Paracetamol

paracetamol
  1. Paracetamol - jak działa?
  2. Dawkowanie leku
  3. Przedawkowanie
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Paracetamol w ciąży i okresie laktacji

Paracetamol - czym jest i jak działa?

Paracetamol to substancja czynna obecna w składzie wielu leków, również tych dostępnych bez recepty. Posiada właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Działanie Paracetamol na ból polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co pozwala na blokowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Dzięki temu mechanizmowi u pacjenta występuje podwyższenie progu bólowego. Z kolei działanie paracetamol na gorączkę jest osiągane poprzez zmianę stężenia prostaglandyn w podwzgórzu, dzięki czemu podwyższona temperatura ulega obniżeniu.

Ponadto lek posiada bardzo słabe działanie przeciwzapalne, ale w przeciwieństwie do ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie zwalacza stanu zapalnego.

Wskazania do przyjmowania

Na co stosować lek Paracetamol? Lek stosuje się w celu obniżenia temperatury i złagodzenia bólu o słabym bądź umiarkowanym nasileniu. Wśród wskazań do przyjmowania leku znajdują się:

  • bóle głowy, także migrenowe,
  • nerwobóle,
  • ból zęba,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • bóle mięśni i pleców,
  • gorączka, np w przebigu przeziębienia lub grypy.

Dawkowanie leku

U pacjentów dorosłych zalecana doustna, pojedyncza dawka paracetamolu wynosi 500-1000 mg. Lek można przyjmować 3-4 razy na dobę, wtedy gdy jest to konieczne. Należy pamiętać, że pomiędzy każdą kolejną dawką trzeba zachować co najmniej 4 godziny odstępu od poprzedniej. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 mg na dobę. 

U dzieci i młodzieży od 12 do 18 roku życia należy stosować doustnie pojedynczą dawkę paracetamolu 500 mg. W razie konieczności lek można przyjmować do 3 lub 4 razy dziennie. Zalecany odstęp między dawkami wynosi minimum 4 godziny.

Przedawkowanie

Mimo, że można kupić leki z paracetmolem bez recepty, to należy stosować tę substancję ostrożnie. Przedawkowanie Paracetamol doprowadzić może do poważnych konsekwencji, w tym także do uszkodzenia wątroby, a nwet śmierci. Pierwsze objawy, jakie pojawiają się po zażyciu zbyt dużej ilości leku to np.:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • złe samopoczucie
  • utrata apetytu,
  • bladość powłok skórnych,
  • spadek samoświadomości pacjenta przy zachowaniu przytomności.

Warto pamiętać, że jest to substancja czynna stosowana w wielu lekach. Należy uważać, by nie przekroczyć zalecanej dobowej dawki biorąc pod uwagę wszystkie stosowane środki farmakologiczne. Na toksyczne działanie paracetamolu bardziej narażone są m.in. małe dzieci, osoby w wieku podeszłym, pacjenci z chorobami wątroby i nerek, osoby często pijące alkohol i osoby niedożywione.

Interakcje z alkoholem

Nie należy łączyć tej substancji czynnej z alkoholem, gdyż może on nasilić wystąpienie skutków ubocznych leku. Szczególnie niebezpieczne jest to, że picie alkoholu podczas przyjmowania paracetamolu zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.

Paracetamol w ciąży i okresie laktacji

Nie stwierdzono, aby stosowanie paracetmol w ciąży wpływało na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu lub jego rozwój. Kobiety ciężarne mogą stosować lek, jeśli występują wskazania do jego podania. Należy przy tym pamiętać, by przyjmować najmniejszą skuteczną dawkę, a długość terapii ograniczyć do niezbędnego minimum.

Paracetamol przenika do mleka kobiecego, jednakże w ilościach tak niewielkich, że karmienie piersią nie stanowi przeciwwskaznia do jego przyjmowania. Jednakże zaleca się, aby w okresie laktacji stosować leki z tą substancją wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.