Apap

  1. Apap co to jest 
  2. Apap stosowanie
  3. Apap przedawkowanie
  4. Apap w ciąży
  5. Apap a karmienie piersią
  6. Apap a alkohol
  7. Apap opinie

Apap co to jest

Apap to znany lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który dostępny jest bez recepty. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, granulatu, a także zawiesiny doustnej, która jest produktem dedykowanym dla najmłodszych pacjentów. W składzie apapu znajduje się paracetamol, który doskonale wchłania się z przewodu pokarmowego. Pacjenci, którzy zastanawiają się jak szybko działa apap mogą mieć pewność, iż preparat dzięki szybkiemu przyswajaniu pozwoli na redukcję lub eliminację czynników bólowych w szybkim czasie. Mechanizm działania leku nie został do końca poznany. Przypuszcza się jednak, że substancja czynna może oddziaływać na wyhamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, a także częściowo blokować bodźce bólowe. W przypadku działania przeciwgorączkowego paracetamol prawdopodobnie oddziałuje na ośrodek regulacji temperatury zlokalizowany w podwzgórzu. Dzięki temu następuje rozszerzenie naczyń obwodowych, co umożliwia wzrost przepływu krwi przez skórę, wywołując pocenie się oraz utratę ciepła. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do niesteroidowych leków przeciwbólowych, jednak w odróżnieniu od nich nie hamuje obwodowo syntezy prostaglandyn i dlatego tez nie ma działania przeciwzapalnego.

Apap stosowanie

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce apap jest lekiem stosowanym w zwalczaniu bólów o różnej przyczynie. Lek apap na co stosować? Preparat doskonale sprawdzi się w przypadku wystąpienia bólów głowy, przy dolegliwościach związanych z zębami, mięśniami czy bólami kostno-stawowymi. Lek doskonale sprawdza się także w przypadku bólów menstruacyjnych. Doraźnie stosowany jest jako lek przeciwgorączkowy. Lek w postaci tabletek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Stosujemy go w dawkach podzielonych co 3-4 godziny, maksymalnie 8 tabl. Na dobę. U niemowląt i małych dzieci dawka ustalona jest na podstawie wagi ciała 15 mg/kg masy ciała 3-4 razy na dobę.

Apap przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu zawartego w leku apap może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Już w ciągu kilkunastu godzin mogą wystąpić objawy przedawkowania, takie jak: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. W konsekwencji uszkodzenia wątroby może wystąpić żółtaczka. Jeżeli od przyjęcia za dużej dawki leku nie minęła godzina należy sprowokować wymioty. Warto też podać 60-100 g węgla aktywnego; jeżeli dawka leku przyjętego była bardzo duża należy wprowadzić leczenie odtrutkami. Leczenie zatrucia musi odbywać się w warunkach szpitalnych.

Apap w ciąży

W ciąży paracetamol jest jednym z bezpieczniejszych leków, które można przyjmować w przypadku konieczności zwalczania bólu. Dlatego też lek apap można przyjmować przez cały okres ciąży jeśli jest to klinicznie udowodnione w najmniejszych dawkach i najkrótszym czasie stosowania. Leku nie należy zażywać w przypadku, gdy kobieta ciężarna przyjmuje na stałe inne leki. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, w zakresie bezpieczeństwa stosowania leku.

Apap a karmienie piersią

Paracetamol zawarty w leku apap może w niewielkich ilościach przenikać do mleka kobiecego. Stosowanie go w niewielkich, terapeutycznych dawkach nie ma jednak wpływu na prawidłowy rozwój dziecka, w związku z czym lek może być stosowany przez kobiety karmiące w razie zdecydowanej konieczności.

Apap a alkohol

Podczas przyjmowania leku należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Zawarty w preparacie paracetamol wchodzi w istotna interakcję, działając szkodliwie na organizm pacjenta. Apap i alkohol mogą powodować wystąpienie uszkodzenia wątroby.

Apap opinie

Jedną z zalet leku apap jest jego duża dostępność. Tabletki, w opakowaniach po 6 czy 12 sztuk, można kupić nie tylko w aptekach, ale również w sklepach i na stacjach benzynowych. Chwalony jest także za szybkie działanie.

Dystrybucja na terenie Polski: USP Zdrowie Sp. z o.o.