Jaka szczoteczka do zębów?

Soniczna szczoteczka do zębów? Elektryczna? A może bambusowa? Jaką szczoteczkę wybrać i czym różnią się dostępne na rynku szczoteczki do zębów? Zakup szczoteczki do zębów nie jest prostą sprawą. W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele nowości, które reklamowane są jako najlepsze, ale co to właściwie oznacza i czym się różnią?
Alternatywną dla plastikowej, jest bambusowa szczoteczka do zębów.

Zasadniczo mamy do wyboru klasyczną, manualną szczoteczkę do zębów, szczoteczkę elektryczną i szczoteczkę soniczną. Różnią się przede wszystkim szybkością pracy.

Manualną szczoteczką podczas ok. 2-minutowego mycia zębów jesteśmy w stanie wykonać 100-600 ruchów na minutę, szczoteczka elektryczna w tym samym czasie wykonuje do ok. 48 tys. ruchów na minutę, a soniczna szczoteczka do zębów nawet 62 tys. ruchów. 

To oczywiście nie oznacza, że używanie elektrycznej szczoteczki do zębów zapewni tysiąc razy czystsze zęby niż po użyciu zwykłej szczoteczki manualnej. Stomatolodzy podkreślają, że najważniejsza jest technika i czas mycia zębów, niezależnie jakiej szczoteczki używamy.

Sprawdźmy jednak, czym różnią się od siebie szczoteczki: elektryczna, soniczna i manualna. 

Elektryczna szczoteczka do zębów

Elektryczna szczoteczka do zębów usuwa płytkę nazębną i czyści przestrzenie międzyzębowe skuteczniej niż zwykła szczoteczka manualna. Końcówka szczoteczki elektrycznej ma okrągłą główkę czyszczącą, która wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne lub pulsacyjne (dostosowuje się do powierzchni zęba).

Końcówkę tę powinno wymieniać się co trzy miesiące, podobnie jak zwykłą manualną szczoteczkę do zębów.

Elektryczna szczoteczka do zębów nie musi być używana tylko przez jednego domownika. Wystarczy, by każdy miał własną, łatwo wymienialną, końcówkę z główką czyszczącą, dostosowaną do potrzeb (np. do zębów wrażliwych, małej jamy ustnej).

Szczoteczka elektryczna łatwo dopasowuje się do kształtu zęba, a okrągła główka pozwala na czyszczenie każdego zęba po kolei.

Soniczna szczoteczka do zębów

Soniczna szczoteczka do zębów to niejako połączenie koncepcji elektrycznej i manualnej szczoteczki do zębów.

Soniczna szczoteczka do zębów również zasilana jest prądem, ale działa inaczej i jej główka czyszcząca także zbudowana jest odmiennie. Jej końcówka ma nie okrągły, ale podłużny kształt, jak zwykła manualna szczoteczka do zębów i porusza się nie ruchem rotacyjnym, ale wymiatającym – uznawanym za bardziej skuteczny. Jej smukłość ułatwia dostanie się do trudno dostępnych miejsc w obrębie jamy ustnej.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Na tym jednak nie koniec. Podstawowa różnica między szczoteczką elektryczną a szczoteczką soniczną jest taka, że szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które wywołują drgania we włóknach szczoteczki.

Fale te wprawiają w ruch również ślinę z pastą, która znajduje się w naszych ustach podczas mycia zębów. W ten sposób tworzą się mikrobąbelki, które wspomagają czyszczenie trudno dostępnych miejsc, jak przestrzenie międzyzębowe, a dodatkowo są delikatniejsze dla zębów i dziąseł. Dodatkowo masują dziąsła, zwiększając ich ukrwienie.

Bambusowa szczoteczka do zębów

Jak działa klasyczna manualna szczoteczka, nikomu nie trzeba wyjaśniać. Od niedawna na polskim rynku pojawiły się bambusowe szczoteczki do zębów, które są tak naprawdę zwykłymi, manualnymi szczoteczkami, tyle że wykonanymi nie z plastiku, a bambusa.

O co więc tyle szumu? Średnio szczoteczkę manualną powinno się wymieniać, mniej więcej co 3-4 miesiące. Człowiek w trakcie swojego życia zużywa ok. 300 szczoteczek do zębów. Każda wykonana jest z plastiku, który będzie rozkładać się ok. 500 lat.

Takich plastikowych szczoteczek na wysypiskach śmieci na całym świecie jest obecnie ok. 7 mld ton. Nie trzeba chyba dodawać, jak nieekologiczna i niszczycielska dla ekosystemu jest taka ilość plastiku.

Jeśli więc dbamy o środowisko, warto pomyśleć o zmianie plastikowej szczoteczki na tę bambusową, bardziej ekologiczną.

Szczoteczka do zębów jak ją wybrać?

Jaką szczoteczkę do zębów zatem wybrać? To wcale nie jest takie oczywiste. Badania pokazują, że szczoteczka elektryczna usuwa ok. 11 proc. więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a nawet do 21 proc. więcej, gdy jest stosowana powyżej 3 miesięcy.

Odnotowano również niższą częstość występowania zapalenia dziąseł – nawet do 11 proc. powyżej 3. miesięcy stosowania. Wyższość szczoteczek sonicznych nad standardowymi elektrycznymi nie została jednak potwierdzona.

Wielu z nas zapewne pamięta z okresu dzieciństwa zalecenia dentystów dotyczące wykonywania szczoteczką ruchów okrężnych podczas mycia zębów. To błąd. Taka technika jest odpowiednia dla dzieci, które nie mają jeszcze odpowiedniej sprawności manualnej, jednak w dorosłym życiu nie powinna być już praktykowana.

Najważniejsze, w prawidłowej higienie jamy ustnej jest odpowiednie przyłożenie szczoteczki pod kątem 45 stopni i wykonanie ruchu wymiatającego w kierunku od dziąsła do korony zęba (zarówno z przodu jak i z tyłu zęba). Zęby powinno szczotkować się przynajmniej 2 minuty.

Należy również pamiętać o oczyszczaniu języka oraz wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej (zwłaszcza przy stosowaniu szczoteczki manualnej). Dobór szczoteczki powinien uwzględniać m.in. zdrowie dziąseł i obecność odsłoniętych korzeni zębowych.

Źródła:

https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/ekologiczne-bambusowe-szczoteczki-do-zebow-ecobamboo,19614.html

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,159770,19736621,szczoteczki-do-zebow-ktora-najlepsza-zwykla-elektryczna-czy.html

Yaacob M, Worthington HV, Deacon SA i wsp. Powered/electronic toothbrushes compared to manual toothbrushes for maintain oral health. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014; 6: CD 002281. 

Dowiedz się więcej

Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej - rola pracowników służby zdrowia

http://agro.icm.edu.pl/agro/

Próchnica zębów – od czasów starożytnych do współczesności

https://pdfs.semanticscholar.org/.pdf

Wybrane elementy profilaktyki próchnicy zębów dzieci w wieku przedszkolnym

http://www.dmp.umed.wroc.pl/pdf/2013/50/1/45.pdf

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
autor Agata Socha
Data dodania 10.01.2020
Data ostatniej aktualizacji 31.03.2020