Ortoreksja - objawy i leczenie obsesji zdrowego odżywiania

Ortoreksja polega na obsesji na punkcie zdrowego odżywiania. Panuje moda, aby być szczupłym i odżywiać się zdrowo, co ma pomóc w zachowaniu dobrego samopoczucia i pełni zdrowia jak najdłużej. Wszystko jednak należy stosować z umiarem. Gdy pojawi się bowiem przesada, będziemy mieć do czynienia z ortoreksją. To zaburzenie powoduje, że osiąga się cel odwrotny – zamiast chronić zdrowie, niszczymy je.
Ortoreksja – objawy to nadmierna dbałość o jakości spożywanej żywności.

Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, podobnie jak anoreksja czy bulimia. To stosunkowo nowy termin, wprowadzony w 1997 roku przez amerykańskiego lekarza Stevena Bratmana, który notabene, sam na nią cierpiał.

Według definicji Bratmana ortoreksja (orthorexia nervosa) charakteryzuje się „patologiczną fiksacją na spożywaniu właściwej i zdrowej żywności”. Osoby cierpiące na ortoreksję obsesyjnie skupiają się na jakości posiłków oraz sposobie ich przyrządzania. Są dumne ze swojej diety i nie mają poczucia występowania zaburzenia.

Badanie przeprowadzone w 2001 roku we Włoszech, wskazało, że na zaburzenie cierpi do 6,9 % populacji. Obecnie wskaźniki stale rosną. Co więcej, większość naukowców wskazuje, że choroba częściej dotyka mężczyzn niż u kobiet. Wiek, w którym występuje najczęściej, to przedział między 20. a 40. rokiem życia.

Ortoreksja – objawy

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 07.09.2017
Data ostatniej aktualizacji 15.03.2024