZW B – rodzaje wirusowego zapalenia wątroby [INFOGRAFIKA]

  WZW A i WZW B – rodzaje wirusowego zapalenia wątroby [INFOGRAFIKA]

  Zdrowa wątroba to podstawa dobrze funkcjonującego organizmu. Na jej pracę wpływa wiele czynników, w tym wirusy, które mogą doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Wirusowe zapalenie wątroby do choroba, której typ uzależniony jest od wywołującego ją wirusa. Poniżej prezentujemy graficzne porównanie WZW A, zwanego żółtaczką pokarmową i dużo poważniejszego WZW B, który w formie przewlekłej może...