Cytologia jest jednym z badań, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Dlaczego jest to takie ważne? W jaki sposób pobiera się materiał do badania cytologicznego i jak długo trzeba czekać na wyniki? Sprawdź lokalizacje na terenie Wrocławia i zarejestruj termin online. 

Badanie cytologiczne we Wrocławiu jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjentki. 

Spis treści:

  1. Po co wykonuje się cytologię?
  2. Ile kosztuje cytologia ginekologiczna we Wrocławiu?
  3. Wyniki cytologii we Wrocławiu
  4. Gdzie zrobić cytologię we Wrocławiu? 

Po co wykonuje się cytologię?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o profilaktyce raka szyjki macicy. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym lepsze rokowania, a tym samym szansa na powrót do zdrowia. W Polsce zaleca się, aby cytologia wykonywana była co najmniej raz na 3 lata, chyba, że indywidualna sytuacja pacjentki i jej stan zdrowia wymagają częstszej profilaktyki.

Cytologia szyjki macicy, polega na pobraniu komórek z kanału i tarczy szyjki macicy kobiety. Próbka pobierana jest wtedy, gdy pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym. Do uzyskania materiału niezbędny będzie wziernik oraz specjalna szczoteczka, która pozwala na zebranie materiału bezpośrednio z szyjki macicy.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Badanie cytologiczne wymaga od pacjentki właściwego przygotowania. Próbka nie może być pobierana w trakcie miesiączki, po jej zakończeniu należy odczekać co najmniej 2 dni. Zaleca się, aby wymaz wykonywać w pierwszej połowie cyklu. Na 24 godziny przed planowanym badaniem kobieta powinna zrezygnować ze współżycia, a ok. 4 dni przed odstawić należy stosowane leki dopochwowe. Nie zaleca się również wykonywania irygacji. Panie, które borykają się z dolegliwościami, które świadczyć mogą o chorobach dróg intymnych, jak np. upławy, powinny w pierwszej kolejności skupić się na wyleczeniu infekcji, a dopiero potem mogą udać się na badanie.

Nie można bagatelizować samego badania, jak i odpowiedniego przygotowania do niego, ponieważ ma to duży wpływ na rzetelność wyniku. Podstawowym zadaniem cytologii jest wczesne wykrywanie zmian nowotworowych szyjki macicy. Regularnie przeprowadzana cytologia pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium rozwoju choroby, co zdecydowanie zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia. Im szybciej rak zostanie wykryty, tym lepiej rokuje.

Powiązane tematy: Jak przygotować się do cytologii? 

Ile kosztuje cytologia ginekologiczna we Wrocławiu?

Cena cytologii we Wrocławiu zależna jest od tego, w której placówce zostanie przeprowadzone badanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest dokładny koszt - skorzystaj z cennika dostępnego na stronie internetowej. Wskazana usługa obejmuje koszt wykonania badania oraz pobrania materiału od pacjentki. 

Wyniki cytologii we Wrocławiu

Standardowy czas oczekiwania na wynik cytologii we Wrocławiu, w placówkach Medicover wynosi 2-3 tygodnie. 

Gdzie zrobić cytologię we Wrocławiu? 

Cytologia we Wrocławiu realizowana jest w następujących lokalizacjach Medicover:

Zanim udasz się na badanie, pamiętaj o rezerwacji wizyty.

Cytologia we Wrocławiu - mapa placówek

Znajdź najbliższą lokalizację Medicover i umów się na badanie cytologiczne we Wrocławiu. 

Powiązane tematy: