Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe stosuje się wtedy, kiedy zmiany chorobowe w zębie są poważne i sięgają miazgi. Dentysta musi ingerować w kanały, oczyścić je, a następnie szczelnie je wypełnić. Wykonanie tego wymaga niezwykłej precyzji. Tę wspomaga mikroskop – powodując, że leczenie staje się szybsze, bardziej dokładne i łatwiejsze. Dlaczego zastosowanie mikroskopu w stomatologii staje się standardem? Wyjaśniamy!

Nowoczesne metody leczenia endodontycznego

Endodoncja mikroskopowa to jedna z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod stosowanych przy leczeniu kanałowym, która dodatkowo staje się coraz bardziej popularna, wypierając tradycyjne sposoby przeprowadzania zabiegów bez używania sprzętu powiększającego.

Jej przewagi są zdecydowane, a zalety podkreślane przez wielu specjalistów. Metoda leczenia kanałowego zębów przy użyciu mikroskopu powoli staje się standardem, przynajmniej w gabinetach Medicover Stomatologia. Wszystko przez to, że daje znacznie większą gwarancję wysokiej jakości usługi dla pacjenta. Ma on pewność, że leczenie będzie bardziej komfortowe i do minimum zostaną ograniczone możliwe komplikacje. Sprzęty i narzędzia takie jak mikroskop, endometr czy tomograf komputerowy (stosowany przy diagnostyce) zmieniają oblicze stomatologii – zdecydowanie na lepsze! Warto żeby nie były niczym niezwykłym i rzadko spotykanym w gabinetach stomatologicznych. Jakie jednak właściwie są zalety zastosowania mikroskopu w leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo bardziej precyzyjne

Dlaczego warto leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem?

Kanały zębowe są, jak można się domyślać, bardzo małe, wąskie i dosyć trudno dostępne. Ich leczenie, oczyszczanie, wypełnianie wymaga ogromnej precyzji ze strony specjalisty w zakresie endodoncji. Dlatego też przydatny okazuje się mikroskop, który zapewnia nie tylko nawet 25-krotne powiększenie, ale i optymalne oświetlenie leczonych powierzchni. Dzięki temu lekarz lepiej widzi przestrzeń zęba i wnętrza kanałów. Przyczynia się to do większej precyzji jego działania, tego, że nie pominie on żadnego fragmentu. Pozwala dostrzec ewentualne uszkodzenia, zwężenia czy odnogi korzeni, a także dodatkowe kanały, które czasami są nawet trudno dostrzegalne na zdjęciu RTG (z uwagi np. na nakładanie się obrazu na zdjęciu).

Większa dokładność to również gwarancja szczelności wypełnień. Wszystkie te elementy razem powodują, że raz wyleczony ząb nie boli. Pacjent nie boryka się z przykrymi dolegliwościami, które mogłyby wynikać np. z niedokładnego oczyszczenia czy wypełnienia kanału. W konsekwencji nie ma potrzeby ponownego „otwarcia” zęba i jego leczenia.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Jak wygląda leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem?

    Zastosowanie mikroskopu w wielu przypadkach skraca czas leczenia, właśnie z uwagi na fakt, że jest bardziej precyzyjne i lekarz jest w stanie „więcej zobaczyć”, przeprowadzić przez cały proces podczas jednej wizyty i zrobić to skutecznie – eliminując zmiany chorobowe.

    Oczywiście użycie mikroskopu nie zakłada zupełnie różnej metody leczenia niż ma to miejsce w przypadku standardowych sposobów przeprowadzania zabiegów. Oznacza to, że przy leczeniu kanałowym warto użyć znieczulenia – najczęściej jest to znieczulenie miejscowe. Jest to szczególnie istotne i cenne wtedy, kiedy zapada decyzja o tym, by cały zabieg zamknąć w jednej wizycie. Coraz rzadziej stosuje się bowiem dewitalizację zęba, czyli tzw. zatruwanie. Jest to spowodowane tym, że komfortowe i bezbolesne leczenie nie wymaga już kilku wizyt. Dodatkowo dla każdego pacjenta ważną wartością jest czas – a ten szybkie leczenie pozwala zaoszczędzić.

    Jakie są etapy leczenia endodontycznego pod mikroskopem? Wszystko zaczyna się od konsultacji ze specjalistą oraz wykonania badań diagnostycznych RTG. Dzięki tym dwóm krokom lekarz jest w stanie ocenić, jakiego rodzaju zmiany chorobowe mają miejsce w zębie i jakie działania należy podjąć by się ich pozbyć. Wywiad z pacjentem pozwala nakierować na problem, zaś zdjęcia RTG pokazują, gdzie dokładnie on leży. Na tej podstawie opracowywany jest plan leczenia endodontycznego.

    Mikroskop ułatwia proces leczenia kanałowego

    Następnie lekarz otwiera chory ząb, usuwa zmiany próchnicze, zainfekowaną miazgę oraz oczyszcza wszelkie inne miejsca dotknięte chorobą. Leczenie kanałowe w znieczuleniu może być podzielone na kilka wizyt lub kończyć się na jednym zabiegu. W tym pierwszym przypadku na jednej wizycie aplikuje się środek dewitalizujący („zatruwający”) ząb, a następnie na kolejnej oczyszcza i odkaża kanał. Tak jak jednak zostało to już wspomniane wcześniej – coraz częściej stosuje się jednak drugą metodę - zamykającą całą procedurę w jednym zabiegu.

    Po usunięciu próchnicy i oczyszczeniu zarówno okolic korony, jak i kanałów zęba, przychodzi czas na wypełnienie kanałów. Zwykle używa się do tego specjalnej substancji zwanej gutaperką. Na koniec odbudowuje się koronę zęba. Tutaj możliwości jest kilka, w zależności od tego, jak bardzo zniszczony jest ząb. Jeśli jest on w dobrym stanie – wystarczy wypełnienie wykonywane przez endodontę. Jeśli uszkodzenia i braki są poważniejsze – pacjent kierowany jest do lekarza protetyka, który dopasowuje uzupełnienie protetyczne w formie korony.

    Jakich narzędzi używa się w leczeniu kanałowym z użyciem mikroskopu?

    Podczas leczenia kanałowego zębów pod mikroskopem używa się oczywiście sprzętu, o którym już tyle dobrego zostało w tym tekście powiedziane. To on zapewnia najwyższą jakość i precyzję przeprowadzanych zabiegów endodontycznych. Dodatkowo w nowoczesnej stomatologii stosuje się również endometr – urządzenie służące do pomiaru głębokości kanałów. W pracy przy wąskich i krętych kanałach bardzo przydatne są niezwykle cienkie narzędzia penetrująco-piłujące. Ich użycie, w połączeniu z dokładnością lekarza, daje gwarancję skutecznego leczenia i dotarcia do nawet najgłębszych fragmentów kanałów. Ważnym urządzeniem jest też mikrosilnik endodontyczny, który pozwala maszynowo opracować kanały, co sprawia, że zabieg przeprowadzany jest dużo szybciej niż miałoby to miejsce przy opracowywaniu ręcznym. Dodatkowo, w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych często przy zabiegu stosuje się również koferdam – specjalny materiał pozwalający odizolować leczony ząb od środowiska jamy ustnej.

    Do swoistych „narzędzi” stosowanych w leczeniu kanałowym trzeba również dodać diagnostykę RTG – zdjęcie punktowe i tomografię komputerową. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie dokładnego i bardziej przestrzennego obrazu (3D), który precyzyjnie pokaże jak umiejscowione są kanały w zębie.

    Czy leczenie zębów pod mikroskopem jest droższe?

    Endodoncja mikroskopowa jest droższa od leczenia kanałowego bez mikroskopu. Aktualne ceny można znaleźć na naszej stronie internetowej. Są to dosyć znaczące kwoty, warto jednak pamiętać, że tego typu zabiegi pozwalają szybko i skutecznie pozbyć się bólu, a także po prostu uratować ząb. Alternatywą jest bowiem ekstrakcja (usunięcie zęba), a następnie uzupełniające leczenie implantologiczne lub protetyczne.

    Leczenie kanałowe (endodoncja)
    Konsultacja endodontyczna
    od 169 zł
    Usunięcie złamanego instrumentu lub innej przeszkody przy zastosowaniu mikroskopu
    od 479 zł
    Tymczasowa odbudowa korony zęba
    od 209 zł
    Wypełnienie czasowe w leczeniu endodontycznym
    od 149 zł
    Leczenie kanałowe powtórne (reendodontyczne) zęba jednokanałowego pod mikroskopem
    od 869 zł
    Leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba jednokanałowego pod mikroskopem
    od 779 zł

    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki