Nolicin

nolicin

Nazwa handlowa

Nolicin

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

400 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Norfloksacyna

Opakowanie

20 sztuk

Działanie

Przeciwbakteryjne

Ciąża

Stosowanie niewskazane

Karmienie piersią

Stosowanie niewskazane

Nolicin co to jest?

Nolicin to lek o działaniu przeciwbakteryjnym wydawany na receptę. Substancją czynną preparatu jest norfloksacyna. W aptekach dostępne są tabletki powlekane Nolicin 400 mg w opakowaniach po 20 sztuk.

Norfloksacyna jest chemioterapeutykiem należącym do grupy fluorochinolonów. Działa na liczne bakterie tlenowe Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Przeciwbakteryjne działanie leku polega na hamowaniu aktywności gyrazy bakteryjnego DNA. Substancja jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego. W krótkim czasie przenika do płynów ustrojowych i tkanek organizmu, jak również przez barierę krew-łożysko. Z tego powodu stosowanie Nolicin w ciąży jest zabronione.

Skład preparatu

1 tabletka powlekana Nolicin zawiera 400 mg norfloksacyny.
Substancje pomocnicze to: glikolan sodowy skrobi (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, koloidalny dwutlenek krzemu, stearynian magnezu, woda oczyszczona.
Skład otoczki: hypromeloza, talk, dwutlenek tytanu E 171, barwnik 12000 FDC Yellow No. 6 E 110, glikol propylenowy.

Wskazania do stosowania

Na co stosuje się Nolicin? Lek wykorzystywany jest w leczeniu zakażeń, które zostały spowodowane przez drobnoustroje wrażliwe na działanie jego substancji czynnej – norfloksacyny. Wśród wskazań do przyjmowania preparatu znajdują się:

  • powikłane zakażenia układu moczowego (wyjątkiem jest powikłane odmiedniczkowe zapalenie nerek, do leczenia którego lek nie jest przeznaczony),
  • zapalenie gruczołu krokowego o podłożu bakteryjnym,
  • ostre niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego, jeżeli inne środki farmakologiczne zazwyczaj stosowane w tej chorobie nie są odpowiednie.

Przeciwwskazania

Istnieją okoliczności powodujące, że mimo wskazań lek nie może być zastosowany. Tabletki Nolicin 400 mg nie powinny być przyjmowane przez następujące grupy pacjentów:

  • osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku, a także na inne leki z grupy chinolonów,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • dzieci i młodzież w okresie wzrostu i rozwoju,
  • osoby, u których w wywiadzie stwierdzono związane ze stosowaniem fluorochinolonu zapalenie ścięgna i/lub zerwanie ścięgna.

Dawkowanie preparatu

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych. Tabletki należy przyjmować doustnie. Dla odpowiedniego wchłanianie leku nie należy brać Nolicin z jedzeniem. Lek powinien być stosowany minimum 2 godziny po posiłku lub co najmniej na godzinę przed jedzeniem. Takie same przerwy trzeba zachować przed lub po spożyciu pokarmów mlecznych. Po 2 godzinach od przyjęcia leku trzeba również powstrzymać się również od zażywania:

  • suplementów z minerałami, np. z cynkiem, glinem, magnezem czy żelazem,
  • środków zobojętniających sok żołądkowych, w składzie krótych znajduje się dydanozyna, glin, magnez lub sukralfat,
  • preparatów multiwitaminowych.

Dawkę leku zaleca się popić szklanką wody. Widoczna na tabletce linia nie umożliwia podziału na 2 równe dawki - służy do łatwiejszego rozkruszenia tabletek, co jest pomocne dla osób mających problem z ich połykaniem.

Zalecane dawkowanie Nolicin to 2 razy na dobę po 1 tabletce 400 mg. Czas stosowania leku zależy od rodzaju zakażenia. Przy zapaleniu gruczołu krokowego o podłożu bakteryjnym zalecany czas stosowania wynosi maksymalnie 12 tygodni, a jeśli oczekiwany efekt leczniczy pojawi się przez pierwsze 4 tygodnie, to można zmniejszyć dawkowanie. W ostrym, niepowikłanym zapaleniu pęcherza moczowego Nolicin należy przyjmować przez 3 dni. Leczenie powikłanych zakażeń układu moczowego powinno trwać od 7 do 10 dni. jeżeli w ciągu pierwszych 4 tyg.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku mogą stosować standarnowe dawki leku, o ile ich czynność nerek jest prawidłowa. U seniorów oraz pozostałych osób, które chorują na niewydolność nerek, należy zmniejszyć dawkę. Jeśli klirens kreatyniny  wynosi poniżej 30 ml/min/1,73 m2, to zaleca się stosować 1 tabletkę Nolicin 400 mg raz dziennie.

Możliwe skutki uboczne

Może zdarzyć się, że przyjmowanie Nolicin wywoła skutki uboczne. Szczególną uwagę pacjenci powinni zwrócić na ciężkie działania niepożądane. Jeśli takie się pojawią, konieczne jest, by jak najszybciej poinformować lekarza. Specjalista zadecyduje o dalszym postępowaniu. Do ciężkich skutków ubocznych leku należą:

  • reakcje alergiczne – szczególnie niebezpieczną reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. Objawy wstrząsu to przyspieszony oddech, nagły spadek ciśnienia krwi, bladość powłok skórnych, osłabienie, zimne poty i omdlenia. Inne reakcje uczuleniowe na lek to obrzęk naczynioruchowy objawiający się obrzękiem warg, języka, twarzy i/lub gardła z towarzyszącymi trudnościami w połykaniu lub oddychaniu; ciężkie reakcje skórne jak zespół Stevensa-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy), toksyczna nekroliza naskórka oraz złuszczające zapalenie skóry, które objawiają się nadżerkami w jamie ustnej, na narządach płciowych, oczach i skórze, plamkami na tułowiu w kolorze czerwonym (w środku których mogą pojawić się pęcherze), olbrzymimi pękającymi pęcherzami, oddzielaniem się dużych płatów naskórka, krostkową wysypką na całym ciele, gorączką, osłabieniem i bólami stawów. Oznaką reakcji alergicznej jest również swędzenie skóry i pokrzywka;
  • rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego – objawia się silną, uporczywą biegunką. Może mieć łagodny przebieg, jednak zdarzają się również przypadki śmiertelne. Jeśli w trakcie antybiotykoterapii wystąpi biegunka, nie należy stosować leków przeciwbiegunkowych, gdyż zatrzymują wydalanie toksyn z organizmu;
  • cholestatyczne zapalenie wątroby - charakterystyczne oznaki to żółtaczka, mocz o ciemnej barwie, jadłowstręt oraz świąd lub tkliwość brzucha;
  • neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów - objawy obejmują mrowienie i drętwienie, ból,
    pieczenie i/lub osłabienie i obejmują zwłaszcza kończyny;
  • reakcja hemolityczna prowadząca do niedokrwistości - należy zwrócić uwagę na bladość skóry, osłabienie i duszności, szczególnie narażeni są pacjenci cierpiący na niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  • ból, obrzęk i stan zapalny stawów oraz stan zapalny lub zerwanie ścięgna - powikłania obejmujące ścięgna mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia, szczególnie narażone są osoby po przeszczepach narządów, przyjmujące kortykosteroidy, z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu nerek oraz pacjenci powyżej 60 roku życia;
  • drgawki konwulsyjne;
  • osłabienie ostrości widzenia lub inne dolegliwości dotyczące wzroku;
  • uczulenie na światło słoneczne lub promieniowanie UV – charakterystyczne objawy obejmują świąd, wysypkę, gorączkę oraz czerwone, małe plamki na skórze;
  • nasilenie się objawów miastenii (mogą wystąpić zaburzenia oddychania);
  • krystaluria – tworzenie się w moczu kryształów powodujących utrudnienia i ból w trakcie oddawania moczu;
  • silny, nagle pojawiający się ból w klatce piersiowej, ból brzucha lub pleców wymagają niezwłocznej oceny lekarskiej, należy ja najszybciej udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala.

Ulotka Nolicin podaje działania niepożądane ułożone wedug częstości, z jaką występują.

Często podczas stosowania leku pojawiała się wysypka oraz zapalenie wątroby lub cholestatyczne zapalenie wątroby.

Niezbyt często dochodziło do: zgagi; nudności; biegunki; bólu i skurczów brzucha; bólu głowy; zawrotów głowy; spadku odsetka czerwonych krwinek; zmian w liczbie komórek krwi – mogą one powodować częste krwotoki, wybroczyny, oraz nawracające owrzodzenia w jamie ustnej lub zakażenia – jeśli wystąpią takie objawy niezbędna jest ocena stanu pacjenta przez lekarza; spadku krzepnięcia krwi –czas krwawienia dłuższy niż zazwyczaj wymaga konsultacji z lekarzem; wzrostu aktywności enzymów wątrobowych; wzrostu stężenie mocznika i kreatyniny we krwi; krystalurii – powstawania powodujących bolesne i utrudnione oddawanie moczu kryształów w moczu.

Rzadkie efekty uboczne Nolicin obejmowały: ciężkie rekcje skórne do których zespół Stevensa-Johnsona, złuszczające zapalenie skóry, toksyczna nekroliza naskórka; ciężkie reakcje alergiczne obejmujące również wstrząs anafilaktyczny; obrzęk naczynioruchowy – obrzęk obejmujący wargi, język, gardło i/lub twarz z towarzyszącymi utrudnieniami w przełykaniu i oddychaniu; reakcje alergiczne jak świąd, pokrzywka, wysypka; swędzenie skóry i pokrzywkę; zaburzenia psychiczne; reakcje psychotyczne; omamy; depresję; zmiany nastroju; uczucie lęku; dezorientację; euforię; drażliwość; nerwowość; zmęczenie; rzekomobłoniaste zapalenie jelit – objawia się ciężką, uporczywą biegunką; zapalenie trzustki; wymioty; utratę apetytu; podskórne krwawienia z zapaleniem naczyń krwionośnych; szumy uszne; zaburzenia widzenia; nasilone łzawienie; nadwrażliwość na światło słoneczne; drożdżycę pochwy; zapalenie nerek; bóle mięśni i/lub stawów; zapalenie stawów; stan zapalny błony torebki stawowej; zapalenie ścięgna.

Bardzo rzadko pacjenci zgłaszali: bezsenność, drgawki, parestezje – uczucie mrownienia/drętwienia rąk i stóp, niedokrwistość hemolityczną, nasilenie objawów miastenii, zerwanie ścięgna – zazwyczaj przy innych czynnikach ryzyka, polineuropatie - choroby zwyrodnieniowe nerwów, m.in. zespół Guillain-Barré.

Z częstością nieznaną, czyli niemożliwą do ustalenia w oparciu o dostępne informacje odnotowano: żółtaczkę, bardzo przyspieszone bicie serca, nieregularne bicie serca stwarzające zagrożenie dla życia, wydłużenie odcinka QT widoczne podczas badania EKG.

Interakcje z alkoholem

W trakcie przyjmowania Nolicin picie alkoholu jest niewskazane. Alkohol może nasilać działania niepożądane leku, które wpływają na spadek szybkości reakcji, a w konsekwencji na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Nolicin w ciąży

Przyjmowanie Nolicin w ciąży jest niewskazane. Dotychczas nie zbadano, czy przyjmowanie norfloksacyny przez podczas ciąży jest bezpieczne dla matki i zarodka/płodu. Podczas badań na zwierzętach nie udowodniono działania teratogennego ani powodującego mutację, ale zaobserwowano, że wysokie dawki substancji miały toksyczne działanie na płód u królików. Wykazano również, że lek może uszkadzać tkankę chrzęstną niedojrzałego organizmu.

Nolicin a karmienie piersią

Stosowanie leku Nolicin przez kobiety karmiące piersią jest niewskazane.

Dystrybutor na terenie Polski: Krka Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Nolicin
  • #