Alergia na roztocza
Najczęstszym alergenem wziewnym są roztocze, które znajdują się w kurzu domowym. Te niewidoczne gołym okiem organizmy zagnieżdżają się w grubych tkaninach: zasłonach, dywanach, poduszkach czy kołdrach. Każdy z nas, ma w swoim domu tych dzikich lokatorów.
Co to są roztocze kurzu domowego?
Roztocze kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, mikroorganizmami (np. grzybami pleśniowymi) oraz resztkami organicznymi obecnymi w domach. Najbardziej lubią wylegiwać się w naszej pościeli, bo tam codziennie serwujemy im śniadanie do łóżka w postaci złuszczonego martwego naskórka.
Roztocze koczują w naszych domach całymi stadami. W jednym gramie kurzu może być ich nawet 80. Nie dość, że okupują nasze mieszkanie bez pytania o zgodę, to na dodatek nie sprzątają po sobie, a ich odchody są dla wielu z nas bardzo alergizujące.
Alergia na pyłki
Pyłki roślin z pewnością nie służą do uczulania ludzi. Są niezbędne do rozmnażania się roślin. Te wędrujące wiosną z wiatrem są utrapieniem alergików. Podejrzewa się, że wzrost liczby uczuleń na pyłki jest spowodowany zmianami w ich budowie w wyniku zanieczyszczeń powietrza. Pyłki latające w miastach są mniejsze i oblepione cząsteczkami spalin, mają też uszkodzone błony. Dlatego „miastowi” częściej są uczuleni na pyłki traw niż mieszkańcy wsi, choć trawy z pewnością jest tam więcej.
Objawy alergii na pyłki
Kiedy pyłek trafi do nosa, gardła lub na spojówkę, rozpoznawany zostaje przez nasz organizm jako intruz. Nos, próbując się oczyścić z alergenów, wytwarza więcej śluzu – stąd wodnisty katar. Również kichanie ma funkcję oczyszczającą.
Wywołany alergią obrzęk błon śluzowych zatyka ujścia zatok przynosowych oraz przewodów nosowo-łzowych. Efekt jest taki, że alergik może dostać zapalenia zatok i spojówek - zaatakowane przez alergen spojówki zaczynają piec i swędzieć.
Alergia na zwierzęta
Alergiczny nieżyt nosa bywa też spowodowany przez kontakt z sierścią zwierząt czy wełną. Charakterystycznymi objawami przy kontakcie ze zwierzętami są:
- wodnista wydzielina z nosa,
- swędzenie,
- częste kichanie,
- zaczerwienione oczy, które często łzawią,
- ból głowy.
Podobnie zaczyna się katar będący efektem infekcji. Dlatego laryngolodzy podkreślają, że każdy katar trwający dłużej niż 10 dni wymaga konsultacji z lekarzem.
Leczenie alergii na zwierzęta
Jeśli okaże się, że uczula nas sierść zwierząt, trzeba nasze czteronożne futrzaki trzymać na dystans. Uczulają nie tylko psy i koty, ale także chomiki, świnki morskie, myszy i szczury. Osobom uczulonym na sierść zaleca się, aby nie przebywały w jednym pomieszczeniu ze zwierzęciem. Lepiej też unikać wizyt w ogrodach zoologicznych, cyrkach czy stadninach koni.
Hodując zwierzęta potencjalnie niealergizujące np. gady czy rybki akwariowe w przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o alergii należy wziąć pod uwagę czy czynnikiem wywołującym katar, suchy kaszel i świąd nie jest pokarm naszego zwierzaka lub podłoże używane do wyściełania klatek czy terrariów.
Leczenie alergii wziewnej
Alergia wziewna a testy alergiczne
Alergia może pojawić się w każdym wieku. Zawsze zaskakuje. Lekarz diagnozuje alergię na podstawie objawów i wyników badań. Są to testy alergiczne – skórne bądź testy alergiczne z krwi. Czasami sprawdza się także wymaz z nosa, który pozwala określić ilość eozynofilii (rodzaj leukocytów odpowiadających m.in. za niszczenie wirusów, bakterii i pasożytów). Ich duża liczba może wskazywać na alergiczny nieżyt nosa.
Dowiedz sie więcej o badaniu wykrywającym prawie 300 alergenów: Test Alex, przygotowanie, zastosowanie. |
Alergia wziewna a leki antyhistaminowe
W zapobieganiu objawom alergii stosuje się leki antyhistaminowe. Blokują one uwalnianie histaminy, substancji produkowanej przez organizm w kontakcie z alergenem, która odpowiada za wystąpienie obrzęku, swędzenia, kichania czy łzawienia oczu. Jeśli objawy alergiczne nasilają się, trzeba niekiedy zastosować środki obkurczające błonę śluzową nosa, a czasami włączyć leczenie sterydami.
Należy jednak pamiętać, że obkurczających kropli do nosa oraz leków sterydowych nie można używać bez porozumienia z lekarzem i w dawkach innych niż zalecone. Ciężko reagujący alergik powinien rozważyć odczulanie, w przeciwnym razie będzie skazany na branie leków przeciwalergicznych przez coraz dłuższe okresy w ciągu roku.
Alergia wziewna a immunoterapia (leczenie odczulające)
Immunoterapia, czyli leczenie odczulające, polega na podawaniu stopniowo wzrastających, a potem podtrzymujących dawek szczepionki zawierającej alergen, na który pacjent jest uczulony. Immunoterapia zastosowana we wczesnym etapie choroby hamuje rozwój zapalenia alergicznego i zapobiega astmie oskrzelowej.
Leczenie prowadzi do zmniejszenia wrażliwości osoby uczulonej na alergeny i w konsekwencji do eliminacji lub zmniejszenia nasilenia objawów choroby. Można je rozpocząć od 5 roku życia. Nie ma górnej granicy wieku. Proces odczulania trwa od 3 do 5 lat.
Dowiedz się więcej:
Leczenie alergii - jak rozpoznać i leczyć reakcje alergiczne?
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |