Kalkulator ciążowy

Już wiesz – jesteś w ciąży! Gratulacje. Zastanawiasz się, który to tydzień ciąży? Który to miesiąc? Chcesz także znać termin porodu. Wypróbuj kalkulator ciąży, który pozwala oszacować wiek ciąży i przybliżony termin porodu.

Kalkulator ciąży

dni
dni
pl

Kalkulator ciąży – w którym tygodniu ciąży jestem?

Żeby określić, który to tydzień ciąży, najczęściej wykorzystuje się metodę Naegelego. Metoda ta nie określa precyzyjnie  terminu porodu ani rzeczywistego wieku płodu, ale pozwala je dość dokładnie oszacować.

Kalkulator ciąży – jak działa?

Jeśli korzystasz z internetowego kalkulatora ciąży, wystarczy wpisać, kiedy rozpoczęła się twoja ostatnia miesiączka oraz jaka jest średnia długość twojego cyklu.

Wykorzystując internetowy kalkulator ciąży, można łatwo i szybko sprawdzić nie tylko, w którym tygodniu ciąży jesteś, ale również w którym tygodniu ciąży będziesz danego dnia albo kiedy będziesz w danym tygodniu ciąży. Kalkulator ciąży obliczy także, kiedy zostało poczęte Twoje dziecko.

Na ile dokładny jest kalkulator ciąży?

Stosując kalkulator ciąży, pamiętaj, że ma on swoje ograniczenia. Narzędzie może nie obliczyć rzeczywistego wieku płodu, ponieważ kalkulator uwzględnia średnią, 28-dniową  długość cyklu. W praktyce jest to indywidualna kwestia. Kobiecy cykl może trwać dłużej lub krócej, wiek ciąży będzie zatem się różnił od tego, jaki pokaże kalkulator. Co ważne, kalkulator nie będzie skuteczny i nie odpowie na pytanie, „w którym tygodniu ciąży jestem?”, jeśli należysz do grupy kobiet z nieregularnym cyklem

Orientacyjny jest także termin porodu. Dzieje się tak, ponieważ kalkulator zakłada, iż czas ciąży trwa 280 dni, czyli 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak każda ciąża rozwija się inaczej i czas ten może się zmienić.

Precyzyjne obliczanie wieku ciąży i terminu porodu

Skoro już wiesz, że jesteś w ciąży, pora wybrać się do lekarza. Ginekolog przeprowadzi z tobą wywiad, założy kartę ciąży, którą będzie prowadził i wykona badania.

Jednym z pierwszych będzie USG – to ono pozwoli bardziej precyzyjnie określić, w którym tygodniu ciąży jesteś, nawet, jeśli nie wiesz, kiedy doszło do zapłodnienia ani nie pamiętasz, kiedy zaczęła się ostatnia miesiączka.

W czasie badania USG lekarz zmierzy pęcherzyk ciążowy. Na tej podstawie będzie mógł określić wiek płodu i termin porodu. Pierwsze USG ciąży wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. W kolejnych tygodniach określenie wieku ciąży jest już trudniejsze do ustalenia.