Telfexo

lek-telfexo
 1. Telfexo co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Telfexo w ciąży i okresie laktacji
 5. Środki ostrożności
 6. Interakcje z innymi lekami

Telfexo co to jest

Telfexo to lek przeciwhistaminowy, który można kupić wyłącznie za okazaniem recepty. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych o dwóch wielkościach zawartości substancji czynnej:

 • 120 mg,
 • 180 mg.

Lek nie podlega refundacji.

W składzie preparatu znajduje się substancja czynna chlorowodorek feksofenadyny. To środek przeciwhistaminowy, działający wybiórczo antagonista receptora H1. W kontekście chemicznym feksofenadyna jest czynnym metabolitem terfenadyny. Co istotnie lek nie wywołuje u pacjenta działania uspokajającego ani nie zaburza widoku odstępu QT w obrazie EKG. Charakteryzuje się szybkim czasem wchłaniania z przewodu pokarmowego. Wbrew obawom pacjentów Telfexo nie jest sterydem. Dużym atutem preparatu jest także brak wpływu na zdolności psychomotoryczne oraz prowadzenie pojazdów.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Telfexo zawiera 120 mg lub180 mg chlorowodorku feksofenadyny.
Pozostałe składniki:
Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, powidon PVP, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza 6cP E 464, tytanu dwutlenek E 171, makrogol PEG 400, makrogol  PEG 4000, żelaza tlenek żółty E 172, żelaza tlenek czerwony E 172 (tylko w tabletkach 120 mg).

Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku zależą od ilości zawartej w nim substancji czynnej. Tabletki Telfexo 120 mg zaleca się stosować w celu łagodzenia objawów sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa. Tabletki 180 mg są wykorzystywane do łagodzenia objawów towarzyszących przewlekłej pokrzywce idiopatycznej.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być wprowadzany u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik.

Dawkowanie preparatu

Lek może być stosowany u pacjentów dorosłych, a także u młodzieży powyżej 12 roku życia. W ulotce producent zaleca następujące dawkowanie Telfexo:

 • tabletki 120 mg: jedna na dobę, w przebiegu sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
 • tabletki 180 mg: jedna na dobę, w związku z leczeniem objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Jak długo stosować Telfexo? Okres zażywania preparatu określony zostanie przez lekarza prowadzącego.

 

Zakończenie leczenia

Nie należy odstawiać leku samodzielnie. Decyzję o zakończeniu terapii podejmuje się podczas konsultacji z lekarzem. Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt wcześnie, może nastąpić nawrót objawów.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W razie zażycia przez pacjenta większej dawki, niż jest to zalecane, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. Przedawkowanie Telfexo u osób dorosłych dawało następujące objawy:

 • zawroty głowy,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Możliwe skutki uboczne

Preparat może wywoływać działania niepożądane u części pacjentów.

Często występujące skutki uboczne Telfexo to: bóle i zawroty głowy, senność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności.

Niezbyt często zaobserwowano nadmierne zmęczenie.

Ponadto pojawiały się: palpitacje, tachykardia, biegunka, reakcje nadwrażliwości (w tym uczucie ucisku w klatce piersiowej, obrzęk naczynioruchowy, duszność, nagłe zaczerwienienie skóry, reakcje anafilaktyczne o charakterze uogólnionym), zaburzenia snu, bezsenność, koszmary senne, nerwowość oraz dolegliwości skórne obejmujące wysypkę, pokrzywkę i świąd.

Telfexo w ciąży i okresie laktacji

Stosowanie leku przez kobiety ciężarne jest niezalecane. Wdrożenie preparatu Telfexo w ciąży jest możliwe jedynie, gdy zdaniem lekarza stanowi absolutną konieczność.

Kobiety w okresie karmienia piersią nie powinny przyjmować preparatu.

Środki ostrożności

Z uwagi na brak informacji odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa przyjmowania Telfexo przez dzieci poniżej 12 lat nie powinny one zażywać leku.

Szczególną ostrożność należy zachować stosując preparat u osób:

 • u których w wywiadzie stwierdzono występowanie chorób układu krążenia,
 • w podeszłym wieku,
 • cierpiących na zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Preparat może mieć wpływ na wyniki alergicznych testów skórnych. Jeśli u pacjenta będzie przeprowadzany taki test, tabletki należy odstawić 3 dni przed jego planowaną datą.

W ulotce leku nie zostały zawarte informacje dotyczące bezpieczeństwa jednoczesnego stosowania Telfexo i alkoholu lub związanego z tym ryzyka. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Interakcje z innymi lekami

W przypadku łączenia Telfexo z niektórymi lekami należy postępować ostrożnie. Interakcje odnotowano:

 • w połączeniu z erytromycyną lub ketokonazolem, które podwyższają stężenie feksofenadyny we krwi,
 • przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami o działaniu zobojętniającym na kwas żołądkowy, które w składzie zawierają m.in. glin i magnez, ponieważ zmniejszają one biodostępność feksofenadyny. Aby zminimalizować ich negatywny wpływ zaleca się, by zachować minimum 2-godzinny odstęp między przyjęciem poszczególnych preparatów,
 • przy połączeniu feksofenadyny z pojedynczą dawką lopinawiru z rytonawirem, gdyż może doprowadzić do zwiększenia stężenia ilości feksofenadyny w organizmie pacjenta.

Dystrybutor na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma" S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #