Lekarz specjalista - na co zwracać uwagę przy wyborze?

O jakości naszego życia decyduje zdrowie. Ważne, by o nie dbać. W razie problemów powinniśmy móc liczyć na fachową pomoc lekarzy. Nie zawsze jednak wiemy, który specjalista jest tym właściwym.
rankinglekarzy.pl to profesjonalna baza specjalistów

Czasami sugerujemy się opinią znajomych, przyjaciół oraz rodziny, którzy od lat korzystają z usług tych samych lekarzy. Bywa, że nie mamy o nich najlepszego zdania.  Skąd zatem czerpać wiedzę na temat fachowców? Czy jest to w ogóle możliwe?

Znany lekarz, czyli diagnostyka na poziomie

W dobie wysoko rozbudowanej informacji internetowej nie ma z tym problemu. Wystarczy odwiedzić serwisy, które w swojej bazie posiadają informacje na temat specjalistów medycznych z różnych dziedzin. W ofertach można przebierać. W wizytówkach lekarzy znajdują się opisy ich specjalności, informacje o ukończonych kursach oraz na temat ich doświadczenia zawodowego i odbytej praktyki.

rankinglekarzy.pl – pomoc na wyciągnięcie ręki

Platformą, na której można znaleźć profile kilkudziesięciu tysięcy specjalistów, jest https://www.rankinglekarzy.pl/. Wyszukiwanie lekarza nie sprawia tu żadnego kłopotu. Możemy wybrać interesującą nas specjalizację i miasto. Osoby, które chcą zasięgnąć opinii lekarskiej na temat danego schorzenia, mają taką możliwość poprzez wpisanie stosownego pytania. Istnieje też możliwość wymiany informacji na ogólnodostępnym forum.

Rezerwacja online

Na stronie można zarezerwować wizytę do lekarza, bez konieczności wychodzenia z domu. Pacjent widzi kalendarz wizyt specjalisty i może zapisać się na konkretny dzień. To szybki i prosty sposób, bez kolejek i utraty czasu. Przed badaniem można wypełnić formularz ankiety, który będzie spełniał rolę wywiadu lekarskiego. Jest to kolejne ułatwienie zarówno dla chorego jak i samego lekarza.     

Opinie o lekarzach

Wizyta u specjalisty wiąże się z odczuciem niepokoju oraz stresem. Gdy pierwszy raz odwiedzamy danego lekarza, nie wiemy czego oczekiwać. Liczymy na kogoś dobrego w swoim fachu, z profesjonalnym podejście i umiejętnością zadbania o klimat wizyty.

Pacjent ceni sobie poczucie komfortu.

Przed wyborem lekarza, chcielibyśmy zasięgnąć na jego temat jak najwięcej informacji. Opinie innych pacjentów, ich doświadczenia z danym specjalistą oraz uwagi na temat jego metod pracy i podejścia do chorego mogą się okazać niezwykle pomocne Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na skuteczność terapii stosowanej przez lekarza.

Sympatia i zaufanie do specjalisty

Opinie na temat lekarza mogą być różne. Nie każdemu musi odpowiadać jego styl pracy. Jeśli ma on bogate doświadczenie, czyli już od pewnego czasu pracuje w zawodzie, to prawdopodobnie zapracował na komentarze pozytywne jak i negatywne. Warto porównać ile jest jednych i drugich oraz czy zawierają ogólniki, czy też bardziej szczegółowe informacje. Odpowiedzmy sobie również na pytanie jakie wrażenie wynika z pozostawionych opinii? To wszystko może nam przybliżyć obraz specjalisty. Czy jest lekarzem z powołania, czyli takim który potrafi się zaangażować i z pełną empatią podejdzie do pacjenta i jego problemu? Jeśli każdy przypadek jest dla niego wyzwaniem i nie poddaje się nawet w trudnych z pozoru sytuacjach, to istnieje nadzieja, że pomoże nam w tym miejscu, gdzie inni medycy nie znaleźli rozwiązania.

Podobne przypadki to wskazówka

Warto też sprawdzić średnią ocenę jaką pacjenci wystawili danemu lekarzowi. Jest ona wyrażona w gwiazdkach i liczbach. W komentarzach możemy też znaleźć opisy konkretnych schorzeń i chorób. To pożyteczne narzędzie. Jeśli wśród opisów odnajdziemy przypadek, który jest podobny do naszego, a dany specjalista poradził sobie z nim, to istnieje nadzieja, że pomoże również nam. Im więcej znajdziemy w opisach przypadków wyleczeń z dolegliwości, które są i naszym udziałem, tym lepiej świadczy to o lekarzu. Ważne jest przecież, by nie tracić czasu na wizytę u specjalisty, który załamie nad nami ręce.  

Lekarz, który współczuje

W osobach lekarzy poszukujemy fachowców, którzy zrozumieją nas i sytuację w jakiej się znaleźliśmy. Nie będą patrzeć na pacjenta przedmiotowo, lecz wczują się w jego położenie. Oczekujemy współczucia i zrozumienia. Warto więc w opiniach szukać takich komentarzy, które opisują podejście do pacjenta: czy lekarz jest pogodny, czy się uśmiecha, czy jest cierpliwy i z uwagą wysłuchuje tego na co uskarża się chory, czy negatywnie komentuje nasze wcześniejsze błędy, wybory metod leczenia i zaniedbania.

Nikt nie przychodzi do specjalisty, by być upominanym.

Liczymy na dobre słowo, zaradzenie problemom i pomoc w wyleczeniu. Jeśli komentarze wskazują na empatię specjalisty, możemy mieć nadzieję, że nasze problemy zostaną przez niego zrozumiane. Jeśli w opinii pacjentów lekarz jest godzien zaufania i ponownej u niego wizyty, możemy przypuszczać, że podzielimy te ocenę.

Ból - jak go uniknąć?

Każdego pacjenta interesuje, czy lekarz jest w stanie mu pomóc. Osoba, w której ręce trafiamy powinna być nie tylko skuteczna, ale leczyć szybko i bezboleśnie. Wiele osób właśnie te aspekty uważa za najważniejsze. O potencjalnym bólu chcemy być poinformowani. Liczymy zatem na szczerość. W komentarzach warto zwrócić uwagę i na ten aspekt. Dobrze jest wiedzieć, że lekarz który się nami zajmuje prezentuje profesjonalne i zarazem rzetelne podejście.

Negatywna ocena pracy lekarza

Wśród opinii o danym specjaliście możemy znaleźć komentarze negatywne. Czy takiego lekarza należy skreślić? Czasami zdarza się, że pacjent jest niezadowolony nie tyle z podejścia lekarza, co z nieskuteczności terapii. Nie musi ona jednak wynikać z błędów popełnionych przez specjalistę, tylko być może z wcześniejszych zaniedbań osób, które podejmowały się leczenia. Czasami też wina leży po stronie pacjenta. Dobrze jest więc wychwycić to, czy negatywna ocena podyktowana jest frustracją, czy rzeczywistym faktem popełnienia błędu.

 Zdrowie i życie najważniejsze        

Wybór odpowiedniego specjalisty będzie rzutował na sposób i jakość leczenia. Dobrze jest więc spokojnie i cierpliwie się nad tym zastanowić. Oczywiście opinie o lekarzach zamieszczone pod nazwiskiem danego specjalisty nie zawsze będą wiarygodne i sprawiedliwe, ale dadzą nam pewien ogląd sytuacji. Warto więc dokładnie im się przyjrzeć. Detale mogą decydować o naszym zdrowiu i życiu.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
Data dodania 27.02.2018
Data ostatniej aktualizacji 30.11.2020