Andropauza - jak ją rozpoznać?

Andropauza… mówi się o niej różnie: że jest „męskim klimakterium”, „początkiem końca”. Mężczyźni podchodzą do niej emocjonalnie i trudno się dziwić, bo rozważania o andropauzie siłą rzeczy krążą wokół początków starzenia się i przemijania. Z natury jesteśmy skazani na takie dylematy egzystencjalne, ale nie wolno zapominać, że między andropauzą a starością jest jeszcze kawał życia, niektórzy twierdzą, że ten najlepszy. Sprawdź objawy andropauzy.
Jednym z objawów andropauzy jest spadek libido.

Andropauza - co to znaczy?

Zacznijmy od tego, że sama nazwa jest uproszczeniem. Nawiązuje do menopauzy, etapu w życiu kobiety, w którym następuje trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego, wyznaczające granicę pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Tyle że andropauza nie jest po prostu męską odmianą menopauzy, znajduje to odzwierciedlenie w zalecanej terminologii medycznej, która zamiast o andropauzie mówi o PADAM (partial androgen deficiency in the aging male), zmniejszeniu wydzielania androgenów związanych z wiekiem.

Kiedy zaczyna się andropauza?

Procesy, które wywołują andropauzę, mają podobną naturę do menipauzy, ale inny przebieg, niż u kobiet. Owszem, i w jednym i w drugim przypadku zasadniczą rolę odgrywa spadek stężenia hormonów płciowych jednak u kobiet ten proces rozpoczyna się w wieku 45–55 lat i przebiega stosunkowo szybko, około dwóch lat. Mężczyźni doświadczają stopniowego spadku stężenia produkowanego przez jądra testosteronu.

Proces rozpoczyna się gdzieś pomiędzy 40. a 60. rokiem życia i postępuje w tempie mniej więcej 1% na rok. O ile u kobiet jednoznacznym i niepodważalnym objawem menopauzy jest zaprzestanie miesiączkowania, o tyle u mężczyzn takiego konkretnego objawu nie ma. Zmiany następują płynnie i czasami są trudne do uchwycenia. Do tego stopnia, że nie można jednoznacznie rozpoznać andropauzy badaniem laboratoryjnym.

Objawy andropauzy

Lista objawów, mogących świadczyć o andropauzie, obejmuje kilka pozycji, ale zazwyczaj mężczyźni największą wagę przywiązują do tych związanych z seksem: do spadku libido, przejściowej lub trwałej impotencji, coraz mniejszej satysfakcji z życia seksualnego. Tymczasem obok nich mogą pojawić się zwiastuny może nie tak przemawiające do wyobraźni, ale potencjalnie niebezpieczne: rozrost tkanki tłuszczowej, spadek masy mięśniowej i kostnej, wzrost zagrożenia chorobami naczyniowymi i osteoporozą. Dają o sobie znać również dolegliwości psychofizyczne: zmęczenie, problemy ze snem, depresja.

Adnropauza a hipogonadyzm

Objawy andropauzy są łudząco podobne do objawów hipogonadyzmu: niedoboru hormonów, wywołanego chorobą, a nie naturalnymi zmianami, związanymi z wiekiem. Choć spadek poziomu testosteronu we krwi często jest spowodowany zmniejszoną sprawnością jąder, może mieć również inne przyczyny. Na przykład zwiększenie poziomu białek wiążących androgeny albo mniejszą aktywność przysadki mózgowej, pobudzającej jądra do produkcji testosteronu. Ostateczną diagnozę powinien postawić doświadczony lekarz, specjalista endokrynolog, na podstawie badań laboratoryjnych i wywiadu z pacjentem.

Andropauza ma również wymiar psychologiczny. Wraz z innymi problemami, dylematami, przemyśleniami, rozpoczyna kryzys wieku średniego. Wyzwanie, które paradoksalnie może zmienić życie na lepsze.

Sposoby na andropauzę

Objawy andropauzy to jeszcze nie sygnał, żeby się pakować. To tylko komunikat, że czas spojrzeć na życie z innej perspektywy. Niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli z ich powodu znacznie pogarsza się jakość życia, można rozważyć leczenie farmakologiczne preparatami testosteronu.

Hormon można przyjmować na wiele sposobów. Najskuteczniejszą, ale nieco niewygodną dla pacjenta formą są zastrzyki domięśniowe. Na szczęście istnieje alternatywa: preparaty przezskórne (w postaci plastrów). Dostępne są również tabletki ale niektórzy uważają, że ich skuteczność przy długim leczeniu nie jest zadowalająca. Przeciwwskazaniem do terapii hormonalnej jest rozrost gruczołu krokowego (prostaty).

Spadek nastroju, skłonność do smutku, objawy które zwyczajowo kojarzy się z depresją powinny skłonić do wizyty u psychologa albo psychiatry. Warto, bo w zdecydowanej większości przypadków terapia przynosi znaczną poprawę. Szkoda czasu na smutki, lepiej odkrywać życie na nowo.

Andropauza - trudne doświadczenie mężczyzny

  1. Andropauza wiąże się z utratą. Musimy się skonfrontować z faktem zmniejszenia sprawności seksualnej, spadku libido, zmian fizycznych, częstszego poczucia zmęczenia i innymi dolegliwościami. Trudno nie zauważyć, że zaczynamy się starzeć. To jest przykra i trudna do zaakceptowania konstatacja.
  2. Pojawiają się zmiany fizjologiczne, coraz trudniej radzić sobie ze stresem. Najwięcej mężczyzn doświadcza zaburzeń związanych ze stresem i zaczyna szukać pomocy po czterdziestym roku życia. Zwykle cierpią na bezsenność, zmęczenie, obniżenie nastroju, trudności z koncentracją i pamięcią czy zwiększone doświadczanie niepokoju i lęku.
  3. Po czterdziestym, pięćdziesiątym roku życia większość ludzi zaczyna uświadamiać sobie, że jesteśmy istotami śmiertelnymi. Na horyzoncie dostrzegamy koniec życia. Pojawia się lęk, ale także pytania o sens życia, oczekiwania konfrontujemy z dokonaniami, niekiedy potrzeba znalezienia nowego sensu.
autor Piotr Kołaczek
Data dodania 18.12.2017
Data ostatniej aktualizacji 17.01.2019