Przyczyny czarnego języka
Język czarny włochaty, określany też jako rogowacenie czarne brodawek języka, to skutek nadmiernego rogowacenia i wydłużenia brodawek nitkowatych oraz gromadzenia się czarnego lub brązowego barwnika.
Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju przypadłości, to:
- podeszły wiek,
- choroby neurologiczne wpływające na osłabienie pracy języka, a tym samym powodujące słabsze ścieranie zrogowaciałych warstw brodawek nitkowatych,
- płeć męska,
- palenie tytoniu, picie alkoholu,
- słaba higiena jamy ustnej,
- niektóre antybiotyki (np. penicylina, aureomycyna, erytromycyna, doksycyklina, neomycyna),
- niektóre leki przeciwdepresyjne.
Oprócz przebytej antybiotykoterapii przyczyny obejmują zakażenie grzybem z rodzaju Candida, wpływ radioterapii, choroby, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia składu flory bakteryjnej jamy ustnej (np. niedokrwistość, czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego).
Jak wygląda czarny włochaty język - zdjęcia
Chociaż nazwa objawu sugeruje kolor czarny, język może przybierać różne kolory – żółty, brązowy, zielony czy niebieski lub nie być pigmentowany.
To, co wydaje się „włoskami”, w istocie jest przerośniętymi i wydłużonymi brodawkami nitkowatymi, które fizjologicznie występują na języku. Pod wpływem czynników ryzyka zrogowaciałe brodawki nie ulegają prawidłowemu złuszczaniu i wydłużają się, mogąc osiągać ponad 3 mm długości.
Zmianie tej rzadko towarzyszą inne objawy. Jeśli już jednka występują, może pojawić się uczucie ciała obcego w ustach, nieprzyjemny zapach z ust (halitoza), zaburzenia smaku (metaliczny posmak) albo pieczenie.
Leczenie włochatego języka
Czarny, włochaty język nie wymaga leczenia, a jedynie ograniczenia czynnika, który wywołał objaw.
Jeśli więc zmiana jest skutkiem zażywania antybiotyku lub innych leków, warto poinformować o tym lekarza, który zdecyduje o zastąpieniu leku innym, odpowiednim medykamentem.
Jeśli czarny język występuje u osoby, która nie przyjmuje antybiotyków, dobrze jest przyjrzeć się swoim nawykom, w tym higienicznym. Palenie papierosów, picie kawy, czarnej herbaty i niedostateczna higieny jamy ustnej to potencjalne przyczyny, których występowanie jest zależne od stylu życia pacjenta.
Po ustaniu przyczyny włochatego języka zmiana z reguły samoistnie się cofa. Pomóc może soda oczyszczona czy rozcieńczony nadtlenek wodoru (woda utleniona) stosowane miejscowo jako wsparcie higieny jamy ustnej.
Źródło:
Gurvits, Grigoriy E, and Amy Tan. “Black hairy tongue syndrome.”World journal of gastroenterology vol. 20,31 (2014): 10845-50. doi:10.3748/wjg.v20.i31.10845
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |