Badanie cytologiczne w Krakowie wykonywane jest po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty. Materiał pobierany jest przez lekarza ginekologa lub położną, a następnie przekazywany do laboratorium. Na czym polega cytologia i dlaczego tak ważne jest jej regularne wykonywanie? Sprawdź Centrum Medyczne Medicover i umów wizytę w dowolnym terminie. 

Cytologia ginekologiczna w Krakowie. W którym dniu cyklu najlepiej wykonać badanie? Czy można zrobić je w trakcie miesiączki?

Spis treści: 

  1. Cytologia - co warto wiedzieć? 
  2. Cytologia Kraków cena
  3. Gdzie zrobić cytologię w Krakowie?

Cytologia - co warto wiedzieć?

Profilaktyka raka szyjki macicy jest bardzo ważna, ponieważ wczesne wykrycie komórek nowotworowych istotnie zwiększa szansę na całkowity powrót do zdrowia i pokonanie choroby. Im później rak zostanie wykryty, tym rokowania będą gorsze.

Wczesne wykrywanie nowotworu szyjki macicy to podstawowe zadanie cytologii. Warto jednak wiedzieć, że aby badanie było rzetelne należy się do niego właściwie przygotować. Próbki materiału nie można pobierać podczas miesiączki, a także gdy u kobiety występują objawy świadczące o infekcji dróg rodnych, jak np. upławy czy świąd. Taka sytuacja wymaga wyleczenia infekcji, a dopiero potem można pobrać wymaz cytologiczny i przekazać go do badania.

Dowiedz się więcej: 

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Przygotowując się do badania cytologicznego pacjentka powinna pamiętać, że na dobę przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia, a aż 4 dni przed nie można stosować leków dopochwowych. Przed cytologią nie można również wykonywać tzw. płukania pochwy.

Próbka do badania powinna być pobrana w gabinecie ginekologicznym. Gdy pacjentka siedzi na fotelu, lekarz lub położna, wykorzystuje wziernik oraz specjalną szczoteczkę, którą pobiera komórki do badania. Wymaz cytologiczny przekazywany jest do laboratorium. 

Obecne zalecenia związane z profilaktyką raka szyjki macicy wskazują, że cytologię należy wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata. Natomiast, jeśli indywidualna sytuacja pacjentki tego wymaga, powinno ono być powtarzane częściej. Lekarz prowadzący, na podstawie wcześniejszych badań oraz innych czynników, może zalecić kobiecie częstsze powtarzanie cytologii. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń i nie lekceważyć badań.

Ile czeka się na wynik cytologii w Krakowie?

Czas oczekiwania na wynik cytologii w Krakowie w Centrum Medicover może trwać nawet od 2 do 3 tygodni. 

Cytologia Kraków cena

Koszt wykonania cytologii uzależniony jest od tego, w jakiej placówce zostanie pobrany materiał. Dokładny cennik dostępny jest na naszej stronie internetowej oraz w sklepie internetowym. Wybierz badanie oraz placówkę, w której chcesz je wykonać. Dowiesz się jaki jest koszt, wolne terminy oraz wybierzesz położną, która pobierze materiał do badania.

Gdzie zrobić cytologię w Krakowie?

Badanie cytologiczne w Krakowie wykonywane jest w placówkach Medicover, które znajdują się w następujących lokalizacjach:

Cytologia w Krakowie - mapa placówek 

Zobacz, gdzie wykonać cytologię na terenie Krakowa. Znajdź na mapie Centra Medyczne Medicover, sprawdź godziny otwarcia. 

Przeczytaj  także: 

Jak przebiega badanie cytologii płynnej? 

Badanie cytologiczne - jak wygląda, czy jest bezbolesne?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) - co to jest, leczenie