Koronawirus (SARS-CoV-2) a rękawiczki - instrukcja

Noszenie rękawiczek jednorazowych stało się obowiązkowym elementem robienia zakupów w czasie pandemii SARS-CoV-2. Musisz jednak uważać, aby nie dotknąć nimi twarzy, w tym oczu, ust lub nosa, ponieważ może dojść wtedy do przeniesienia wirusa na błony śluzowe i zakażenia. Noś je, ale rób to prawidłowo!
Koronawirus a rękawiczki jednorazowe

Koronawirus (SARS-CoV-2) a rękawiczki jednorazowe

W związku z zapowiedzianymi przez Ministra Zdrowia nowymi zasadami bezpieczeństwa, od 2 kwietnia 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów.

Może się nam wydawać, że zakładanie, noszenie, czy też zdejmowanie rękawiczek jednorazowych to oczywiste i proste czynności. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, należy robić to prawidłowo, czyli stosować się do kilku podstawowych zasad:

Zasady noszenia rękawiczek jednorazowych

  • Na powierzchni rękawiczek mogą znajdować się drobnoustroje, dlatego pamiętaj, aby w trakcie robienia zakupów nie dotykać twarzy, a w szczególności oczu, nosa i ust. Nie należy również dotykać własnych rzeczy, jak np. telefon.
  • Zdejmując rękawiczki, zachowaj ostrożność i zrób to w prawidłowy sposób, zgodnie z instrukcją zamieszczoną poniżej. Jest to bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, aby nie przenieść drobnoustrojów znajdujących się na brudnych rękawiczkach na dłonie.
  • Zaraz po zdjęciu rękawiczek, wyrzuć je do kosza i dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce preparatem zawierającym min. 60 proc. alkoholu.
  • Pamiętaj, nie używaj ponownie użytych rękawiczek jednorazowych (jak sama nazwa wskazuje – są jednorazowe).

Koronawirus (SARS-CoV-2) jak zdejmować rękawiczki?

Kluczowy w odpowiednim noszeniu rękawiczek jednorazowych jest prawidłowy sposób ich użytkowania, a przede wszystkim zdejmowania.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak należy zdejmować rękawice ochronne:

Pobierz plik: Jak prawidłowo zdejmować rękawiczki? (PDF)

Pamiętaj, że samo noszenie rękawiczek jednorazowych nie zapewni Ci pełnej ochrony przed zakażeniem. Nie powinno zastąpić mycia lub dezynfekcji rąk. Nie należy zapominać o pozostałych środkach zapobiegawczych.

Więcej informacji o zapobieganiu zakażeniu SARS-CoV-2, znajdziesz w  artykule:

Koronawirus (COVID-19) – zapobieganie

Koronawirus (SARS-CoV-2) a higiena rąk 

Rękawiczki nie zastępują mycia rąk. Pamiętaj, że prawidłowe i regularne mycie rąk jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń.

Informacje o tym, kiedy i jak prawidłowo myć ręce, znajdziesz w naszym artykule:

Koronawirus COVID-19 jak prawidłowo myć ręce? 

Stosuj się do ogólnych zasad i informacji podawanych na bieżąco na stronach Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Zobacz jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawiczki ochronne

Więcej informacji o koronawirusie:

KORONAWIRUS AKTUALNOŚCI >>

KORONAWIRUS ZALECENIA DLA PACJENTÓW >>

KORONAWIRUS ZALECENIA DLA PRACODAWCÓW >>

Referencje:

https://www.who.int/gpsc/5may/Glove_Use_Information_Leaflet.pdf

https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

https://pacjent.gov.pl/ 

SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego dopiero poznajemy, dlatego codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców, klinicystów i instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by monitorować te informacje i aktualizować możliwie sprawnie zamieszczane treści.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 01.04.2020
Data ostatniej aktualizacji 09.12.2021