Konsultacja implantologiczna
z planem leczenia

Pacjenci chcący skorzystać z usług implantologa doskonale zdają sobie sprawę ze swoich braków w uzębieniu i pragną je uzupełnić. Najchętniej podczas jednej wizyty odhaczyliby wszystkie etapy leczenia i wyszli z gabinetu z pięknym, pełnym i odnowionym uśmiechem. Niestety tak się nie da. Specjalista zajmujący się wszczepianiem implantów wskaże właściwą dla pacjenta drogę i dopasuje najlepszą możliwą metodę leczenia – to pierwszy krok na drodze do metamorfozy uśmiechu.

Dlaczego warto się zgłosić na konsultację implantologiczną?

Konsultacja implantologiczna jest niezwykle ważnym i niezbędnym elementem leczenia. W jej trakcie lekarz ocenia stan zębów i tkanek otaczających zęby oraz wykonuje wszystkie niezbędne badania. W konsekwencji implantolog jest w stanie opracować plan leczenia, który będzie bezpieczny dla pacjenta, a także zaspokoi jego potrzeby oraz oczekiwania. Specjalista oszacuje również kosztorys leczenia implantologicznego.

Konsultacja zapewnia nie tylko bezpieczeństwo przeprowadzanych później zabiegów, ale także umożliwia pacjentowi poznanie różnych możliwości - np. materiału korony protetycznej czy zaznajomienie się z różnicą między mostem a protezą (które stosuje się w przypadku rozległych braków zębowych). Na takiej wizycie lekarz wybiera optymalny system implantologiczny i podejmuje decyzję o ewentualnych dodatkowych zabiegach, takich jak np. wypełnienie ubytków w kości lub podniesienie zatoki.

Dzięki implantom można uzupełnić braki zębowe

Kto powinien skorzystać z konsultacji implantologicznej?

Konsultacja implantologiczna jest dobrym wyborem dla każdego, kto chciałby uzupełnić swoje braki w uzębieniu. Dzięki implantom pacjenci, którzy stracili część zębów w wyniku choroby lub urazu, mogą odzyskać piękny, zdrowy uśmiech.

Jednak celem leczenia implantologicznego nie jest tylko i wyłącznie poprawa estetyki uśmiechu (tak ważna dla większości pacjentów). Braki w uzębieniu negatywnie wpływają na komfort spożywania pokarmów. Źle rozdrobnione pożywienie przyczynia się do problemów trawiennych. Dodatkowo brak nawet jednego zęba naraża zęby sąsiadujące oraz przeciwstawne na przeciążenia, co negatywnie wpływa na kondycję uzębienia. Poza tym bardzo często dochodzi do przemieszczeń zębów oraz problemów z funkcjonowaniem stawów skroniowo–żuchwowych. Z tego względu leczenie implantologiczne jest wskazane każdemu pacjentowi z brakami w uzębieniu, o ile stan jego zdrowia na to pozwala. Aby ocenić to ostatnie, niezbędna jest konsultacja z implantologiem.

Implanty z założenia są wszczepiane na całe życie. Jest to rozwiązanie długoterminowe, którego celem jest zastąpienie naszego naturalnego uzębienia. Oczywiście trzeba o nie odpowiednio dbać, bowiem na trwałość implantów ma wpływ m.in. ogólny stan zdrowia, stan innych zębów czy higiena jamy ustnej.
Borhan Kambarji
Lek.dent. Borhan Kambarji
Medicover Stomatologia Warszawa Lazurowa

Jak wygląda konsultacja implantologiczna?

Konsultacja implantologiczna ma na celu ocenę stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz opracowanie planu leczenia, dzięki któremu uzupełnione zostaną braki zębowe. W tym celu implantolog najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad o ogólnym stanie jego zdrowia. Lekarz zadaje pytania o przebyte choroby, zabiegi i operacje przeprowadzone w przeszłości. W przypadku niektórych chorób niezbędne jest dodatkowe przygotowanie pacjenta do zabiegu wstawienia implantu. Taki wywiad jest niezbędny, pozwala bowiem wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania do leczenia implantologicznego oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia możliwych powikłań.

Następnie stomatolog przeprowadza badanie jamy ustnej. Sprawdza stan zębów oraz tkanek otaczających zęby. W niektórych przypadkach niezbędne jest wstępne leczenie poprawiające kondycję zębów, dziąseł, błony śluzowej - zanim będzie możliwe rozpoczęcie leczenia implantologicznego. Zdarza się, że chirurg kilka dni przed zabiegiem zaleca pacjentowi poddanie się zabiegowi higienizacji. Celem w takim przypadku jest redukcja bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na gojenie po leczeniu implantologicznym.

Podczas wizyty implantolog często zleca też wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych – obecnie standardem jest tomografia komputerowa (CBCT). Dzięki niej możliwa jest ocena stanu tkanki kostnej i jej zdolności do regeneracji. Jeśli pacjent posiada wcześniej wykonane zdjęcia (także RTG lub pantomogram), może je zabrać na wizytę. Warto jednak podkreślić, że dla lekarza niezwykle ważna jest aktualność wyników badań.

Na podstawie uzyskanych informacji, lekarz przedstawia pacjentowi różne możliwości leczenia (w zależności od przypadku), oczekiwane efekty, czas trwania terapii oraz oczywiście koszt całkowitego leczenia implantologicznego.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Czy należy się przygotować do konsultacji implantologicznej?

    Przed konsultacją implantologiczną warto się do niej przygotować. Zdecydowanie polecamy przemyślenie, jakie są oczekiwania oraz potrzeby związane z leczeniem. Warto ze sobą zabrać zdjęcia pantomograficzne jeśli takowe posiadamy. Implantolog zapewne i tak wykona badanie podczas konsultacji, ale wgląd w poprzednie zdjęcia pozwoli mu na ocenę dynamiki zachodzących zmian. Warto także przygotować się na szczegółowe pytania związane ze stanem zdrowia oraz na dokładne badanie jamy ustnej. Z tego względu dobrym pomysłem jest zadbanie o jej higienę krótko przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

    Zobacz, jak wygląda implant zęba

    Ile kosztuje konsultacja implantologiczna?

    Cena konsultacji implantologicznej jest zwykle niewielka w porównaniu z całym leczeniem, które jest kosztowne. Jednak w centrach stomatologicznych często organizowane są różne specjalne akcje, podczas których koszt konsultacji jest bardzo niski - warto z nich korzystać.

    Implantologia
    Implant Premium
    od 3599 zł
    Implant Standard
    od 2519 zł
    Korona na implancie
    od 3179 zł
    Konsultacja implantologiczna
    od 189 zł

    Czym jest plan leczenia implantologicznego?

    Po konsultacji implantologicznej pacjent otrzymuje kompletny plan leczenia. To nic innego jak schemat działania implantologa, gdy rozpocznie leczenie. Taki plan jest zawsze opracowywany indywidualnie z każdym pacjentem i uwzględnia wszystkie najważniejsze etapy leczenia oraz czas pomiędzy kolejnymi fazami. Składa się z części chirurgicznej, podczas której lekarz wszczepia pacjentowi tytanowy implant (lub implanty). Następnie czeka się od 3 do 6 miesięcy - to czas na gojenie. Czasami, w przypadku sprzyjających warunków i zaawansowanych systemów implantologicznych, czas ten udaje się skrócić. Po niezbędnym okresie regeneracji chirurg zakłada tzw. śrubę gojącą, która ma za zadanie ukształtowanie dziąsła wokół przyszłej korony. Po 2 tygodniach pacjent udaje się do protetyka. Wówczas przyłączany jest łącznik oraz wykonuje się wycisk całego uzębienia. Dzięki temu korony nowych, sztucznych zębów będą pasować do pełnego zgryzu. Na tym etapie dobiera się także kolor nowej korony, tak by była jak najbardziej zbliżona do barwy naturalnych zębów pacjenta.

    Leczenie implantoprotetyczne wymaga od pacjenta cierpliwości i wytrwałości. Jednak jego efekty i satysfakcja osób, które z niego skorzystały, są najlepszym dowodem na to, że warto. Konsultacja implantologiczna jest początkiem drogi ku nowemu uśmiechowi - nie ma powodów by zwlekać z umówieniem się na wizytę.


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki