Koronawirus a palenie papierosów
Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że u palaczy ryzyko ciężkiego przebiegu COVID jest nawet 14 razy wyższe niż u osób niepalących. To dlatego, że wirus SARS CoV-2 atakuje układ oddechowy, a palenie tytoniu uszkadza drogi oddechowe i płuca.
Osoby palące mogą się też łatwiej zarazić. Wynika to z powtarzalnych ruchów dłoni w kierunku ust, przez co łatwiej o przeniesienie wirusa do dróg oddechowych. Ryzyko istnieje także przy paleniu sziszy, zwłaszcza z jednego ustnika.
Nigdy nie było lepszego czasu, aby rzucić palenie, jak w trakcie pandemii COVID. Nie tylko dla własnego zdrowia, ale dla ochrony osób wokół siebie
- powiedział profesor John Newton, pracownik agencji rządowej zajmującej się poprawą zdrowia publicznego (ang. Health Improvement at Public Health) w Wielkiej Brytanii.
Zmniejszy to nie tylko ryzyko zakażenia – rzadsze dotykanie ust palcami, lecz także wpłynie na poprawę pracy układów krążenia i oddechowego na wypadek infekcji COVID-19.
Organizm po rzuceniu palenia
Rzucenie palenia to same korzyści. Im dłużej nie palisz, w tym lepszej kondycji jest organizm.
- Po 48 godzinach od zaprzestania palenia z organizmu eliminowany jest tlenek węgla.
- Po 72 godzinach oskrzela zaczynają się rozkurczać, a oddychanie jest łatwiejsze.
- Po 2-12 tygodniach poprawia się krążenie krwi, co wpływa również na poprawę kondycji fizycznej, np. chodzenie, bieganie.
Przeczytaj: Nikotynizm – czym jest uzależnienie od nikotyny i jak z nim walczyć
Źródła:
gov.uk/government/news/smokers-at-greater-risk-of-severe-respiratory-disease-from-covid-19
journals.lww.com/cmj/Abstract/publishahead/Analysis_of_factors_associated_with_disease.99363.aspx
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |