Cefalometria
- RTG cefalometryczne

Cefalometria (RTG cefalometryczne) to szczególny rodzaj diagnostyki obrazowej, często wykorzystywany w stomatologii, a dokładniej w ortodoncji. Jest to jedno z podstawowych badań, które pozwala odpowiednio przygotować plan leczenia ortodontycznego.

Rentgen zębów to nie tylko diagnostyka wad zgryzu. Poza ortodoncją, badanie cefalometryczne wykorzystywane jest również w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej, pozwala bowiem ocenić szerokość górnych dróg oddechowych. Ponadto zdjęcie cefalometryczne jest jednym z narzędzi chirurgii rekonstrukcyjnej oraz protetyki.

Co to jest cefalometria (RTG cefalometryczne) zębów?

Na czym polega badanie cefalometryczne? RTG cefalometryczne to zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej. Dzięki takiej projekcji doskonale widać zgryz pacjenta. Na wykonanym zdjęciu widoczne są wszystkie kości, a także tkanki miękkie i twarde twarzy oraz podniebienie twarde i zatoki przynosowe. Na podstawie badania lekarz ortodonta dokonuje oceny wieku kostnego pacjenta, ale przede wszystkim precyzuje anatomiczne przyczyny występujących wad zgryzu. Wiek kostny określany jest na podstawie widocznych na zdjęciu kręgów szyjnych. Informacje te są kluczowe dla prawidłowego zaplanowania procesu leczenia. Badanie jest pomocne również jako element kontroli w już realizowanym leczeniu ortodontycznym - pozwala ocenić postęp terapii.

Cefalometria - wskazania do badania

Najczęściej RTG cefalometryczne wykonywane jest na początku terapii oraz po jej zakończeniu. Dużą zaletą badania cefalometrycznego jest fakt, że umożliwia ono wykonanie dokładnych pomiarów, niezbędnych do przygotowania odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Cefalometria określa wzajemne położenie czaszki, szczęki oraz żuchwy, a także pozwala określić kierunek wzrostu twarzy czy zmian, powstających na skutek procesu leczenia ortodontycznego.

Zdjęcie cefalometryczne w planowaniu leczenia ortodontycznego

RTG cefalometryczne umożliwia dokładną diagnostykę wad ortodontycznych

Cefalometria a narażenie na dawkę promieniowania

Podczas badania pacjent jest narażony na działanie promieniowania X, jednak zastosowanie nowoczesnego sprzętu do diagnostyki obrazowej sprawia, że jego dawka jest niewielka. Jest zatem bezpieczne dla pacjenta. RTG zębów często wykonywane jest u dzieci. W leczeniu wad zgryzu warto zrobić dokładną diagnostykę wad ortodontycznych i rozpocząć terapię jak najszybciej według planu leczenia.

Skierowanie na badanie cefalometryczne

Aby wykonać cefalometrię, należy posiadać aktualne skierowanie od lekarza z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Zaleca się, żeby pacjent, u którego badanie zostało już wykonane, zgłosił się na badanie z wszelkimi posiadanymi wynikami wcześniej wykonywanych badań cefalometrycznych.

RTG cefalometryczne w ciąży

Diagnostyka rentgenowska, chociaż skuteczna i praktyczna, nie pozostaje obojętna dla zdrowia. Nawet minimalne promieniowanie jest istotne, dlatego nie zaleca się wykonywania zdjęcia RTG u kobiet ciężarnych, ze względu na ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu.

Zdjęcia RTG wykonywane są wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne. Kobieta powinna poinformować o swoim stanie osobę wykonującą badanie, aby możliwe było włączenie wszystkich niezbędnych procedur ochronnych.

Jak wygląda badanie RTG cefalometryczne?

Sprzęt, którego używa się do badania cefalometrycznego, to urządzenie często znane pacjentom z badań pantomograficznych. Aby wykonać zdjęcia cefalometryczne, konieczne jest zamontowanie specjalnej przystawki, dzięki której głowa pacjenta zostaje unieruchomiona podczas badania. Jest to niezbędne, aby zdjęcie było czytelne i wyraźne.

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. W gabinecie, tuż przed wykonaniem zdjęcia, konieczne będzie usunięcie wszelkich elementów metalowych, które znajdują się w okolicy głowy i szyi, czyli np. kolczyków, spinek czy wisiorków. U osób posiadających protezę z elementami metalowymi, konieczne jest poinformowanie o tym fakcie osobę z personelu wykonującego badanie.

Na czas wykonywania zdjęcia zakładany jest specjalny fartuch ochronny, którego zadaniem jest ograniczenie do minimum przenikania promieniowania do wnętrza organizmu. Następnie personel pracowni poinstruuje dokładnie, w jaki sposób zostanie wykonane badanie cefalometryczne oraz pomoże ustawić głowę w odpowiedniej pozycji. Bardzo ważne, aby podczas wykonywania zdjęcia stać nieruchomo i zacisnąć zęby. Konieczne jest wcześniejsze przełknięcie śliny. Do badania głowa umieszczona jest w tzw. kraniostacie, czyli sieci specjalnych uchwytów, zakładanych na nasadę nosa i uszy po to, by zapewnić stabilność i ograniczyć ryzyko poruszenia głową w trakcie badania.

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest całkowicie bezbolesne.

Cena cefalometrii

Aktualne ceny RTG cefalometrycznego można znaleźć na naszej stronie internetowej. Dokładny koszt dostępny jest na stronie po wyborze miasta oraz placówki, w której będzie wykonany rentgen.

Diagnostyka - RTG i tomografia
RTG punktowe zęba
Tomografia komputerowa szczęki lub żuchwy
od 279 zł
Tomografia komputerowa - pełna diagnostyka stomatologiczna
od 539 zł
RTG cefalometryczne
RTG pantomograficzne
RTG pantomograficzne + cefalometryczne
od 209 zł

Więcej informacji: