Implanty zębowe - najważniejsze informacje

Natura wyposażyła człowieka w 32 zęby. Jest to minimalna ilość potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Jednak w toku ewolucji szczęka człowieka zmniejsza się i u wielu osób brakuje miejsca na wszystkie 32 zęby. Prowadzi to do tego, że coraz większa grupa pacjentów ma problemy z wadami zgryzu pojawiającymi się w wieku dojrzewania. Zobacz pytania i odpowiedzi na temat implantów zębów.

Dlaczego trzeba uzupełniać braki zębowe?

Niestety dość często dochodzi do utraty zębów. Powody są różne: brak odpowiedniej higieny, zaniedbania w leczeniu, choroby miejscowe i ogólne, urazy. Funkcje utraconych zębów przejmują inne, przez co dochodzi do miejscowych przeciążeń.

Utrata każdego zęba ma wpływ nie tylko na zęby sąsiadujące czy przeciwstawne. Brak zębów często prowadzi do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku i szyi. Zmienia się także układ ust i wygląd policzków.

Organizm próbuje zamknąć powstałe luki poprzez przesuwanie i wysuwanie zębów. Kość, na którą nie działają fizjologiczne siły żucia zanika, staje się cieńsza i niższa, czyli mniej wartościowa pod względem kształtu jak i budowy. A to powoduje trudności w odtworzeniu utraconych zębów.

 

Idealnym rozwiązaniem byłby powrót do własnego uzębienia. W takiej sytuacji najlepszym sposobem leczenia braków zębowych są implanty zębowe. Metoda ta jest najbardziej fizjologiczna i sprawdzona oraz używana powszechnie od ponad 50 lat.

Co to jest implant zębowy?

Implant zęba to sztuczny zamiennik korzenia zęba. Współczesne implanty są zbudowane ze stopów tytanu i mają kształt zbliżony do walca o porowatej, gwintowanej powierzchni. Zadaniem wszczepionego implantu jest jego trwałe połączenie z kością zwane osteointegracją oraz przenoszenie sił żucia bezpośrednio na kość.

Implant zębowy z powodzeniem zastępuje brakujący ząb

Jakie są etapy leczenia implantologicznego?

Pierwsza wizyta to zazwyczaj konsultacja implantologiczna. Lekarz po zebraniu ogólnego wywiadu sprawdza stan uzębienia pacjenta i ocenia możliwości odbudowy braków zębowych za pomocą implantów. Badaniem podstawowym, niezbędnym do zaplanowania leczenia, jest RTG pantomograficzne.

Czasami lekarz implantolog może skierować pacjenta na badania dodatkowe, np. tomografię komputerową czy densytometrię kości. Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji wspólnie z pacjentem ustalany jest plan leczenia.

Zabieg implantacji, czyli umieszczenia implantu w kości, jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg bezbolesny, wykonywany w sposób niezwykle delikatny. Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Nie różnią się one znacząco od postępowania po innym zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej, np. po usunięciu zęba.

Wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj w 10-14 dobie po zabiegu. Protetykę (korony, mosty, protezy) na implancie wykonuje się przeważnie w okresie od 2 do 6 miesięcy od zabiegu implantacji. W niektórych przypadkach istnieje możliwość natychmiastowego obciążenia implantów pracą protetyczną.

Leczenie implantologiczne jest wieloetapowe

Czy w każdym przypadku można wszczepić implant?

Niestety nie. Przede wszystkim przeciwwskazaniem może być ogólny stan zdrowia. Jednak najczęstszym powodem odstąpienia od implantacji jest brak kości o odpowiedniej jakości potrzebnej do umieszczenia implantu.

Jeżeli, z powodów zdrowotnych, stanów zapalnych, czy też długiego czasu od momentu utraty zęba dojdzie do zaniku tkanki kostnej to implantacje mogą być niemożliwe lub będą wymagały odbudowy kości. Może to znacznie przedłużyć proces leczenia. Dlatego ważne jest, aby uzupełnić brakujący ząb jak najszybciej po jego utracie.

Przyjęto, że proces zaniku bezzębnego wyrostka w wymiarze poprzecznym i podłużnym rozpoczyna się po 3 miesiącach od ekstrakcji. Zanikanie kości to cecha indywidualna, uzależniona od genów pacjenta, wieku, stanu zdrowia itd. Oczywiście istnieje wiele przypadków wszczepiania implantów po latach.

Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?

Tak, jest bezpieczne. Odsetek powodzeń w implantacji sięga 98%. Tylko w nielicznych przypadkach nie dochodzi do zrostu na linii implant-kość i taki implant trzeba usunąć. Na szczęście po okresie gojenia można zastąpić go nowym.

Dzisiejsza stomatologia pozwala nie tylko na odbudowę pojedynczego ubytku np. przy pomocy implantu i osadzonej na nim koronie, ale także na rekonstrukcję całego uśmiechu, dzięki wszczepieniu np. 4, 5 czy 6 implantów i zamocowaniu na nich mostu. Osoby z mnogimi ubytkami mogą je uzupełnić zarówno implantami, jak i za pomocą protez ruchomych.
Marta Siewert
Lek.dent. Marta Siewert
Medicover Stomatologia Warszawa Plac Konstytucji

Jakie braki można uzupełnić za pomocą implantu?

Wszystkie, począwszy od jednego zęba przez grupę zębów, aż do uzupełnienia całkowitych braków zębowych. Implanty mogą być doskonałym filarem dla uzupełnień stałych, takich jak korony i mosty oraz elementem stabilizującym protezy wyjmowane.

 

Jak długo wytrzymują implanty?

Implanty z założenia są wszczepiane na całe życie. Trzeba jednak pamiętać, że człowiek to organizm żywy i stale podlega zmianom. Na trwałość implantów mają wpływ między innymi: ogólny stan zdrowia, stan innych zębów, higiena jamy ustnej.

Bakteria z nieusuwanej płytki nazębnej może doprowadzić do powstania w obrębie implantów stanu zapalnego dziąsła (periimplantitis). Płytka bakteryjna może spowodować chroniczne zapalenie, które z kolei doprowadzi do zaniku kości i utraty implantu. By tego uniknąć warto kontrolować i czyścić implanty w gabinecie dentystycznym. Stosowne wizyty powinny się odbywać 2 razy w roku.

Ile kosztuje leczenie implantologiczne?

Koszt leczenia w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie. Zależy przede wszystkim od typu implantu oraz materiałów wykorzystanych do wykonania koron czy protez. Podczas pierwszej wizyty lekarz przedstawi czas oraz koszty leczenia implantologicznego.

Implantologia
Implant Premium
od 3489 zł
Implant Standard
od 2519 zł
Korona na implancie
od 2599 zł
Konsultacja implantologiczna
od 139 zł

Jak dbać o implanty?

O implanty dba się tak, jak o własne zęby - czyści w identyczny sposób, używa tych samych środków. Implanty, podobnie jak własne zęby, wymagają regularnych wizyt kontrolnych w czasie wskazanym przez lekarza prowadzącego leczenie.

Czy posiadając implanty, mogę wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową?

Tak, obecność implantów nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tych badań.

Czy mając implanty, będę „piszczeć” w bramkach na lotnisku?

Jest to bardzo często zadawane pytanie. Nie, bramki zachowają tajemnicę i nie dadzą znać.


 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Dowiedz się więcej: