W obecnej sytuacji epidemicznej związanej z wybuchem pandemii COVID-19, część osób może zostać lub już została poddana kwarantannie. Dotyczy ona osób, które nie mają objawów infekcji COVID-19, a miały bliski kontakt z osobą zakażoną, bądź zostały skierowane do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Ryzyko zakażenia zależy od czasu kontaktu i dystansu. Za bliski kontakt uznaje się przebywanie z osobą zakażoną twarzą w twarz, co najmniej 15 minut, w odległości mniej niż 2 metry.
Spis treści:
- Jakie są różnice pomiędzy kwarantanną a izolacją?
- Kwarantanna ile trwa
- Kogo kwarantanna nie obejmuje?
- Kwarantanna domowa zasady
- Aplikacja "Kwarantanna domowa"
- Kwarantanna a przesyłki pocztowe
- Jak wygląda izolacja domowa podczas epidemii koronawirusa?
- Koronawirus szybkie linki
Jakie są różnice pomiędzy kwarantanną a izolacją?
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, a izolacja to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni. |
Ograniczenie dotyczy osób bez objawów zakażenia SARS-CoV-2, które:
- przekraczają granicę Polski (z określonymi wyjątkami),
- miały bliski kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, np. w pracy,
- mieszkają z osobą zakażoną, która została skierowana na izolację domową;
a także osób, które:
- zostały skierowane do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Kwarantanna ile trwa
W przypadku osób, które:
- przekraczają granicę Polski (z określonymi wyjątkami) ‒ kwarantanna trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy;
- miały bliski kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, np. w pracy – kwarantanna trwa przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie;
- mieszkają z osobą zakażoną, która została skierowana na izolację domową ‒ kwarantanna trwa przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 plus 7 dni po zakończeni przez niego tej izolacji;
a także osób, które
- zostały skierowane do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – kwarantanna jest nakładana automatycznie przez lekarza POZ i trwa od dnia wystawienia skierowania na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, ale nie dłużej niż 10 dni; jeśli dzień po zakończonej kwarantannie otrzymasz informację o pozytywnym wyniku testu, zostaniesz skierowany na izolację.
Kogo kwarantanna nie obejmuje?
Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:
- osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą przebywającą na kwarantannie,
- osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą skierowaną na test zarówno bezobjawową, jak również wykazującą objawy chorobowe (podejrzaną o zachorowanie na COVID-19) – w okresie oczekiwania na wynik testu przez tę osobę; dopiero w przypadku dodatniego wyniku testu u osoby badanej, osoby z nią współzamieszkujące są obejmowane kwarantanną, a kwarantanna osoby badanej przekształca się w izolację,
- osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem,
- osoby uczestniczące w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, pod warunkiem codziennego wykonywania testu antygenowego, przed rozpoczęciem udziału w udzielaniu tych świadczeń, przez co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych.
Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie już jej nie podlegają. |
Jednocześnie odstępuje się od testowania osób bezobjawowych przebywających na kwarantannie. Kwarantanna kończy się automatycznie po upływie 10 dni, chyba że Powiatowy Inspektor Sanitarny zadecyduje o jej skróceniu (w uzasadnionych przypadkach może zdecydować o zwolnieniu z obowiązku odbycia kwarantanny).
Kwarantanna domowa zasady
Bardzo ważne jest, aby w żadnym wypadku nie opuszczać miejsca odbywania kwarantanny. Nie można robić zakupów ani spacerować z psem. Obowiązkowo należy zostać w domu. Dlaczego? Osoba odbywająca kwarantannę jest podejrzewana o zakażenie SARS-CoV-2 – jeżeli jest to prawda, mimo braku objawów może zakażać inne osoby. Celem jest ochrona innym osób, zwłaszcza tych narażonych na cięższy przebieg COVID-19 i większe ryzyko zgonu – czyli osób starszych, i z pewnymi chorobami przewlekłymi.
Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny ulega zawieszeniu w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 lub w celu przeprowadzenia badania fizykalnego przez lekarza w placówce medycznej.
JEŻELI ODBYWASZ KWARANTANNĘ BEZWZGLĘDNIE ZOSTAŃ W DOMU!
|
Zasady obowiązujące w czasie trwania kwarantanny:
- nie opuszczaj miejsca zamieszkania, zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza,
- w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), koniecznie skontaktuj się z lekarzem,
- postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb,
- współpracuj ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny,
- zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa.
Skąd informacja o objęciu kwarantanną?
Informacja o objęciu kwarantanną zostanie zarejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Dostęp do tego systemu ma m. in Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nadzór nad osobą przebywającą na kwarantannie pełni policja i sanepid. Za złamanie zasad odbywania kwarantanny grozi kara grzywny nawet 30 000 zł.
Aplikacja "Kwarantanna domowa"
Instytucje rządowe dokładają wszelkich starań, aby zatrzymać wzrost zachorowań na COVID-19. Jednym z rozwiązań Ministerstwa Cyfryzacji, który ma zwiększyć stopień przestrzegania kwarantanny, jest aplikacja mobilna. Ma ona pomóc służbom publicznym w pilnowaniu przestrzegania zasad kwarantanny przez osoby na nią skierowane. Dla osób poddanych kwarantannie jest źródłem wiarygodnej informacji o COVID-19 oraz narzędziem umożliwiającym zgłoszenie zapotrzebowania na produkty spożywcze i leki.
Aplikacja jest darmowa i obowiązkowa dla osób skierowanych na kwarantannę domową.
Kwarantanna a przesyłki pocztowe
Nie należy martwić się nieodebranymi listami w trakcie kwarantanny. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, przesyłki pocztowe każdej osoby odbywającej kwarantannę czekają aż do momentu jej zakończenia w określonej placówce. Listonosz spróbuje je doręczyć dopiero po zakończeniu kwarantanny przez adresata (wyj. są przekazy pieniężne).
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem (z 23.10.2020 r.). Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
Jak wygląda izolacja domowa podczas epidemii koronawirusa?
Na izolacji domowej muszą przebywać pacjenci, u których zostało zdiagnozowane zakażenie SARS-CoV-2 (dodatni wynik testu RT-PCR), ale objawy choroby są na tyle łagodne, że nie wymagają leczenia w szpitalu.
Więcej informacji o izolacji w warunkach domowych znajdziesz w artykule: Opieka domowa nad pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 |
Jeżeli lekarz potwierdzi brak objawów COVID-19, izolacja domowa zakończy się po 10 dniach od daty uzyskania dodatniego wyniku testu.
Aby dowiedzieć się więcej o aktualnych zasadach odbywania kwarantanny, pobierz plik PDF: Zasady odbywania izolacji i kwarantanny
Czy izolacja domowa może zostać przedłużona?
Jeśli jednak objawy zakażenia się pojawią, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przedłużyć izolację, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, przy czym ostatnie 3 dni muszą być bezobjawowe.
W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium (gdzie kierowane są osoby, które z jakichś względów nie mogą lub nie powinny odbywać izolacji w warunkach domowych), o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni również muszą być bez objawów choroby.
Izolacja domowa zasady
W czasie izolacji domowej:
- nie można opuszczać domu, nawet w celu wizyty u lekarza, zrobienia zakupów czy wyjścia z psem;
- osoby bliskie muszą zostać poddane kwarantannie;
- w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszność) należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Zakaz opuszczania miejsca izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu w celu udania się do placówki medycznej i przeprowadzenia badania fizykalnego przez lekarza.
Policja kontroluje osoby objęte izolacją domową - są one monitorowane, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby jej nieprzestrzegające.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia lub pojawienia się objawów infekcji w trakcie kwarantanny, lub izolacji domowej skorzystaj z teleporady medycznej. |
Aktualne zasady i obostrzenia dostępne są na stronie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Obowiązujące rozporządzenia:
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z dnia 23 października 2020 r., poz. 1871)
- Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z dnia 9 października 2020 r., poz. 1758
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2020 r. zmieniające rozp. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. 2020 r. poz. 1506)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 r. poz. 1505 )
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach (Dz. U. 2020 r. poz. 1507)
Testy w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2
Test do wykonania stacjonarnie:
Test na koronawirusa punkcie pobrań |
||||||
FRANKD |
Test na koronawirusa
|
Test antygenowy |
Test na koronawirusa
|
Test na koronawirusa
|
Test na koronawirusa
|
|
Wyniki | do 24h | 24h | 15-30 min | do 3 dni roboczych | do 3 dni roboczych | do 3 dni roboczych |
Lokalizacje | Warszawa Gdańsk Poznań Wrocław Kraków Lublin Łódź Mysłowice |
Warszawa Gdańsk Poznań Wrocław Kraków Lublin Łódź Mysłowice Bydgoszcz Zielona góra Koszalin Gdynia Kielce Katowice |
Warszawa Gdańsk Poznań Wrocław Kraków Lublin Łódź Mysłowice |
Warszawa Kraków Poznań Gdańsk Wrocław Poznań Łódź Katowice Szczecin Lublin |
Warszawa Kraków Poznań Gdańsk Wrocław Poznań Łódź Katowice Szczecin Lublin |
Warszawa Kraków Poznań Gdańsk Wrocław Poznań Łódź Katowice Szczecin Lublin |
Kiedy wykonać? | w przypadku podejrzenia zakażenia lub występowania objawów zakażenia COVID-19 | w przypadku podejrzenia zakażenia lub występowania objawów zakażenia COVID-19 | w ciągu 5-7 dni od pojawienia się objawów wskazujących na COVID-19 | między 10. a 21. dniem od wystąpienia objawów COVID-19 | między 10. a 21. dniem od wystąpienia objawów COVID-19 | między 10. a 21. dniem od wystąpienia objawów COVID-19 |
Metoda pobrania próbki | wymaz z nosogardzieli | wymaz z nosogardzieli | wymaz z nosogardzieli | pobranie krwi żylnej | pobranie krwi żylnej | pobranie krwi żylnej |
Potwierdza aktualne zakażenie SARS-CoV-2 | TAK | TAK | TAK | NIE | NIE | NIE |
Potwierdza przebyte zakażenie SARS-CoV-2, ale nie jest podstawą do jego rozpoznania | NIE | NIE | NIE | TAK (ale wymaga również negatywnego wyniku testu RT-PCR) | TAK (ale wymaga również negatywnego wyniku testu RT-PCR) | TAK (ale wymaga również negatywnego wyniku testu RT-PCR) |
Wynik w języku angielskim | TAK | TAK | TAK | |||
Cena | 250 zł | 400 zł | 150 zł | 120 zł | 120 zł | 220 zł |
KUP ONLINE |
KUP ONLINE | KUP ONLINE | KUP ONLINE | KUP ONLINE | KUP ONLINE | |
Zastosowanie |
rozpoznanie aktualnego zakażenia SARS-CoV-2 | rozpoznanie aktualnego zakażenia SARS-CoV-2 |
rozpoznanie aktualnego zakażenia SARS-CoV-2 | potwierdzenie przebytego zakażenia SARS-CoV-2 |
potwierdzenie przebytego zakażenia SARS-CoV-2 |
potwierdzenie przebytego zakażenia SARS-CoV-2 |
Rekomendacja WHO |
TAK | TAK | TAK | NIE | NIE | NIE |
Koronawirus szybkie linki
Testy na koronawirusa | Test PCR na koronawirusa | Test na koronawirusa Łódź | Test antygenowy
Koronawirus Warszawa | Koronawirus Wrocław | Koronawirus Katowice | Koronawirus Łódź | Koronawirus Lublin | Koronawirus Gdańsk | Koronawirus Kraków | Koronawirus Poznań
Autor: Beata Tarnowska, Specjalista ds. Informacji Medycznej Medicover, Mgr Agata Stróżyk, Specjalista ds. Informacji Medycznej, Dietetyk kliniczny, sportowy i pediatryczny