Nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Z roku na rok przybywa nowych przypadków, a przyczynia się do tego starzenie się społeczeństwa. Diagnoza choroby nowotworowej wywołuje u większości chorych kryzys emocjonalny. Pojawia się , smutek, a niekiedy złość i niedowierzanie. Stres i nadmierne emocje towarzyszące chorobie wpływają z kolei na osłabienie układu odpornościowego, co w konsekwencji staje się przeszkodą na drodze do wyzdrowienia.

Konsultacje psychologiczne zarówno w trakcie trwania leczenia choroby nowotworowej, jak i po powrocie do zdrowia są bardzo ważnym elementem. Pacjenci onkologiczni na terapii dowiadują się m.in. o sposobach radzenia sobie z chorobą, jak zapanować nad trudnymi emocjami.

Spis treści:

  1. Dlaczego wsparcie psychologiczne jest tak ważne?
  2. Rodzaje pomocy w psychoonkologii
  3. Indywidualna terapia psychoonkologiczna
  4. Terapia rodzinna
  5. Terapia grupowa
  6. Trening uważności
  7. Pomoc psychoonkologa - podsumowanie

Dlaczego wsparcie psychologiczne jest tak ważne?

Choroba nowotworowa jest sytuacją kryzysową w życiu każdego pacjenta. Wsparcie psychologiczne to jeden z kluczowych aspektów leczenia i dlatego powinno być ono stałym elementem terapii - na każdym jej etapie. Nie da się zapewnić dobrej opieki onkologicznej, nie uwzględniając psychospołecznych potrzeb zdrowotnych pacjenta. Ich zaspokojenie stanowi integralną część wysokiej jakości takiej opieki.

Pomoc psychologiczną w onkologii stosuje się, aby podtrzymać emocjonalnie chorego oraz zmniejszyć poziom jego stresu. Psychoonkolog powinien stworzyć poczucie bezpieczeństwa i przynależności u chorego oraz wypracować z nim zachowania, które pomogą mu przezwyciężyć trudności i kryzys związany z nowotworem. Aby pomoc psychologiczna była skuteczna, jej rodzaj oraz wielkość powinny być odpowiednio dopasowane do potrzeb i możliwości pacjenta.

Formy pomocy psychologicznej w onkologii.

Rodzaje pomocy w psychoonkologii

Istnieje wiele form pomocy psychoonkologicznej, które na każdym etapie choroby są dla pacjenta ogromnym wsparciem. Wśród najczęściej stosowanych można wymienić, m.in.:

  • indywidualną terapię psychoonkologiczną,
  • terapię rodzinną,
  • terapię grupową,
  • trening uważności (ang. mindfullness).

Dowiedz się więcej, jak oswoić się z nowotworem?

Indywidualna terapia psychoonkologiczna

Indywidualną terapię psychoonkologiczną uważa się za jedną z najlepszych form wsparcia. Polega ona na rozmowie, która pomaga zebrać kluczowe informację oraz daje przestrzeń do tego, aby chory mógł dzielić się swoimi wątpliwościami i obawami związanymi z leczeniem onkologicznym. Pomaga również zmierzyć się z konsekwencjami schorzenia. Przygotowuje pacjenta do zmian, jakie mogą wystąpić w jego życiu oraz ułatwia ich zaakceptowanie.

Indywidualne terapie umożliwiają skupienie pełnej uwagi na pacjencie i pozwalają dobrać odpowiednie metody do pracy z nim. Dzięki terapii psychoonkologicznej pacjent zwiększa pewność siebie, co w konsekwencji wpływa na jego samoświadomość oraz pomaga odnaleźć się w realiach choroby i w systemie ochrony zdrowia.

Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, po usłyszeniu diagnozy? Poza wsparciem emocjonalnym bliskich, warto udać się na psychoterapię onkologiczną.

Terapia rodzinna

W chorobie nowotworowej zmienia się funkcjonowanie całej rodziny. Nagła informacja o chorobie bliskiej osoby, wpływa na życie nie tylko pacjenta, ale również na jego najbliższe otoczenie. Rodzina zaczyna potrzebować wsparcia zarówno w kwestiach formalnych, jak i psychologicznych. Pojawiają się pytania:

  1. Jak pomagać osobie chorej na raka?
  2. Jak z nią rozmawiać?
  3. Ale także - co równie istotne: Jak samemu zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

W obliczu choroby nie tylko pacjent musi na nowo uczyć się funkcjonować w sytuacji, w której się znalazł. Muszą nauczyć się tego, również jego najbliższa rodzina i przyjaciele.

Terapia grupowa

Terapia grupowa umożliwia podzielenie się swoimi doświadczeniami oraz uczuciami związanymi z chorobą zarówno w trakcie jej leczenia, jak i po wyjściu z niej. Pacjenci we własnym gronie zaczynają czuć się bezpiecznie i przestają czuć się osamotnieni. Współprzeżywanie pomaga zarówno samemu pacjentowi, jak i jego rodzinie.

Trening uważności

W pracy z osobami chorującymi onkologicznie bardzo skuteczną metodą są również treningi uważności, potocznie z angielskiego określane mianem „mindfullness”. Ten rodzaj wsparcia uczy pacjentów, aby skupili swoją uwagę na tym, co jest tu i teraz. Praktyka uważności pozwala również wypracować odpowiednią technikę oddechu, która w procesie leczenia pomaga walczyć z bólem. Ludzie są bardziej skupieni na bieżącej chwili, swoich myślach, doznaniach zmysłowych i uczuciach oraz tym, co dzieje się wokół nich, utrzymują w lepszej kondycji swoje zdrowie niż osoby, które nie mają tak rozwiniętej samoświadomości.

Pomoc psychoonkologa - podsumowanie

Psychoonkologia zajmuje się psychologicznym wymiarem choroby nowotworowej. Dokładniej: psychologicznymi reakcjami na chorobę nowotworową na wszystkich jej etapach oraz czynnikami psychologicznymi, behawioralnymi i społecznymi, które mogą wpływać na proces leczenia.

Gdzie zgłosić się po pomoc? Kiedy poinformować bliskich? Jak radzić sobie podczas choroby? Kim jest psychoonkolog i dlaczego jest tak ważny? Na te i wiele innych pytań codziennie szuka odpowiedzi wielu pacjentów.

Medicover jako firma dbająca o dobro i zdrowie pacjenta, obejmuje kompleksową opieką psychoonkologiczną każdego chorego potrzebującego wsparcia. U nas pacjenci znajdą pomoc dla siebie i swojej rodziny zarówno w trakcie trwania choroby, jak i po wyzdrowieniu. Aby przygotować się do walki z nowotworem i funkcjonować w życiu społecznym po wyzdrowieniu, trzeba identyfikować potrzeby psychospołeczne pacjentów - jest to niezbędne. Interwencja psychoonkologiczna zmniejsza ich obciążenie psychiczne i poprawia jakość ich życia – jest ona lepsza w porównaniu z jakością życia osób, którzy otrzymują wyłącznie standardowe wsparcie. 


NOWOTWORY - POMOC PSYCHOLOGICZNA:

Lęk w oczekiwaniu na diagnozę onkologiczną - jak sobie z nim radzić?



Diagnoza nowotworu i co dalej? Jak nie zgubić się w emocjach


Jak oswoić się z rakiem? Droga do akceptacji choroby nowotworowej


Jak rozmawiać z bliskimi o swojej chorobie nowotworowej?