Pyralgina

Pyralgina

  1. Pyralgina co to jest
  2. Pyralgina stosowanie
  3. Pyralgina skutki uboczne
  4. Pyralgina w ciąży
  5. Pyralgina a karmienie piersią
  6. Pyralgina a alkohol

Pyralgina jest popularnym lekiem dostępnym bez recepty, stosowanym przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.

Pyralgina co to jest

Substancją czynną leku pyralgina jest metamizol sodowy, który jest on pochodną pirazolonu. Lek wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz spazmolityczne. Na co polecany jest lek pyralgina? Sprawdzi się on doskonale w leczeniu bólu o różnym nasileniu i podłożu. Szczególną rolę zyskuje wśród pacjentów, u których nie jest możliwe zastosowanie innych leków. Cena leku nie jest wysoka. Lek ten w odpowiednich dawkach może być też stosowany w weterynarii. Pyralgina dla psa zalecana jest w leczeniu bólu u zwierzęcia, jednak o wielkości dawki powinien zadecydować weterynarz, uwzględniając prawdopodobną siłę bólu, przyczynę, wagę psa, a także stan zdrowia zwierzęcia.

Pyralgina stosowanie

Mimo że lek dostępny jest bez recepty, to należy zwrócić uwagę na wskazane w ulotce dawkowanie leku pyralgina, zalecenia do stosowania, a także przeciwwskazania. Na co pomaga pyralgina? Jako niesteroidowy lek, w którego składzie znajduje się metamizol, przeznaczony jest głównie do zwalczania bólu oraz gorączki. Jednakże lek wykazuje również niewielkie działanie przeciwzapalne, a także uspokajające. Zaleca się, aby pyralginę stosować wyłącznie wtedy, gdy inne leki nie mogą zostać podane (np. ze względu na przeciwwskazania zdrowotne lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku) lub ich podanie nie przyniosło oczekiwanego efektu. Lek pyralgina dostępny jest także w postaci czopków doodbytniczych, w postaci saszetek do rozpuszczenia (pyralgina sprint), a także w postaci granulatu do sporządzenia roztworu doustnego, który dostępny jest pod nazwą pyralgina gorączka. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, lek przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe, natomiast nie jest zalecany do stosowania u dzieci. Dopuszcza się możliwość podania leku pyralgina dziecku, w postaci zastrzyku, jednak wyłącznie gdy indywidualna sytuacja pacjenta jest ciężka, a wysoka, zagrażająca życiu gorączka nie ustępuje po podaniu innych leków obniżających temperaturę. Pacjenci często zastanawiają się jak długo działa pyralgina? Zaletą leku jest fakt, że efekty przyjęcia dawki metamizolu są odczuwalne już po ok. 20-30 minutach, natomiast czas działania wyrażony przez okres półtrwania (czyli czas określający okres wydalania substancji z organizmu po jej wchłonięciu i dystrybucji) w przypadku pyralginy wynosi ok. 2 do 4 godzin w zależności od osobniczych cech pacjenta. Jak długo działa pyralgina w przypadku kiedy zostanie ona podana w postaci zastrzyku? Czas ten wyrażony jest przez zalecenia związane z częstotliwością stosowania. Roztwór do iniekcji może być podawany nie częściej niż co 6 do 8 godzin. Jednakże stosowanie leku pyralgina w postaci wstrzyknięć domięśniowych lub w podaniu dożylnym wymaga zachowania szczególnej ostrożności oraz procedur. Podstawą jest tu ogrzanie roztworu tak, aby temperatura była taka sama jak temperatura ciała pacjenta. W leczeniu szpitalnym podanie pyralginy w postaci kroplówki pozwala często na znacznie ograniczenie podawania leków na bazie opioidów.

Pyralgina skutki uboczne

Pyralgina powinna być przyjmowana ściśle według wskazań lekarza lub instrukcji przekazanych przez farmaceutę. Przedawkowanie leku możliwe jest jeśli pacjent nie stosuje się do zawartych w ulotce wytycznych dotyczących stosowania. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać to przyjmowanie leku pyralgina podczas posiłku lub zaraz po nim. Każdorazowo dawkę leku należy połknąć w całości popijając tabletkę odpowiednią ilością wody. Pyralginę stosuje się u pacjentów dorosłych w dawce jednorazowej od 0,5 do 1 g, a w przypadku stosowania w terapii przewlekłej od 0,5 do 1 g do trzech razy dziennie. Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej 3 g. Maksymalna dawka do podania jednorazowego nie powinna być większa niż 1 g. Aby uniknąć powikłań należy pamiętać, by leku nie stosować dłużej niż 7 dni, jednak jeśli objawy nie ustępują po 3 do 5 dni, wówczas należy zasięgnąć porady lekarza. Dla organizmu groźne jest nie tylko zażycie zbyt dużej dawki leku, ale także połączenie go z niektórymi substancjami zawartymi w innych lekach. Dlatego tak ważne jest aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, także tych dostępnych bez recepty.

Pyralgina w ciąży

Leku pyralgina nie należy stosować u kobiet ciężarnych, ze względu na fakt, iż nie ma wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo terapii. Wiadomo, że metamizol przenika przez łożysko, jednakże nie można wykluczyć w sposób jednoznaczny, że nie wpływa on niekorzystnie na rozwijający się płód. Przypuszcza się, że substancja czynna leku może doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego oraz wywołać powikłania okołoporodowe. Dowiedziono, że leczenie pyralginą kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka guza Wilmsa.

Pyralgina a karmienie piersią

Karmienie piersią podczas przyjmowania pyralginy jest zabronione. Metamizol przenika bowiem do mleka matki. Gdy kobieta rozpocznie kurację, wówczas konieczne jest odstawienie dziecka od piersi na czas trwania leczenia, a także do 48 godzin po jego zakończeniu.

Pyralgina a alkohol

Lek wchodzi w interakcję z alkoholem w sposób umiarkowany. Przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, jednocześnie wpływając na ich intensywność. Ponadto łączenie leku pyralgina z alkoholem może w sposób istotny wpłynąć na uszkodzenie nerek, a także wywołać krwawienia z układu pokarmowego.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma" S.A.