czyli cytologia jednowarstwowa (cienkowarstwowa) na podłożu płynnym LBC z badaniem DNA HPV

Cytologia szyjki macicy jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które powinna wykonywać każda kobieta. Zazwyczaj kobiety powinny powtarzać badanie cytologiczne nie rzadziej niż co 3 lata, gdy poprzednie wyniki były prawidłowe, a kobieta nie ma zwiększonego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Lekarz może zalecić inną częstotliwość badań, jak również wykonanie po 30. roku życia cytologii płynnej z badaniem DNA HPV.

Cytologia z badaniem HPV.

Spis treści:

  1. Co to jest cytologia płynna LBC + HPV
  2. Jak wygląda badanie?

Co to jest cytologia płynna LBC + HPV

Badanie cytologiczne szyjki macicy wykonane może być metodą tradycyjną lub płynną, a materiał do badania może zostać pobrany przez położną lub lekarza ginekologa. 

Czym różni się cytologia płynna od klasycznego badania cytologicznego?

Cytologia LBC (Liquid Based Cytology) różni się od klasycznej postaci tym, że pobrana próbka nie jest nakładana na szkiełko, a wkładana jest do specjalnego pojemnika z płynnym podłożem. Metoda ta posiada wiele zalet. Jest badaniem dokładniejszym, umożliwiającym wykrycie zmian, które w badaniu tradycyjnym mogłyby zostać niezauważone. Ponadto dzięki temu, że wymaz wkładany jest do podłoża płynnego, zachodzi znacznie niższe prawdopodobieństwo tego, że pobrane komórki mogą ulec uszkodzeniu. Płynne podłoże zabezpiecza pobrany materiał.

Ponadto, dodatkowym atutem jest fakt, że z tak pobranego wymazu z szyjki macicy istnieje możliwość wykonania innych badań, jeśli zajdzie taka potrzeba. W próbce pobranej podczas cytologii tradycyjnej często stwierdza się obecność innych komórek, jak krwinki białe i czerwone, limfocyty czy komórki charakterystyczne dla toczącego się stanu zapalnego. Problem ten eliminowany jest przy wykonaniu badania cytologii płynnej.

HPV a cytologia

Cytologia płynna LBC + HPV może wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale także obecność wirusa HPV.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych z osoba zakażoną. Zdarza się jednak, że zakazić można się również przez korzystanie z tej samej bielizny lub ręcznika, co osoba zakażona, jednak ten sposób należy do rzadkości. Podczas seksu wirus przenoszony jest z osoby chorej na zdrową, u której atakowany jest nabłonek. Zmieniona chorobowo przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV tkanka ulega uszkodzeniu, co może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Należy podkreślić, że HPV to ogólna nazwa, obejmująca ponad 120 szczepów wirusa, z czego nie wszystkie są tak samo groźne dla zdrowia. Co do zasady, wirusy HPV dzielą się na szczepy niskoonkogenne i wysokoonkogenne. To właśnie ten drugi rodzaj stanowi szczególne zagrożenie. Wśród wirusów wysokoonkogennych wyróżnia się następujące podtypy wirusa - np. 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67. Podtypy charakteryzujące się niską onkogennością nie pozostają jednak obojętne dla zdrowia, ponieważ mogą wywoływać rozwój brodawek płciowych czy kłykcin kończystych.

Zakażenie wirusem HPV może być groźne dla zdrowia, dlatego problemu nie powinno się bagatelizować. Wykonanie cytologii LBC oraz jednoczesnego badania w kierunku HPV to rozwiązanie, które pozwala na kompleksową profilaktykę raka szyjki macicy. Próbki do przeprowadzenia badania pobierane są podczas tego samego badania. Bardzo ważne jest, aby cytologię wykonywać regularnie, bo tylko to daje możliwość wczesnego rozpoznania i ewentualnego włączenia odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda badanie cytologia LBC + HPV?

Badanie cytologiczne typu LBC razem z typowaniem HPV jest badaniem bezbolesnym i polega na pobraniu próbki z dróg rodnych (szyjki macicy) oraz przeniesieniu jej do specjalnie przygotowanego pojemnika. Materiał powinien być pobierany w gabinecie wyłącznie przez lekarza ginekologa lub położną

Gdzie wykonać cytologię?

Cytologia na terenie Warszawy - zobacz dostępne lokalizacje

Cytologia w Krakowie - znajdź najbliższe placówki 

Cytologia we Wrocławiu - sprawdź lokalizacje

Przeczytaj także: 

Cytologia szyjki macicy | Cytologia płynnaWyniki cytologii | Jak wygląda pobranie cytologiczne

Dowiedz się więcej:

Cytologia u położonej - koszyści z szybkiego wykonania badania

Test na HPV

HPV - objawy