Cytologia to jedno z badań profilaktycznych, jakie powinna wykonywać każda kobieta. Na czym polega badanie cytologiczne? Kiedy najlepiej je wykonać i jak długo trzeba czekać na wynik? Sprawdź Centrum Medyczne w Warszawie, w którym możesz zarejestrować termin badania. 

Cytologia pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

Spis treści:

 1. Co to jest badanie cytologiczne?
 2. Cytologia Warszawa szybki wynik
 3. Ile kosztuje cytologia w Warszawie?
 4. Gdzie zrobić cytologię w Warszawie?

Co to jest badanie cytologiczne?

Cytologia szyjki macicy jest badaniem w kierunku raka szyjki macicy. Podczas wizyty lekarz lub położna pobierają próbkę materiału z szyjki macicy, a następnie umieszczają ją na specjalnej płytce lub w pojemniku z płynem utrwalającym. Tak przygotowany materiał przekazywany jest do laboratorium, gdzie wykonywane jest szczegółowe badanie.

O teście cytologicznym mówi się najczęściej w kontekście profilaktyki nowotworu szyjki macicy. To choroba, która przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów, ale dzięki regularnym badaniom można ją wykryć stosunkowo szybko i dzięki temu rozpocząć odpowiednie leczenie. Należy mieć świadomość, że im szybciej zostanie wykryta choroba nowotworowa, tym lepsze rokowania i większa szansa na całkowite wyleczenie.
Warto wiedzieć, że cytologia pozwala wykryć również zmiany wywołane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. HPV występuje w różnych wariantach, a część z nich określa się jako warianty wysokoonkogenne, które mogą doprowadzić do rozwoju raka.

Przeczytaj także:

Cytologia w Warszawie – jak się przygotować?

Planując wykonanie cytologii należy pamiętać, że do badania należy się odpowiednio  przygotować, aby uzyskać rzetelny wynik. Cytologię pobrać można dopiero po 2 dniach od zakończenia miesiączki, ale nie później niż 4 dni przed kolejną menstruacją. Lekarze i położne zalecają, aby materiał do badania pobierany był w I połowie cyklu. Panie przygotowując się do badania muszą pamiętać, że już na 4 dni przed planowanym terminem trzeba zrezygnować ze stosowania leków dopochwowych, nie można też wykonywać płukania pochwy oraz stosować tamponów. 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia. 

Obecnie zaleca się, aby cytologia szyjki macicy była wykonywana regularnie, nie rzadziej niż co 3 lata, przy założeniu, że poprzednie badania były prawidłowe. W innym wypadku oraz gdy kobieta znajduje się w grupie wysokiego ryzyka rozwoju choroby nowotworowej szyjki macicy, badanie należy wykonywać częściej.

Cytologia Warszawa szybki wynik

Na wynik badania cytologicznego czeka się w standardowym trybie około 2-3 tygodni.   

Ile kosztuje cytologia w Warszawie?

Cytologia w Centrum Medicover w Warszawie to wydatek, którego wysokość określona jest w cenniku wybranej placówki. Jeśli planujesz wykonanie badania, sprawdź, jaki jest jego cena. 

Gdzie zrobić cytologię w Warszawie?

W Warszawie cytologię wykonać można w następujących placówkach:

 • Centrum Medicover Atrium, Al. Jana Pawła II 27,
 • Centrum Medicover Elektronowa, ul. Elektronowa 2,
 • Centrum Medicover Grochowska, ul. Grochowska 306/308,
 • Centrum Medicover Inflancka, ul. Inflancka 5,
 • Centrum Medicover Jerozolimskie, Al. Jerozolimskie 96,
 • Centrum Medicover Klimczaka, ul. Klimczaka 1,
 • Centrum Medicover Łukiska, ul. Łukiska 1,
 • Centrum Medicover Prosta, ul. Prosta 36,
 • Centrum Medicover Puławska, ul. Puławska 278,
 • Centrum Medicover Wołoska, ul. Wołoska 22.

Sprawdź lokalizacje, w których możesz wykonać cytologię na terenie Warszawy. 

Dowiedz się więcej: 

Cytologia u położnej – korzyści z szybkiego wykonania badania

Cytologia pobranie – jak wygląda, czy boli?

Jak przebiega badanie cytologii płynnej? 

Jak przygotować się do cytologii