Koronawirus (SARS-CoV-2) a rękawiczki jednorazowe
W związku z zapowiedzianymi przez Ministra Zdrowia nowymi zasadami bezpieczeństwa, od 2 kwietnia 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów.
Może się nam wydawać, że zakładanie, noszenie, czy też zdejmowanie rękawiczek jednorazowych to oczywiste i proste czynności. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, należy robić to prawidłowo, czyli stosować się do kilku podstawowych zasad:
Zasady noszenia rękawiczek jednorazowych |
|
Koronawirus (SARS-CoV-2) jak zdejmować rękawiczki?
Kluczowy w odpowiednim noszeniu rękawiczek jednorazowych jest prawidłowy sposób ich użytkowania, a przede wszystkim zdejmowania.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak należy zdejmować rękawice ochronne:
Pobierz plik: Jak prawidłowo zdejmować rękawiczki? (PDF)
Pamiętaj, że samo noszenie rękawiczek jednorazowych nie zapewni Ci pełnej ochrony przed zakażeniem. Nie powinno zastąpić mycia lub dezynfekcji rąk. Nie należy zapominać o pozostałych środkach zapobiegawczych.
Więcej informacji o zapobieganiu zakażeniu SARS-CoV-2, znajdziesz w artykule:
Koronawirus (COVID-19) – zapobieganie
Koronawirus (SARS-CoV-2) a higiena rąk
Rękawiczki nie zastępują mycia rąk. Pamiętaj, że prawidłowe i regularne mycie rąk jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń.
Informacje o tym, kiedy i jak prawidłowo myć ręce, znajdziesz w naszym artykule:
Koronawirus COVID-19 jak prawidłowo myć ręce?
Stosuj się do ogólnych zasad i informacji podawanych na bieżąco na stronach Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawiczki ochronne
Więcej informacji o koronawirusie: |
Referencje:
https://www.who.int/gpsc/5may/Glove_Use_Information_Leaflet.pdf
https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki
SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego dopiero poznajemy, dlatego codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców, klinicystów i instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by monitorować te informacje i aktualizować możliwie sprawnie zamieszczane treści. |
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |