Dexak

  1. Dexak co to jest
  2. Dexak stosowanie
  3. Dexak przedawkowanie
  4. Dexak w ciąży
  5. Dexak a karmienie piersią
  6. Dexak a alkohol

Dexak to lek, w którego składzie znajduje się deksketoprofen, występujący w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem. Dexak dostępny jest bez recepty.

Dexak co to jest

Co to jest dexak? Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także przeciwgorączkowo. Zawarte w leku substancje sprawiają, że hamowana jest aktywność cyklooksygenazy. Lek zaczyna działać dość szybko po przyjęciu, bo już ok. 30 minut od podania, a jego działanie utrzymuje się nawet do 4-6 godzin. Lek wykorzystywany jest w leczeniu objawowym, gdy występuje ból o małej lub średniej intensywności. Lek dostępny jest również w formie saszetek. Pacjenci czasem zastanawiają się na co pomaga dexak sl? Działanie leku jest takie samo, bez względu na to jaka forma leku zostanie wybrana. W aptekach dostępne są także zastrzyki dexak.

Dexak stosowanie

Dexak na co jest stosowany? Lek przeciwbólowy dexak przeznaczony jest do zmniejszania bólów zlokalizowanych np. w obrębie układu mięśniowego oraz kostno- stawowego, a także przy bolesnym miesiączkowaniu. Dexak może stanowić doskonałe rozwiązanie na ból zęba. Leku nie należy stosować u pacjentów, u których stwierdzono uczulenie bądź nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, a także jeśli występowały problemy po przyjęciu innych leków z grup NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przeciwwskazaniem do stosowania leku są stwierdzone inne przyczyny nadwrażliwości, wśród których można wymienić astmę, występowanie skurczu oskrzeli, polipów w nosie. Inne to pokrzywka czy obrzęk naczynioruchowy.

Dexak przedawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub z informacjami zawartymi w ulotce. Sposób zażywania leku zależy także od formy leku (tabletki do połknięcia lub dexak w saszetkach). Jednak istotne jest czy zażywamy lek dexak 50 czy 25 mg lub dexak sl. Przed przyjęciem leku należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dexak. W przypadku przyjęcia leku w dawce większej niż zalecana należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza poprzez jak najszybsze zgłoszenie się na szpitalny oddział ratunkowy. Ważne aby mieć przy sobie opakowanie leku lub ulotkę dla pacjenta.

Dexak w ciąży

Leku nie zaleca się podawać w czasie ciąży. Jednakże, jeśli korzyści istotnie przewyższają zagrożenie, dexak można podawać w I oraz II trymestrze ciąży. Dexak należy odstawić przed rozpoczęciem III trymestru ciąży. Ponadto należy pamiętać, że lek w sposób istotny wpływa na płodność kobiet, dlatego u pań planujących ciążę oraz ciężarnych w I oraz II trymestrze, powinno się możliwie jak najbardziej ograniczyć dawkę leku, jednocześnie ograniczając okres przyjmowania leku do niezbędnego minimum. U kobiet, które przyjmują lek dexak i mają problem z zajściem w ciążę należy rozważyć możliwość odstawienia leku.

Dexak a karmienie piersią

Leku nie należy podawać pacjentkom karmiącym piersią. W wielu przypadkach leki, które przyjmowane są przez kobiety przenikają do mleka matki, a następnie wraz z pokarmem trafiają do organizmu dziecka.

Dexak a alkohol

W ulotce nie wskazano w sposób jednoznaczny, że podczas przyjmowania leku nie wolno spożywać alkoholu, jednakże należy rozważyć jednoczesne przyjęcie leku oraz alkoholu, gdyż połączenie to nie jest dobrym rozwiązaniem. Alkohol, w przypadku niektórych leków może nasilić występowanie działań niepożądanych.

Dystrybutor na terenie Polski: Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o.