Eziclen

eziclen-opis-leku

Nazwa handlowa

Eziclen

Dostępność

Na receptę

Postać

Koncentrat do sporz. roztworu doustnego

Dawka

17,510 g + 3,276 g + 3,130 g

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Siarczan sodu, siarczan magnezu, siarczan potasu

Działanie

Osmotyczny lek przeczyszczający

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Eziclen co to jest?

 

Eziclen klasyfikowany jest jako osmotyczny lek przeczyszczający. Ma postać koncentratu do sporządzenia roztworu doustnego i dostępny jest wyłącznie na receptę. Każde opakowanie zawiera dwie butelki koncentratu, co stanowi pełną dawkę niezbędną do przeprowadzenia jednej terapii. Preparat nie podlega refundacji.

Produkt jest lekiem złożonym. W jego składzie znajdują się 3 substancje czynne: siarczan sodu, siarczan magnezu oraz siarczan potasu.

Mechanizm działania leku związany jest z właściwościami siarczanów, które podlegają ograniczonemu oraz wysyconemu czynnemu transportowi. Dzięki wysyceniu transportu możliwe jest zatrzymanie siarczanów w przewodzie pokarmowym - pozostają one wówczas w jelicie. Dzięki osmotycznemu działaniu siarczanów, które nie zostały wchłonięte, dochodzi do zatrzymania wody w świetle jelita i jego oczyszczania. Niewchłonięte jony przyjęte z dużą ilością wody prowadzą do wystąpienia obfitej, wodnistej biegunki, dlatego też preparat zalecany jest jako przygotowanie do kolonoskopii. Po jakim czasie działa Eziclen? W badaniach biegunka pojawiała się średnio po około 2,8 h, jeśli dawki dzieliła 1 godzina, oraz po około 6,3 h, gdy dawki przyjęto w odstępie 12 godzin.

Pełny skład preparatu

1 butelka Eziclen zawiera 17,510 g bezwodnego siarczanu sodu, 3,276 g siedmiowodnego siarczanu magnezu oraz 3,130 g siarczanu potasu.
Pozostałe składniki: benzoesan sodu (E 211), bezwodny kwas cytrynowy, sukraloza, kwas jabłkowy, woda oczyszczona, aromat koktajlu owocowego [mieszanina aromatów pochodzenia naturalnego i aromatów syntetycznych, glikol propylenowy (E 1520), alkohol etylowy, kwas octowy, kwas benzoesowy (E 210)].

Wskazania do stosowania

Ze względu na właściwości osmotyczne lek Eziclen stosuje się u osób dorosłych wtedy, gdy konieczne jest oczyszczenie jelita grubego przed zabiegiem lub badaniem. Preparat jest zalecany jako przygotowanie do diagnostyki obrazowej jelita grubego, w tym endoskopii oraz badań radiologicznych, czy też przed zabiegami chirurgicznymi.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. W ulotce zaznaczono, że nie powinni przyjmować go pacjenci:

  • z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu,
  • w poważnym stanie pogorszenia ogólnego zdrowia lub ciężko odwodnieni,
  • cierpiący na zastoinową niewydolnością serca,
  • cierpiący na ostre fazy przewodu pokarmowego, w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • z niedrożnością bądź zwężeniem w obrębie przewodu żołądkowo-jelitowego,
  • z ostrymi zapaleniami brzucha leczonymi operacyjnie, jak ostre zapalenie wyrostka,
  • u których zdiagnozowano lub podejrzewa się perforację żołądkowo-jelitową bądź niedrożność jelita,
  • z zaburzeniami opróżniania żołądka (np. porażenie żołądka, zastój żołądkowy),
  • z toksycznym zapaleniem jelita grubego lub zespołem toksycznego rozszerzenia okrężnicy,
  • cierpiący na nudności, wymioty lub wodobrzusze,
  • z ciężką niewydolnością nerek.

 

 

Dawkowanie preparatu

Sposób dawkowania ustalany jest przez lekarza, a prawidłowe oczyszczenie jelita wymaga zażycia leku zawartego w obu butelkach. Dla skuteczności jego działania konieczne jest przyjęcie odpowiedniej ilości płynów, tj. około 3 litrów. Mogą być to woda i napoje niegazowane, przecedzone soki owocowe bez miąższu (za wyjątkiem czerwonych i purpurowych), herbata oraz kawa bez mleka i śmietanki, a także klarowne zupy.

Jak stosować lek Eziclen? Dawkowanie preparatu polega na przyjęciu roztworu w dwudniowych dawkach podzielonych lub jako dawka jednodniowa. Jeśli to możliwe, zaleca się dawkowanie dwudniowe. Jeśli lek przyjmowany jest:

  • w dawkach podzielonych - pierwszą dawkę należy przyjąć wczesnym wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg. Przygotowanie polega na przelaniu koncentratu z jednej butelki do kubka, który dołączony jest do opakowania, a następnie uzupełnieniu zawartości wodą do wysokości namalowanej na kubku kreski miarowej. Tak przygotowany roztwór należy wypić w całości, a w ciągu 2 następnych godzin przyjąć dodatkowo wodę lub inne zalecane płyny w ilości odpowiadającej dwóm kubkom wypełnionym do wyznaczonej kreski. Drugą dawkę preparatu należy przyjąć w dniu planowanego badania lub zabiegu w godzinach porannych. Do jej sporządzenia wykorzystuje się drugą butelkę Eziclen, a przygotowanie i spożycie dodatkowych płynów przebiega tak samo, jak przy pierwszej dawce. Odstęp pomiędzy wieczorną i poranną dawką powinien wynosić 10-12 godzin,

  • w dawce jednodniowej – przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w godzinach wczesnowieczornych w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg. Roztwór z zawartości jednej butelki przygotowuje się za pomocą dołączonego do opakowania kubka, wlewając koncentrat i uzupełniając wodą do wysokości zaznaczonej na kubku kreski. Wypity lek należy uzupełnić dwoma kubkami wypełnionymi do wysokości kreski zawierającymi wodę lub inny wskazany płyn. Po około 2 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki, schemat postępowania należy powtórzyć, przygotowując roztwór z drugiej butelki leku i uzupełniając płynami.

W obu sposobach dawkowania Eziclen należy pamiętać, by przygotowany roztwór oraz dodatkowe płyny przyjąć w całości poprzedzając badanie lub zabieg:

  • bez znieczulenia ogólnego – najpóźniej 1 godzinę przed,
  • w znieczuleniu ogólnym – zazwyczaj na 2 godziny przed lub zgodnie z zaleceniami anestezjologa.

Mimo braku konieczności dostosowania dawek zaleca się, aby w pewnych grupach pacjentów zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Eziclen. Wymagania te dotyczą osób starszych, pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek, osób z upośledzoną czynnością wątroby.

Możliwe skutki uboczne

Eziclen, jak podobne preparaty, u większości pacjentów wywołuje występowanie działań niepożądanych. Bardzo często obserwuje się:

  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • nudności,
  • ogólny dyskomfort.

Niezbyt często zgłaszano również występowanie:

  • uczucia dyskomfortu w rejonie odbytu i odbytnicy,
  • uczucia suchości w ustach,
  • bólu i zawrotów głowy,
  • dreszczy,
  • zwiększenia aktywności aminotransferazy asparaginianowej, fosfokinazy kreatynowej, dehydrogenazy mleczanowej lub stężenia fosforu we krwi,
  • dysurii,
  • hiperbilirubinemii,
  • zaburzeń biochemicznych parametrów krwi, np. hiponatremii, hipokalcemii, hipokaliemii czy hiperurykemii.

Z nieznaną częstością obserwowano także wystąpienie reakcji nadwrażliwości, która objawia się przez wysypkę, wyprysk, świąd, pokrzywkę, uczucie duszności lub ściśniętego gardła. Reakcja alergiczna wymaga przerwania stosowania preparatu i niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować w celu leczenia zaparć.

Interakcje z alkoholem

Podczas zażywania leku nie zaleca się spożywania alkoholu.

Eziclen w ciąży

Terapia lekiem w ciąży jest przeciwwskazana.

Eziclen a karmienie piersią

Pacjentkom w trakcie karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania leku. W przypadku, gdy zastosowanie Eziclen podczas laktacji jest konieczne, należy okresowo odstawić dziecko od piersi. Powrót do karmienia piersią jest możliwy po upływie 48 godzin od przyjęcia drugiej dawki roztworu.

Dystrybutor na terenie Polski: Ipsen Poland Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Eziclen
  • #