Sporadyczna zgaga nie jest powodem do obaw. Można ją złagodzić domowymi sposobami. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się często, nie mijają po zastosowaniu leków dostępnych bez recepty lub występują wraz z innymi objawami, należy zgłosić się do lekarza.
Przyczyny zgagi
Przyczyną zgagi jest podrażnienie delikatnej błony śluzowej przełyku. Najczęściej wynika ono z cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co fachowo określane jest jako refluks żołądkowo-przełykowy.
Przyczyną refluksu są zaburzenia funkcji mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku (ang. lower esophageal sphincter, LES).
Prawidłowo funkcjonujący LES rozluźnia się, by umożliwić przepływ pokarmu z przełyku do żołądka, a następnie szybko się kurczy, co zapobiega cofaniu się treści żołądkowej.
Jeśli dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, treść z żołądka może powrócić do przełyku i spowodować zgagę. Sprzyja temu pozycja leżąca lub schylanie się.
Na zaburzenie funkcji LES wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu oraz złe nawyki żywieniowe.
Objawy zgagi
Zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej, pojawiające się najczęściej za mostkiem, które promieniuje niekiedy nawet do gardła. Towarzyszy temu często gorzki posmak w ustach.
Zazwyczaj dolegliwości występują po posiłku, podczas leżenia czy schylania się. Objawów zgagi nie należy mylić z symptomami choroby niedokrwiennej serca.
Te ostatnie pojawiają się po wysiłku fizycznym, bądź po wyjściu na zimne powietrze. Ustępują po odpoczynku i zażyciu nitrogliceryny.
Uwaga! Silny, narastający ból w klatce piersiowej, któremu towarzyszą promieniujący ból ramienia, trudności w oddychaniu, osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, ból brzucha, nudności czy wymioty mogą oznaczać zawał serca. W przypadku wystąpienia takich objawów, trzeba pilnie zadzwonić pod numer 999 lub 112 i wezwać pogotowie. |
Zgaga w ciąży
Zgaga to częsta dolegliwość ciążowa (szacuje się, że od 45 do 80 proc. kobiet jej doświadcza). W pierwszym trymestrze wynika to z faktu, że organizm kobiety produkuje duże ilości hormonów żeńskich – progesteronu i estrogenów, które powodują rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Ułatwia to powracanie treści żołądkowej i powoduje dolegliwości.
Zgaga w kolejnych trymestrach ciąży związana jest z powiększaniem się macicy i jej uciskiem na żołądek, co wpływa na mechaniczne wypychanie treści żołądkowej do przełyku.
Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży? Podczas ciąży można stosować niefarmakologiczne, domowe sposoby na zgagę, o których wspominamy poniżej. Zażywanie wszelkich farmaceutyków należy skonsultować z lekarzem, położną lub farmaceutą.
Domowe sposoby na zgagę
Istnieje kilka środków zaradczych, które pomagają w profilaktyce i łagodzeniu zgagi. Są to:
- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a w przypadku nadwagi czy otyłości zrzucenie zbędnych kilogramów.
- Rezygnacja z palenia tytoniu i picia alkoholu.
- Regularne zażywanie ruchu. Niewskazany jest jednak intensywny wysiłek fizyczny oraz aktywności polegające na schylaniu się, przebywaniu w pozycji schylonej czy dźwiganiu ciężarów.
- Unikanie ciasnych ubrań i pasków.
- Podniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm, dzięki czemu można spać i odpoczywać w pozycji półleżącej.
- Układanie się do snu na lewym boku.
- Zaprzestanie przyjmowania farmaceutyków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli zawierających np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen.
- Radzenie sobie ze stresem, niekontrolowany może nasilać objawy zgagi.
- Doraźne stosowanie leków na zgagę dostępnych bez recepty.
Kiedy do lekarza ze zgagą?
Okazjonalną zgagą nie należy się niepokoić. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się 1-2 razy w tygodniu, nie poddają się leczeniu sposobami domowymi lub występują wraz z innymi niepokojącymi objawami, trzeba udać się do lekarza.
Częsta zgaga może być m.in. symptomem choroby refluksowej przełyku. Nieleczona choroba refluksowa nierzadko prowadzi do powikłań, z których najpoważniejszym jest tzw. przełyk Barretta, zwiększający ryzyko wystąpienia raka przełyku.
Szybkie zgłoszenie się do lekarza jest konieczne także wówczas, jeśli zgadze towarzyszą problemy np. z przełykaniem, chudnięcie, bóle brzucha budzące ze snu, krwawienie z przewodu pokarmowego, żółtaczka, anemia, powtarzające się wymioty czy guz w nadbrzuszu.
Źródła:
Jarosz red., Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Warszawa 2016, 2017, s. 200-207
https://podyplomie.pl/medycyna/28505,zgaga (dostęp 12.11.19)
https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Pacjentka-w-ciazy-pod-opieka-gastroenterologa,21157.html
https://www.podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu (dostęp 12.11.19)
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |