gripex-opakowanie
Gripex to kompleksowy lek na przeziębienie i grypę.

Postać

tabletki powlekane

Substancja czynna

paracetamol, pseudoefedryna, dekstrometrofan

Dostępność

bez recepty

Wskazania

przeziębienie, grypa

Wiek

od 6 r.ż.

  1. Gripex co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Gripex w ciąży i okresie laktacji
  6. Środki ostrożności
  7. Interakcje z innymi lekami

Gripex co to jest

Gripex to lek wieloskładnikowy, który łagodzi objawy przeziębienia oraz grypy. Jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania u pacjentów dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Gripex można kupić bez recepty. Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych, w opakowaniach zawierających:

  • 10 sztuk,
  • 12 sztuk,
  • 24 sztuki.

Preparat zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynędekstrometrofan. Wykazują one działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Ponadto lek zmniejsza przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej nosa, udrażnia przewody nosowe oraz zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Wskazania do stosowania

Tabletki Gripex stosuje się jako krótkotrwałe leczenie:

  • objawów przeziębienia i grypy,
  • stanów grypopodobnych,
  • zapalenia zatok przynosowych (charakterystyczne objawy to gorączka, ból głowy, katar, ból gardła, kaszel, bóle kostno-stawowe oraz bóle mięśni).

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Przeciwwskazania do przyjmowania tabletek  występują, jeżeli pacjent/ka:

  • ma uczulenie na paracetamol, pseudoefedrynę, dekstrometorfan, a także na którykolwiek z pozostałych składników leku;
  • stosuje preparat równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol;
  • zażywa leki z grupy inhibitorów MAO lub stosował je w okresie do dwóch tygodni wstecz;
  • choruje na ciężką niewydolność wątroby;
  • choruje na ciężkie nadciśnienie tętnicze;
  • choruje na ciężką niewydolność nerek;
  • ma chorobę alkoholową;
  • jest w ciąży lub karmi piersią;
  • jest w wieku poniżej 6. roku życia;
  • cierpi na astmę oskrzelową;
  • cierpi na chorobę niedokrwienną serca;
  • ma wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Pelny skład preparatu

1 tabletka powlekana Gripex zawiera substancje czynne w następujących ilościach:

  • 325 mg paracetamolu,
  • 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny,
  • 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu.

Substancje pomocnicze to: kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, krzemionka koloidalna, skrobia żelowana, powidon.
Skład otoczki: dwutlenek tytanu, żółcień pomarańczowa, Allura red AC, triacetyna, hypromeloza, polidekstroza, makrogol.
Tusz do nadruków: alkohol N-butylowy, wodorotlenek amonu, alkohol izopro- pylowy, szelak, glikol propylenowy, czarny tlenek żelaza.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Gripex? Lek przeznaczony jest do krótkotrwałego łagodzenia objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych. Tabletki należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłków.

Zalecane dawkowanie Gripex zależy od wieku pacjenta i wynosi:

  • u pacjentów dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat: 1-2 tabletki od 3 do 4 razy na dobę. Maksymalnie można przyjmować 8 tabletek leku dziennie;
  • u dzieci od 6 do 12 lat: 1 tabletka 3 lub 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 4 tabletki.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Stosując ten lek należy uważać, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki. Jeśli jednak dojdzie do przypadkowego przedawkowania produktu leczniczego, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W związku z tym, że tabletki zawierają 3 substancje czynne, ewentualne działania niepożądane mogą być skutkiem przedawkowania jednej lub wszystkich z nich.

Objawy przedawkowania Gripex mogą pojawić się po kilku lub kilkunastu godzinach. Należą do nich:

  • niepokój,
  • senność,
  • wymioty,
  • nudności,
  • drżenie,
  • nadmierna potliwość,
  • ogólne osłabienie,
  • zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • drgawki,
  • oczopląs,
  • duszność,
  • trudności w oddawaniu moczu.

Należy zasięgnąć pomocy medycznej nawet jeśli powyższe działania niepożądane ustąpią, ponieważ może rozwijać się uszkodzenie wątroby. Do objawów niewydolności wątroby należą:

  • uczucie rozpierania w nadbrzuszu,
  • żółtaczka,
  • ponowne nudnościami.

Jeśli lekarz stwierdzi zatrucie lekiem, to konieczna jest hospitalizacja pacjenta. Leczenie polega na przyspieszeniu procesu usuwania preparatu z organizmu przy równoczesnym podtrzymywaniu czynności życiowych. W razie przedawkowania paracetamolu konieczne może być podanie odtrutki, czyli metioniny lub n-acetylocysteiny. Wydalanie pseudoefedryny z organizmu można przyspieszyć poprzez zastosowanie diurezy forsowanej lub dializoterapii. Eliminację szkodliwego działania dekstrometorfanu na ośrodkowy układ nerwowy może wspomóc stosowanie naloksonu.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć dawkę preparatu, a objawy w dalszym ciągu się utrzymują, zaleca się zażyć kolejną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętych tabletek.

Możliwe skutki uboczne

Lek może powodować działania niepożądane u niektórych pacjentów.

Do tej pory niezbyt często, u 1 do 10 na 1000 osób obserwowano:

  • wymioty,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • zmęczenie.

Rzadko, u 1 do 10 na 10 000 osób stosujących lek występowały:

  • skórne reakcje alergiczne,
  • wysypka,
  • zaczerwienienie skóry,
  • reakcje nadwrażliwości typu I, jak reakcja anafilaktyczna, obrzęk alergiczny.

Bardzo rzadko, u mniej 1 na 10 000 pacjentów pojawiały się:

  • napad astmy oskrzelowej,
  • zaburzenia wytwarzania komórek krwi: małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), granulocytopenia, agranulocytoza,
  • omamy,
  • kamica moczowa,
  • kolka nerkowa,
  • ostra niewydolność nerek,
  • martwica brodawek nerkowych,
  • uszkodzenie wątroby wskutek przyjęcia zbyt dużej ilości leku.

Ponadto obserwowano również inne skutki uboczne leku, jednak na podstawie dostępnych danych nie można ustalić ich częstości występowania. Należą do nich: 

  • zapalenie jelita grubego spowodowane niedostatecznym dopływem krwi;
  • przyspieszenie akcji serca;
  • senność;
  • zaburzenia w oddawaniu moczu i/lub zatrzymanie moczu, szczególnie u osób z rozrostem gruczołu krokowego;
  • nieznaczne podwyższenie ciśnienia krwi;
  • nagła gorączka, zaczerwienienie skóry bądź liczne niewielkie krostki – te działania niepożądane mogą wystąpić w przeciągu 2 pierwszych dni zażywania leku, a w razie ich pojawienia się należy niezwłocznie odstawić preparat oraz zasięgnąć pomocy medycznej.

Interakcje z alkoholem

W czasie przyjmowania leku Gripex nie należy pić alkoholu. Preparat zawiera paracetamol - jeśli pacjent spożywa napoje alkoholowe podczas terapii, to w jego organizmie może powstać toksyczny metabolit wywołujący martwicę komórek wątrobowych. Konsekwencją może być nawet niewydolność wątroby.

Gripex w ciąży i okresie laktacji

Stosowanie leku Gripex w ciąży oraz podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Środki ostrożności

Szczególną ostrożność podczas zażywania leku należy zachować u pacjentów cierpiących na:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność nerek,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • rozrost gruczołu krokowego
  • rozedmę płuc,
  • cukrzycę,
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność oddechową,
  • astmę oskrzelową,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej,
  • powolny metabolizmem z udziałem enzymu CYP2D6.

Należy stosować lek ostrożnie również wtedy, gdy jednocześnie pacjent przyjmuje leki takie jak:

  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • leki przeciwlękowe,
  • inne leki sympatykomimetyczne,
  • leki hamujące aktywność enzymu CYP2D6.

Lek zawiera paracetamol. Z tego powodu podczas terapii nie można spożywać alkoholu, ponieważ alkohol zwiększa ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Nie należy również zażywać innych leków z paracetamolem. Prawdopodobieństwo szkodliwego działania Gripex na wątrobę jest podwyższone, jeżeli u pacjenta występuje niewydolność wątroby, niedożywienie lub pacjentów nadużywa alkoholu.

W sytuacji, gdy pacjent przekroczy zalecaną dawkę leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Konsultacja konieczna jest również wtedy, gdy nie występują żadne objawy przedawkowania, ponieważ nawet wtedy może rozwijać się uszkodzenie wątroby zagrażające życiu.

Z uwagi na obserwowane przypadku nadużycia dekstrometorfanu, konieczne jest zachowanie ostrożności u młodzieży oraz młodych osób dorosłych, które nadużywają środki psychoaktywne.

Nie należy podawać tabletek dzieciom poniżej 6 roku życia.

W przypadku przewlekłego kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny stosowanie leku jest zabronione.

Podczas stosowania preparatu wskazane jest zachowanie ostrożności przy prowadzeniu pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

W składzie tabletek znajdują się żółcień pomarańczowa oraz Allura red AC. Z tego powodu lek może być przyczyną reakcji alergicznych. W razie wystąpienia gorączki z uogólnionym rumieniem skóry oraz wysypką w postaci krostek, konieczne jest odstawienie leku oraz skonsultowanie się z lekarzem.

W czasie zażywania preparatu może rozwinąć się stan zapalny jelita grubego. Jego objawy to nagły ból brzucha i/lub krwawienie z odbytu. W razie pojawienia się tego typu objawów należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli chodzi o tabletki Gripex a inne leki, preparat może wchodzić w interakcje z niektórymi środkami farmakologicznymi. Pacjent powinien koniecznie poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie preparatach, a także o tych, które stosował ostatnio lub zamierza zacząć stosować.

Poniższe leki mogą reagować z poszczególnymi substancjami czynnymi Gripex:

Z paracetamolem

  • inne leki zawierające paracetamol - takie połączenie jest zabronione, ponieważ stwarza ryzyko przedawkowania substancji czynnej;
  • preparaty opóźniające opróżnianie żołądka - mogą one opóźniać działanie paracetamolu;
  • preparaty przyspieszające opróżnianie żołądka - przyspieszają one działanie leku;
  • zydowudyna - paracetamol może nasilać toksyczny wpływ zydowudyny na szpik kostny;
  • leki z grupy inhibitorów MAO - ich połączenie z paracetamolem może może spowodować gorączkę oraz stan pobudzenia, nie należy przyjmować leku Gripex podczas stosowania inhibitorów MAO, a także w ciągu 2 tygodni od ich odstawienia;
  • leki przeciwzakrzepowe - ich działanie może zostać nasilone;
  • leki powodujące przyspieszenie metabolizmu wątrobowego - ich połączenie z paracetamolem może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet jeśli pacjent stosuje dawki zalecane;
  • chloramfenikol - lek Gripex może przyczyniać się do wzrostu stężenia chloramfenikolu w osoczu krwi.

Z pseudoefedryną

  • sympatykomimetyki - nie należy stosować jednocześnie obu leków. Równoczesne przyjmowanie pseudoefedryny z innymi sympatykomimetykami, czyli preparatami hamującymi apetyt, zmniejszającymi przekrwienie lub o działaniu psychostymulującym podobnym do amfetaminy może powodować zwiększone ciśnienie tętnicze krwi;
  • albuterol - jednoczesne przyjmowanie obu substancji może być przyczyną obkurczania naczyń krwionośnych;
  • inhibitory MAO (leki stosowane w leczeniu depresji) - wpływają one na spowolnienie wydalania pseudoefedryny z ustroju oraz zwiększają jej biodostępność;
  • chlorek amonu - chlorek amonu poprzez alkalizację moczu powoduje wzrost reabsorpcji metabolitów pseudoefedryny w nerkach i wydłuża okres jej działania;
  • leki przeciwnadciśnieniowe - pseudoefedryna obniża ich działanie, ponadto może również modyfikować działanie glikozydów naparstnicy (leki stosowane w niewydolności serca);
  • furazolidyna - nie należy łączyć obu leków;
  • leki zobojętniające sok żołądkowy (stosowane na niestrawność i zgagę) - mogą one nasilać działanie pseudoefedryny.

Z dekstrometorfanem

  • środki hamujące enzym CYP2D6, jak np. sertralina, terbinafina, fluoksetyna, chinidyna, haloperydol, tiorydazyna, perfenazyna, amiodaron, paroksetyna, propafenon, flekainid, cynakalcet, bupropion, metadon - mogą one wpływać na wzrost stężenia dekstrometorfanu we krwi;
  • inhibitoy MAO - ich połączenie z dekstrometorfanem jest zabronione.

Dystrybutor na terenie Polski: USP Zdrowie Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.