Vicebrol

lek-vicebrol
  1. Vicebrol co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Vicebrol w ciąży
  5. Vicebrol a karmienie piersią
  6. Środki ostrożności
  7. Interakcje z innymi lekami

Vicebrol co to jest

Vicebrol to lek stosowany w niewydolności krążenia mózgowego. Wydawany jest pacjentom wyłącznie za okazaniem recepty lekarskiej. Występuje pod dwiema nazwami handlowymi o różnej zawartości substancji czynnej oraz w opakowaniach różnej wielkości. Dostępne warianty leku Vicebrol to:

  • tabletki 5 mg, 50 sztuk,
  • tabletki 5 mg, 100 sztuk.

W przypadku Vicebrol Forte są to:

  • tabletki 10 mg, 30 sztuk,
  • tabletki 10 mg, 90 sztuk.

Działanie leku polega na poprawie przepływu krwi w mózgu oraz usprawnianiu metabolizmu mózgowego. Substancja czynna winpoceptyna między innymi ułatwia transport tlenu do tkanki mózgowej oraz selektywnie zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe. Działa również osłonowo na tkankę nerwową.

1 tabletka Vicebrol zawiera 5 mg winpocetyny, a 1 tabletka Vicebrol Forte 10 mg winpoceptyny. Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, magnezu stearynian.

Wskazania do stosowania

Na co pomaga Vicebrol? Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych. Wskazany jest do stosowania w:

  • leczeniu przewlekłej niewydolności krążeniowej krążenia mózgowego oraz otępienia naczyniopochodnego, także po udarze – szczególnie Vicebrol 10 mg,
  • łagodzeniu objawów psychicznych i neurologicznych niewydolności krążenia w mózgu – wersję 10 mg stosuje się, jeśli powstały one na skutek miażdżycy tętnic mózgowych,
  • wspomagająco w przypadku przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka,
  • leczeniu wspomagającym zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie każdy może przyjmować ten lek. Do przeciwwskazań należą:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych,
  • zdiagnozowana ciężka choroba niedokrwienna serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego,
  • ostra faza udaru krwotocznego,
  • wiek poniżej 18 lat,
  • w przypadku kobiet – ciąża i karmienie piersią.

Dawkowanie preparatu

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i przyjmowany doustnie. Tabletki należy przyjmować po posiłku, połykając w całości i popijając wodą.

Dawkowanie tabletek 5 mg rozpoczyna się od przyjmowania 2 tabletek 3 razy na dobę. Leczenie podtrzymujące prowadzi się dawką 1 tabletka 3 razy na dobę. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach można zwiększyć dawkowanie do maksymalnie 1 mg na kg masy ciała na dobę.

W przypadku tabletek 10 mg dawkowanie należy rozpocząć od 1 tabletki 3 razy na dobę.

Preparat zaczyna działać po około tygodniu stosowania. Pełne działanie terapeutyczne następuje po upływie 3 miesięcy systematycznego przyjmowania. Zauważalną poprawę stanu pacjenta notuje się po 6-12 miesiącach terapii.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów: w przypadku osób z zaawansowaną niewydolnością nerek dawka leku powinna zostać zmniejszona. Nie ma konieczności jej modyfikacji u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, a także u pacjentów w podeszłym wieku. Tabletki nie powinny być stosowane u dzieci i młodzieży. Nie ma bowiem wystarczających danych na temat ich bezpieczeństwa i skuteczności działania w tej grupie wiekowej.

Możliwe skutki uboczne

Vicebrol może wywołać różnorodne działania niepożądane wśród pacjentów. Ich występowanie nie jest jednak zbyt częste.

Wśród skutków ubocznych, które występują niezbyt często, znajdują się: obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT, częstoskurcz i skurcze dodatkowe, zmiany ciśnienia krwi - głównie jego spadek, zaczerwienienie skóry twarzy, nudności, zgaga, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia snu (bezsenność, senność), ból i zawroty głowy, osłabienie, mrowienie kończyn, wzmożone pocenie się, nadaktywność ruchowa, alergie skórne.

Rzadko zdarzają się leukopenia oraz bóle brzucha.

Bardzo rzadko występują obniżenie hematokrytu i spadek stężenia hemoglobiny we krwi obwodowej.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju skutki uboczne się pojawią, należy poinformować o nich lekarza lub farmaceutę. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Vicebrol w ciąży

Preparat nie może być stosowany przez kobiety ciężarne. Jest to jednoznaczne przeciwwskazanie, które zostało opisane przez producenta w ulotce. Istnieje zbyt duże ryzyko związane z przyjmowaniem Vicebrol w okresie ciąży, dlatego też konieczne jest powstrzymanie się od jego zażywania dla bezpieczeństwa zarówno matki, jak i płodu.

Vicebrol a karmienie piersią

Stosowanie preparatu przez kobiety karmiące piersią jest niedopuszczalne. Kobieta w okresie laktacji musi poinformować o tym lekarza, a jeśli wdrożenie leku okaże się konieczne, to należy odstawić dziecko od piersi.

Środki ostrożności

Szczególną ostrożność należy zachować stosując preparat u pacjentów:

  • z wydłużeniem odcinka QT lub stosujących leki powodujące wydłużenie odcinka QT -wymagane jest u nich wykonywanie kontrolnych badań EKG;
  • z niedociśnieniem lub niedociśnieniem ortostatycznym – przyjmowanie winpocetyny przez długi czas może wywoływać u nich niewielki spadek ciśnienia krwi (skurczowego oraz rozkurczowego). Preparat należy odstawić, jeżeli wystąpi obniżenie ciśnienia lub pojawią się zaburzenia rytmu serca.

W tabletkach Vicebrol znajduje się laktoza. Z tego powodu lek nie powinien być przyjmowany przez osoby cierpiące na niedobór laktazy typu Lapp, dziedziczną nietolerancję galatkozy lub zespół złego wchłanania glukozy-galaktozy.

Zawsze należy upewnić się, czy u pacjenta nie występują inne przyczyny nieprawidłowej czynności mózgu przed rozpoczęciem terapii winpoceptyną.

Do tej pory nie prowadzono badań określających czy winpocetyna wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Winpoceptyna może wpływać na działanie niektórych innych środków farmakologicznych. Lek powoduje m.in.:

  • nasilenie neuroprotekcyjnego działania adenozyny,
  • nasilenie hipotensyjnego działania α-metylodopów.

Zaleca się, by pacjenci przyjmujący jedocześnie winpocetynę i α-metylodopy regularnie wykonywali pomiar ciśnienia krwi. Ponadto ostrośności wymaga łaczenie leku z preparatami przeciwzakrzepowymi, przeciwarytmicznymi lub oddziałującymi na ośrodkowy układ nerowy 

Nie stwierdzono natomiast interakcji pomiędzy winpocetyną a:

  • acenokumarolem;
  • β-adrenolitykami – chloranololem i pindololem;
  • digoksyną;
  • hydrochlorotiazydem,
  • klopamidem;
  • glibenklamidem u cukrzyków.

Dystrybutor na terenie Polski: Biofarm Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #