Opokan

lek-opokan

Nazwa handlowa

Opokan

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

7,5 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Meloksykam

Opakowanie

10 sztuk, 20 sztuk, 30 sztuk

Działanie

Przeciwbólowe

Ciąża

I i II trymestr - stosowanie niewskazane, III trymestr - stosowanie przeciwwskazane

Karmienie piersią

Stosowanie niewskazane

Opokan co to jest?

Opokan to lek stosowany w zwalczaniu bólu dostępny w aptekach bez recepty. Ma postać tabletek o zawartości substancji czynnej 7,5 mg i występuje w opakowaniach zawierających:

  • 10 sztuk,
  • 20 sztuk,
  • 30 sztuk.

Preparat należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do grupy oksykamów. Jego substancja czynna meloksykam ma nie tylko działanie przeciwzapalne, ale również przeciwreumatyczne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Tabletki Opokan przyjmuje się doustnie. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie substancji czynnej we krwi występuje po 5 – 6 godzinach od podania. Przy wielokrotnym przyjmowaniu leku stan stacjonarny osiągany jest po 3 – 5 dniach. Preparat przenika również do mazi stawowej pacjenta i tam osiąga stężenie równe około 50% stężenia w osoczu. Metabolizowany jest w wątrobie, a produkty jego przemian usuwane są z moczem i kałem.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Opokan zawiera 7,5 mg meloksykamu.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, sodu cytrynian, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Na co stosować Opokan?

Lek przeznaczony jest dla osób powyżej 15 roku życia. Zaleca się jego stosowanie:

  • przy bólach kostno – stawowych i bólach mięśniowych, takich jak bóle kręgosłupa, pleców czy kolan,
  • w leczeniu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów,
  • krótkotrwale w sytuacji, gdy dochodzi do zaostrzenia objawów chorób reumatoidalnych - wśród nich wymienia się reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Kiedy nie stosować tego leku

Mimo, że jest to lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, nie wszyscy pacjenci mogą go przyjmować. Przeciwwskazania do stosowania Opokan to:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą leku,
  • dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktazy - z uwagi na zawartość laktozy w preparacie,
  • nadwrażliwość na inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - zwłaszcza nie zaleca się stosowania preparatu przez pacjentów, u których podczas stosowania NLPZ doszło do napadów duszności lub astmy, wystąpiły zmiany skórne w postaci pokrzywki, pojawiły się polipy nosa lub obrzęk naczynioruchowy,
  • ciężka niewydolność serca lub wątroby,
  • ciężka lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • ciężka niewydolność nerek – jeśli pacjent nie jest dializowany,
  • przebyty w przeszłości wylew krwi do mózgu bądź inne krwawienia wewnętrzne,
  • ciąża, zwłaszcza w 3 trymestrze,
  • karmienie piersią,
  • wiek poniżej 15 roku życia.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie Opokan to 1 tabletka 7,5 mg na dobę. Preparat przyjmuje się doustnie. Dawkę należy zażywać podczas posiłku i popić płynem. Producent wskazuje, by nie przekraczać dobowej dawki 15 mg meloksykamu podawanego w różnych formach: kapsułek, tabletek, czopków czy zastrzyków. Znaczenie ma tutaj całkowita ilość substancji czynnej, a nie przyjęcie jej pod konkretną postacią.

Jak długo stosować Opokan? Samodzielne leczenie może trwać maksymalnie 7 dni. Jeżeli po tym czasie pacjent nie zauważy u siebie poprawy, powinien niezwłocznie udać się do lekarza na konsultację. Specjalista zadecyduje o dalszym stosowaniu leku lub wdrożeniu innej terapii.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku oraz osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia przeciwwskazań, w tym również pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby nie powinni przyjmować więcej niż 7,5 mg preparatu na dobę.

Nie należy stosować Opokan u dzieci. Tabletki przeznaczone są wyłącznie dla osób powyżej 15 roku życia.

Pominięcie dawki

Jeśli pacjent zapomni o zażyciu leku, to nie powinien uzupełniać pominiętej tabletki przez zwiększanie lub podwajanie kolejnej dawki, a kontynuować terapię tak, jak wcześniej.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeżeli dojdzie do zażycia zbyt dużej ilości preparatu należy jak najszybciej powiadomić lekarza. W sytuacji przedawkowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych wdraża się leczenie objawowe oraz podtrzymujące. Lekarz może zadecydować o podaniu cholestyraminy, która w doustnej dawce 4 g przyjmowana 3 razy na dobę przyspiesza wydalanie z organizmu meloksykamu.

 Objawy przedawkowania NLPZ to najczęściej:

  • senność i brak energii,
  • nudności, wymioty i bóle w nadbrzuszu.

Zazwyczaj ustępują one po rozpoczęciu leczenia podtrzymującego, jednak przedawkowanie Opokan może spowodować także:

  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia czynności nerek,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • zmniejszenie częstości oddechu, spłycenie lub zatrzymanie oddechu,
  • śpiączkę,
  • drgawki,
  • zapaść sercowo-naczyniową,
  • zatrzymanie pracy serca,
  • reakcję uczuleniową.

Możliwe skutki uboczne

Podczas stosowania Opokan mogą wystąpić skutki uboczne. By zminimalizować ich ryzyko powinno się przyjmować lek przez najkrótszy czas niezbędny do złagodzenia objawów. Działania niepożądane preparatu zostały podzielone ze względu na częstość ich występowania.

Często - u 1-10 pacjentów na 100 - pojawiały się: niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunka, niedokrwistość, uczucie pustki w głowie, bóle głowy, świąd i wysypka oraz obrzęki, w tym także kończyn dolnych.

Niezbyt często – u 1-10 osób na 1 000 - występowały: krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka, choroba wrzodowa dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej przełyku, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia czynności wątroby o charakterze przemijającym, leukocytopenia, trombocytopenia, agranulocytoza, zawroty głowy, szumy uszne, senność, kołatanie serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca, pokrzywka, zaburzenia czynności nerek.

Rzadko – u maksymalnie 10 pacjentów na 10 000 - zdarzały się: perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, zapalenie wątroby, reakcje z nadwrażliwości, zmiany nastroju, bezsenność lub koszmary senne, dezorientacja, zaburzenia widzenia (np. zamazane widzenie), napady astmy u osób z nadwrażliwością na NLPZ, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka, objawy pęcherzowe tj. rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość na światło, obrzęk naczynioruchowy, niewydolność nerek.

Niektóre skutki uboczne mogą mieć ciężki przebieg, zwłaszcza u osób starszych. Wśród nich znajdują się choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacje i krwawienia. Ponadto pewne leki z grupy NLPZ, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach, mogą w niewielkim stopniu powodować wzrost ryzyka zatorów tętnic, co z kolei może prowadzić do zawału serca lub udaru. Rzadko zdarza się, że NLPZ powodują śródmiąższowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek, martwicę rdzenia nerki lub zespół nerczycowy.

Środki ostrożności

Ze względu na wzrost ryzyka toksyczności zabronione jest przyjmowanie większych dawek, niż zalecane, a także łączenie leku z innymi NLPZ. Aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych lek należy stosować najkrócej, jak to możliwe.

W tabletkach znajduje się laktoza, dlatego preparatu nie powinny przyjmować osoby cierpiące na rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespołu złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

U pewnych pacjentów stosowanie Opokan wymaga zastosowania większych środków ostrożności.

Szczególnej uwagi wymagają:

  • osoby w podeszłym wieku z uwagi na większe ryzyko pojawienia się zaburzeń czynności nerek, wątroby lub serca, a także perforacji i krwawień z przewodu pokarmowego – należy poddać ich odpowiedniej kontroli,
  • pacjenci chorujący na czynną lub stwierdzoną w wywiadzie astmę oskrzelową ze względu na możliwość skurczu oskrzeli,
  • osoby z nadciśnieniem tętniczym, z niewydolnością serca o łagodnej lub umiarkowanej postaci, o niskiej masie ciała, z tendencją do zatrzymania płynów lub obrzęków - wymagają one odpowiedniej kontroli,
  • pacjenci z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, zastoinową niewydolnością serca, chorobą tętnic obwodowych, chorobą naczyń,
  • osoby z czynnikami ryzyka schorzeń układu krążenia, u których planuje się leczenie długotrwałe np. cukrzycy, palacze tytoniu, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym lub hiperlipidemią,
  • pacjenci, u których stwierdzono zapalenie błony śluzowej żołądka lub przełyku, a także chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy - leczenie Opokanem można rozpocząć dopiero po wyleczeniu tych chorób,
  • chorzy z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, jak np. wrzodziejące zapalenie okrężnicy i choroba Crohna - wymagają oni monitorowania pod kątem zaburzeń czynności lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • pacjenci z niewydolnością serca lub nadciśnieniem tętniczym - lek może zaostrzyć u nich objawy choroby,
  • osoby ze zmniejszonym przepływem nerkowym lub zmniejszoną objętością krwi - może dojść do nasilenia objawów zaburzenia czynności nerek,
  • osoby stosujące leki moczopędne oddziałujące na wydalanie sodu w moczu - meloksykam może powodować zatrzymanie w organizmie sodu, potasu i wody.

Ryzyko odnosi się przede wszystkim do pacjentów w starszym wieku, cierpiących na zastoinową niewydolność serca, marskość wątroby, zespół nerczycowy lub inne schorzenia nerek, osób z hipowolemią występującą wskutek rozległych zabiegów chirurgicznych, a także do pacjentów stosujących leki z grupy inhibitorów ACE lub środki moczopędne. Wymagają oni monitorowania diurezy i innych wskaźników czynności nerek.

Jeżeli wystąpią powikłania w postaci:

  • ciężkich reakcji skórnych,
  • zagrażających życiu reakcji nadwrażliwości, np. wstrząsu anafilaktycznego,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy,
  • utrzymywania się niekorzystnych zaburzeń we wskaźnikach biomedycznych,

Należy natychmiast zaprzestać stosowania tabletek Opokan.

Działania niepożądane w postaci owrzodzeń, krwawienia lub perforacji przewodu pokarmowego mogą pojawić się na każdym etapie leczenia. Mogą przebiegać także bez objawów ostrzegawczych i nawet u pacjentów, u których nigdy nie występowały. Rzadko mają skutek śmiertelny, jednak u osób starszych istnieje ryzyko cięższego przebiegu.

Substancja czynna leku może maskować objawy infekcji w organizmie.

Przyjmowanie meloksykamu może powodować zatrzymanie w organizmie wody, potasu i sodu. Może to mieć wpływ na działanie leków moczopędnych, które wywołują wydalanie sodu w moczu.

Interakcje z innymi lekami

Przyjmowanie preparatu łącznie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi podnosi ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego. Dlatego też takie połączenie nie jest zalecane.

Należy zachować ostrożność, stosując Opokan jednocześnie z:

  • lekami moczopędnymi – u osób odwodnionych meloksykam może wchodzić z nimi w interakcje, powodując ciężką niewydolność nerek. W trakcie terapii skojarzonej należy dbać o odpowiednie nawodnienie pacjenta, a przed wdrożeniem leczenia przeprowadzić ocenę czynności nerek;
  • doustnymi preparatami przeciwzakrzepowymi, trombolitycznymi lub antyagregacyjnymi – meloksykam nasila ich działanie hamujące czynność płytek krwi, a także podnosi ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, co z kolei zwiększa ryzyko krwawienia;
  • glikokortykosteroidami – terapia skojarzona może zwiększać prawdopodobieństwo skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego;
  • cholestyraminą – powoduje ona szybsze usuwanie meloksykamu z organimu na skutek zmiany krążenia wątrobowo-jelitowego;
  • z inhibitorami, induktorami i substratami enzymów CYP 3A4 i CYP 2C9 – między preparatami mogą zachodzić interakcje metaboliczne;
  • lekami hipotensyjnymi, np. inhibitorami ACE, antagonistami receptora angiotensyny II, β-blokerami – meloksykam może obniżać ich skuteczność, a ponadto zwiększa ryzyko pojawienia się ostrej niewydolności nerek, szczególnie u osób w podeszłym wieku lub odwodnionych. W trakcie terapii skojarzonej należy dbać o prawidłowe nawodnienie pacjenta oraz kontrolować czynność nerek;
  • cyklosporyną – substancja czynna Opokan podnosi nefrotoksyczność cyklosporyny. W przypadku jednoczesnego przyjmowania obu leków należy monitorować czynność nerek, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku;
  • litem – meloksykam obniża wydalanie litu i podnosi jego stężenie we krwi. Terapia skojarzona jest niezalecana, a w razie konieczności u pacjenta należy kontrolować stężenie litu we krwi;
  • metotreksatem – Opokan obniża wydalanie metotreksatu i podnosi jego stężenie we krwi, w związku z czym zwiększa jego toksyczność hematologiczną. Łączne stosowanie tych substancji u osób przyjmujących dawki metotreksatu powyżej 15 mg na tydzień jest niezalecane. W przypadku mniejszych dawek należy zachować szczególną ostrożność oraz kontrolować czynność nerek i liczbę krwinek;
  • wewnątrzmacicznymi środkami antykoncepcyjnymi – meloksykam może obniżać ich skuteczność.

Ponadto nie da się wykluczyć ze stuprocentową pewnością, czy lek wchodzi w interakcje z doustnymi preparatami przeciwcukrzycowymi.

Podczas badań nie zaobserwowano interakcji farmakokinetycznych pomiędzy meloksykamem a: środkami kwaśność soku żołądkowego, digoksyną, cymetydyną, furosemidem.

Interakcje z alkoholem

W ulotce nie zamieszczono informacji odnośnie łączenia leku Opokan z alkoholem.

Opokan w ciąży

Kobiety ciężarne lub aktywnie starające się o potomstwo nie powinny zażywać tabletek Opokan. Jeżeli konieczne jest przyjmowanie preparatu z meloksykamem w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy zastosować minimalną możliwą dawkę oraz stosować lek przez jak najkrótszy czas. Zażywanie meloksykamu może niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży i rozwój zarodka/płodu. Niesie ze sobą wzrost ryzyka poronienia, pojawienia się wad wrodzonych serca lub wytrzewienia. Ryzyko negatywnych skutków rośnie wraz ze wzrostem przyjmowanej dawki oraz wydłużaniem okresu leczenia.

W trzecim trymestrze ciąży Opokan jest całkowicie zabroniony. Jego stosowanie przez matkę stanowi zagrożenie dla niej samej, jak i płodu. U pacjentki zachodzi ryzyko zahamowania skurczów macicy, co może wydłużyć lub opóźnić poród. Lek może uszkodzić serce i płuca płodu, doprowadzając nawet do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego i nadciśnienia płucnego u dziecka. Może również zaburzyć czynność nerek płodu, prowadząc do ich niewydolności z małowodziem. Dodatkowo nawet w bardzo małych dawkach preparat może spowodować niebezpieczne zarówno dla matki, jak i noworodka przedłużenie czasu krwawienia.

Kobiety planujące ciążę lub mające problemy z zajściem w nią nie powinny stosować meloksykamu. Istnieje ryzyko negatywnego wpływu substancji na płodność u kobiet.

Opokan a karmienie piersią

Z uwagi na to, że meloksykam przenika do kobiecego mleka, jego stosowanie podczas karmienia piersią jest niewskazane.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Opokan
  • #