Badanie endoskopowe jakim jest kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza jelita i przewodu pokarmowego ( odbytnicy, esicy, zstępnicy, poprzecznicy, wstępnicy oraz kątnicy) w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Na badanie wymagane jest skierowanie od lekarza.
Spis treści:
- Co to jest?
- Wskazania
- Dieta przed kolonoskopią
- Przygotowanie
- Badanie kolonoskopowe w znieczuleniu
- Samopoczucie po badaniu
- Cena w Warszawie
Co to jest kolonoskopia?
Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej w grubym odcinku jelita. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.
Informacje, które należy zgłosić lekarzowi
- nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca
- nadciśnienie tętnicze
- tętniak aorty
- duszność w spoczynku
- skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
- ciąża
- krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania
- uczulenie na leki
- jaskra
- choroby psychiczne
- wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania
- osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika recepcji podczas rejestracji zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych.
Wskazania do kolonoskopii
Badanie służy wykryciu m.in. raka jelita grubego czy choroby Leśniewskiego-Crohna. Ocenia stan jelit w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit albo polipów. Wykonuje się je także w przypadku diagnostyki niejasnej przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Dieta przed kolonoskopią
Dieta przed endoskopią dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest restrykcyjna, w dużej mierze od niej zależy powodzenia badania. Na 3 doby przed badaniem: nie jedz pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasion siemienia lnianego, maku, sezamu. Pestki i nasiona zalegające w jelicie utrudnią wykonanie badania.
W dzień poprzedzający badanie:
- Śniadanie powinno być lekkostrawne np. bułka lub kromka chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny, dowolna ilość wody, herbaty, kawy bez fusów (czarnej lub z mlekiem), klarownego soku.
- Ok. godz. 13.00-15.00 możesz zjeść zupę typu krem lub przecedzony bulion.
- Od godz. 15.00 nie jedz już żadnych posiłków. Możesz pić klarowne płyny: wodę, herbatę, sok i ssać landrynki.
W dniu badania:
- Nie jedz żadnych posiłków.
- Możesz pić dowolną ilość klarownych napojów np. woda, herbata do 2 godz.
przed wyznaczoną godziną badania