Zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, nie zawsze musi nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, jak rozwój choroby nowotworowej. Jednakże określenie poziomu ryzyka jest możliwe dopiero po wykonaniu odpowiednich testów. Wirus występuje w wielu odmianach, niektóre z nich prowadzą do rozwoju nowotworów. Test pozwala nie tylko na wykrycie zakażenia wirusem, lecz także na określenie jego typu.

Jak zrobić test na HPV?

Spis treści:

Wirus HPVHPV test z jamy ustnejHPV badanie dla kobiety | Test HPV dla mężczyzn | HPV badanie cena

Wirus HPV

Zakażenie w początkowym stadium przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Wirus przenoszony jest najczęściej drogą płciową i obejmuje narządy płciowe, tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Zmiany w obrębie szyjki macicy diagnozowane są zazwyczaj przez lekarza ginekologa podczas badania profilaktycznego.

HPV test z jamy ustnej

Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową, ale jego obecność odnotowuje się także w jamie ustnej, gdzie daje szereg charakterystycznych objawów.

Zmiany te występować mogą na języku i podniebieniu miękkim, ale także na migdałkach czy błonie śluzowej warg. Zakażenia nie można bagatelizować.

Pojawienie się zmian w jamie ustnej umożliwia wykonanie specjalnego testu, który przeprowadzić można samodzielnie w domu dzięki wygodnym zestawom do pobrania wymazu z jamy ustnej.

Aby uzyskać rzetelny wynik, test należy wykonywać zgodnie z informacjami zamieszczonymi w opisie wykonania. Wynik zależy od jakości próbki i ilości materiału genetycznego wirusa, która się w niej znajduje, przekazanej do badania. Wymaz pobierany jest z wewnętrznej strony policzka.

HPV badanie dla kobiety

Wymaz do badania HPV pobierany jest bezpośrednio z szyjki macicy, dlatego badanie powinno być wykonane przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę i kwalifikacje medyczne - jak lekarz ginekolog lub położna.

Przygotowanie do badania HPV dla kobiet

Należy pamiętać, że do wykonania badania należy się odpowiednio przygotować. Próbki nie należy pobierać w okresie krwawienia miesiączkowego. Ponadto, kobieta powinna powstrzymać się od współżycia seksualnego co najmniej 24 godziny przed planowanym badaniem. Ważne jest też ograniczenie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych w okolicy narządów rodnych. Bardzo ważne, aby 48 godzin przed pobraniem wymazu nie stosować żadnych leków dopochwowych, jak też maści zewnętrznych, ponieważ mogłoby to wpłynąć na wiarygodność badania.

Test dla kobiet do wykonania w domu
Cena od 375 zł

SPRAWDŹ ONLINE

 

Test HPV dla mężczyzn

W przypadku zakażenia dotyczącego narządów płciowych mężczyzny diagnostyka polega na pobraniu próbki do badania bezpośrednio z prącia bądź cewki moczowej. Wykonanie wymazu możliwe jest w domu. Pacjent otrzymuje specjalnie przygotowany zestaw do pobrania materiału. Ważne jest, aby został on przygotowany ściśle według wskazówek zawartych w instrukcji, gdyż daje to gwarancję, że wynik będzie wiarygodny.

Na podstawie testu stwierdzane jest, czy pacjent jest zakażony wirusem HPV, a jeśli tak to, oznaczane są genotypy wirusa. Na ich podstawie lekarz wnioskuje o konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia, szczególnie jeśli wykryte zostały wysokoonkogenne typy brodawczaka.

 Badanie dla mężczyzn do wykonania w domu
Cena od 375 zł

SPRAWDŹ ONLINE

 

HPV badanie cena

Gdy zaobserwowane zostaną zmiany w obrębie jamy ustnej, wówczas można skorzystać ze specjalnego testu, do którego próbkę pobiera się w domu. Następnie należy dostarczyć materiał do laboratorium, gdzie zostanie on poddany szczegółowej analizie. Koszt badania nie jest wygórowany, szczególnie jeśli analizować go przez pryzmat zagrożenia, jakie może nieść ze sobą rozwój raka. Test, który można samodzielnie wykonać w domu kosztuje od 375 zł.

Dowiedz się więcej: