Cytologia płynna jest rodzajem badania cytologicznego, w którym pobrana próbka umieszczana jest w pojemniku ze specjalnym, płynnym podłożem. Jest to badanie bezbolesne, którego wykonanie trwa zaledwie kilka minut.
Spis treści:
- Co to jest cytologia płynna?
- Cytologia płynna jak wygląda badanie
- Cena cytologii na podłożu płynnym LBC
Co to jest cytologia płynna?
Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Jest jednym z elementów wykorzystywanych w diagnostyce raka szyjki macicy, ale także stanów przednowotworowych. Podczas klasycznego badania lekarz ginekolog lub położna pobierają z szyjki macicy komórki nabłonka. Są one pobierane dzięki specjalnej szczoteczce, następnie próbka jest odpowiednio zabezpieczana przez osobę pobierającą i wysyłana do laboratorium, które dokonuje oceny materiału. Badanie jest bezbolesne.
Po raz pierwszy badanie należy wykonać 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego lub w przypadku nierozpoczęcia współżycia, w 25 roku życia. Kolejne badanie cytologiczne, u kobiet zdrowych, u których poprzedni wynik był prawidłowy i nie mają one czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, powinno odbyć się nie później niż po 3 latach. Chyba, że w okresie tym pojawią się niepokojące objawy, wówczas lekarz może podjąć decyzję o konieczności przyspieszania diagnostyki. Obecnie, dzięki rozwojowi alternatywnych metod badania, kobieta może wykonać badanie samodzielnie w domu, a następnie przesłać próbkę do oceny w laboratorium. Takie możliwości daje wykonanie cytologii jednowarstwowej.
W niektórych przypadkach może okazać się, że badanie trzeba będzie powtarzać częściej, co rok. Dzieje się tak w przypadku, kiedy układ odpornościowy kobiety jest osłabiony. Sytuacji takich może być kilka, m.in. u pań po przebytym przeszczepie, w trakcie lub po chemioterapii, lub na skutek stosowania leków immunosupresyjnych. Cytologia powinna być wykonywana co rok również u kobiet będących nosicielkami wirusa HIV.
Cytologia na podłożu płynnym
Wykonanie badania cytologii płynnej posiada wiele zalet, chociaż najważniejszą jest możliwość wykrycia zmian w śluzówce szyjki macicy, które mogłyby zostać niezauważone podczas klasycznej cytologii i badania ginekologicznego. Jest ona zatem dużo dokładniejsza niż klasyczny wariant badania. Różnica między nimi polega na tym, że badanie wykonywane w wariancie tradycyjnym, przez położną lub lekarza, polega na umieszczeniu próbki na szkiełku, natomiast metoda LBC (liquid based cytology) pozwala umieścić próbkę bezpośrednio w pojemniku ze specjalnie przygotowanym, płynnym podłożem. Dzięki temu udało się znacznie ograniczyć ryzyko uszkodzenia pobranych komórek. Dodatkową zaletą jest fakt, że w próbce umieszczonej w płynnym podłożu ilość śluzu, bakterii czy białych lub czerwonych krwinek została właściwie wyeliminowana. W ten sposób ocena próbki pod mikroskopem jest znacznie dokładniejsza, ze względu na eliminację czynników zakłócających obraz pod mikroskopem.
Badanie cytologii płynnej posiada liczne zalety. Wykrywalność zmian śródnabłonkowych jest wyższa niż w przypadku cytologii klasycznej. Ponadto, z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jeśli zajdzie taka konieczność, istnieje możliwość wykonania również dodatkowych badań.
Cytologia płynna jak wygląda badanie?
Badanie cytologiczne, dzięki specjalnemu zestawowi, można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zakupić zestaw, a kurier dowiezie go pod wskazany adres, a następnie odbierze próbkę w ustalonym terminie.
W zestawie do cytologii LBC znajdują się: specjalna szczoteczka cytologiczna, pojemnik z podłożem płynnym, ulotka dla pacjenta, cztery etykiety samoprzylepne oraz protokół pobrania materiału, jako spis informacji dla osób wykonujących badanie.
Cena cytologii na podłożu płynnym LBC
Wysyłkowe badanie cytologiczne LBC czyli na podłożu płynnym to koszt od 157 zł. Jest to zestaw do samodzielnego pobrania próbki. Dzięki temu próbka może zostać pobrana w dowolnej, dogodnej dla pacjentki chwili.
Cytologia płynna wykonywana w placówce to koszt od 195 zł.
Przeczytaj także:
Cytologia szyjki macicy | Cytologia LBC z badaniem HPV
Dowiedz się więcej