Nieświeży oddech, zapalenie dziąseł... - higiena jamy ustnej

Wśród chorób jamy ustnej znajdują się m. in. afty, zapalenie dziąseł, grzybica języka, próchnica, nieświeży oddech.  To tylko niektóre problemy, będące w dużej mierze wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Niejednokrotnie prowadzą one do bardziej skomplikowanych schorzeń, wymagających długotrwałego leczenia.
Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Często to nie lenistwo, lecz niewiedza stoi za tym, co zaczyna się dziać w jamie ustnej. Dlatego warto wiedzieć więcej: jak dbać o jamę ustną, by uniknąć infekcji?

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech to jeden z najpopularniejszych i najbardziej krępujących problemów. Wnętrze jamy ustnej, jako miejsce ciepłe i wilgotne, stanowi świetne środowisko do rozwoju kolonii bakterii, które lokują się szczególnie na tylnej ścianie języka. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, nieodpowiednie, nieregularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, mogą zatem prowadzić do zaostrzenia nieprzyjemnego zapachu. W konsekwencji mogą jednak pojawić się infekcje czy próchnica. Mechanizm jest prosty i dobrze poznany. W wyniku niewłaściwej higieny zębów, dziąseł i języka, cząsteczki jedzenia pozostają w szczelinach między zębami. Tam fermentują, co prowadzi do próchnicy.

Zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia

Scenariusz może być jeszcze gorszy, gdy mocno zainfekowane zęby przyczynią się do zapalenia dziąseł i przyzębia, co nie dość, że wzmocni nieprzyjemny zapach z ust, to dodatkowo będzie bardzo bolesne. Większe zaniedbania, prowadzące do przerostu zapalnego, mogą być nawet usuwane chirurgicznie.

– Zła higiena jamy ustnej prowadzi nie tylko do wielu chorób w obrębie jamy ustnej. Dodatkowo może przyczyniać się do powstawania lub zaostrzania chorób układu krążenia, nerek, chorób autoimmunologicznych, alergii i wielu innych. Infekcje jamy ustnej najczęściej przyczyniają się do zapalenia przyzębia, dziąseł, języka i błony śluzowej, powstawania choroby próchnicowej. W szczególnych przypadkach mogą prowadzić do wystąpienia stanów przednowotworowych lub nowotworowych w obrębie tkanek jamy ustnej – wyjaśnia lekarz stomatolog Patryk Kononowicz z Medicover. Wymienione schorzenia, nie dość, że nieestetyczne, to na dodatek są bolesne, a ich leczenie długotrwałe i kosztowne.

Patryk Kononowicz ostrzega, że wszystkie choroby wywołane złą higieną są bardzo groźne. Niewykryte w porę i nieleczone mogą doprowadzić do utraty zębów. Najniebezpieczniejsze jest zapalenie przyzębia. Prowadzi do utraty tkanek odpowiedzialnych za utrzymanie zęba w jamie ustnej.

– Leczenie zaawansowanych postaci choroby przyzębia jest ciężkie i kosztowne. I tutaj bardzo ważna jest prawidłowa higiena i profilaktyka, wizyty u stomatologa i higienistki, czyszczenie kamienia. Wszystko to pozwoli uchronić się od nieprzyjemnych powikłań – podkreśla Patryk Kononowicz.

Jak dbać o jamę ustną?

Choć są i takie choroby jamy ustnej, które nie wynikają z zaniedbań w zakresie higieny, to jednak w wielu przypadkach właśnie jej przestrzeganie zmniejsza ryzyko wystąpienia określonych infekcji. Większość specjalistów wymienia cztery podstawowe kroki, prowadzące do pięknego i zdrowego uśmiechu:

  • szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem, zwłaszcza po śniadaniu i przed snem,
  • codziennie czyść zęby nicią dentystyczną,
  • ogranicz liczbę spożywanych codziennie posiłków,
  • regularnie odwiedzaj dentystę.

Jak szczotkować zęby?

Szczotkowanie szczotkowaniu nierówne, więc przekonajmy się, na czym polega to wzorcowe. Odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba to ok. 45 st. Należy pamiętać, że ruchem w przód i w tył należy szczotkować każdy ząb z osobna zarówno z przodu, jak i z tyłu. Po tak perfekcyjnym wyczyszczeniu powierzchni zębowych powinniśmy zająć się oczyszczeniem języka. Szczoteczką ułożoną poziomo należy przesuwać po powierzchni języka w przód i w tył kilkakrotnie.

– Prawidłowe szczotkowanie zębów przez minimum 2 minuty dwa razy dziennie jest podstawową sprawą. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Do powierzchni, którymi zęby się stykają, szczoteczka nie dociera. Są to często aż dwie z pięciu powierzchni zęba. Również dodatkowe płukanie jamy ustnej pomaga w czyszczeniu miejsc niedostępnych, poprawia oddech. Na rynku dostępne są specjalne irygatory, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki do języka i wiele innych pomocnych akcesoriów, które mogą usprawnić naszą codzienną higienę jamy ustnej – wyjaśnia Patryk Kononowicz.

Jak używać nici dentystycznej?

Jak skutecznie używać nici dentystycznej? Do każdorazowego czyszczenia zębów nicią dentystyczną należy owinąć wokół palców ok. 40–45 cm nici. Następnie należy mocno docisnąć nić do każdego zęba, przesuwając delikatnie od dziąsła w górę i w dół wzdłuż boku zęba. Powtarzać tę czynność w stosunku do każdego kolejnego zęba, używając kolejnej części czystej nici owiniętej wokół palców.

Dieta a higiena jamy ustnej

Jak się okazuje, nie tylko prawidłowe szczotkowanie zębów i języka ma znaczący wpływ na stan naszej jamy ustnej. Niebagatelną rolę odgrywa tu również odpowiednie odżywianie się, a właściwie prawidłowa jego forma. Podobnie, jak w przypadku idealnej figury, tak i w stosunku do pięknego i zdrowego uzębienia najgorszym wrogiem jest częste podjadanie. Częsty kontakt zębów z żywnością, szczególnie z cukrami, jest dla nich zabójczy – stanowi wymarzone środowisko do rozwoju bakterii. Dlatego tak istotne jest choćby wypłukanie zębów wodą po jakimkolwiek podjadaniu. Jeśli przekąska jest konieczna, najlepiej wybrać produkty o dużej wartości odżywczej i spożywać je z umiarem.

Jak to działa? W jamie ustnej każdego z nas znajdują się bakterie, tworzące płytkę nazębną. Gdy napotkają one pochodzące z przekąsek cukry i skrobię, reagują wytworzeniem kwasów. Następuje tak zwany atak płytki. Może on trwać do 20 minut po zjedzeniu przekąski. W tym czasie dochodzi do osłabienia szkliwa zębów, a w konsekwencji do próchnicy. Dlatego, gdy już musimy coś zjeść, to lepiej coś konkretnego, po czym wypłuczmy zęby i sięgnijmy po odpowiednią gumę do żucia.

Ładny uśmiech i świeży oddech to obecnie element idealnego wizerunku. Warto więc dbać o higienę jamy ustnej. Unikniemy również wielu kłopotliwych i drogich w leczeniu schorzeń.

Powiązane tematy

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 01.11.2017
Data ostatniej aktualizacji 13.03.2023