Naltex

Nazwa handlowa

Naltex

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

50 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Chlorowodorek naltreksonu

Opakowanie

28 sztuk, 56 sztuk

Działanie

Wspomaganie leczenia uzależnienia od opioidów oraz alkoholu

Ciąża

Stosowanie dopuszczone tylko w razie zdecydowanej konieczności

Karmienie piersią

Jeśli lek zostanie wdrożony, należy odstawić dziecko od piersi

Naltex co to jest?

Naltex to lek wspomagający leczenie uzależnienia od opioidów oraz alkoholu. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek powlekanych w opakowaniach zawierających:

  • 28 sztuk,
  • 56 sztuk.

Substancją czynną zastosowaną w leku jest chlorowodorek naltreksonu. Wiąże się ona z receptorami znajdującymi się w obrębie obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu znosi działanie opioidów. Ponadto Naltex minimalizuje ryzyko nawrotu uzależnienia, wspomagając utrzymanie abstynencji. W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu mechanizm działania nie został do końca poznany.

Zaobserwowano, że lek nie powoduje niechęci do napojów wyskokowych ani obniżenia tolerancji na alkohol. Przypuszcza się, że Naltex ułatwia leczenie alkoholizmu, ponieważ obniża chęć do upijania się. Dużą zaletą leku jest brak wywoływania uzależnienia psychicznego i fizycznego, nie obserwowano również wystąpienia tolerancji na lek.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana leku Naltex zawiera 50 mg chlorowodorku naltreksonu.
Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.
Skład otoczki tabletki: hypromeloza E464, makrogol 400, polisorbat 80 E433, tlenek żelaza żółty E172, tlenek żelaza czerwony E172, dwutlenek tytanu E171.

Wskazania do stosowania

Naltex jest przeznaczony dla osób dorosłych. Lek wspomaga kompleksowe leczenie uzależnienia od opioidów w trakcie terapii detoksykacyjnej. Wykorzystywany jest również w leczeniu uzależnienia od alkoholu, jako lek pomagający utrzymać abstynencję.

Kiedy nie stosować tego leku

Wśród przeciwwskazań do stosowania leku wymienia się:

  • nadwrażliwość pacjenta na chlorowodorek naltreksonu lub substancje pomocnicze,
  • ostre zapalenie wątroby,
  • ciężką niewydolność wątroby,
  • ciężką niewydolność nerek,
  • czynne uzależnienie opioidów – zachodzi ryzyko wystąpienia zespołu odstawiennego jeśli pacjent nadal przyjmuje opioidy,
  • przyjmowanie równocześnie leków opioidowych,
  • obecność w organizmie opioidów stwierdzona w testach,
  • dodatni wynik testu prowokacji naloksonem,
  • przyjmowanie równocześnie metadonu.

Dawkowanie preparatu

Lek należy zażywać doustnie. Dawkowanie Naltex ustala lekarz prowadzący – bardzo ważne jest, by terapia odbywała się pod okiem doświadczonego specjalisty. Ogólne zalecenia zależą od przyczyny podania preparatu.

Uzależnienie od opioidów

Leczenie zaleca się rozpoczynać od dawki 25 mg, tj. pół tabletki na dobę. Następnie dawkowanie należy zwiększyć do 1 tabletki 50 mg na dobę. Zanim jednak osoba, który ma być leczona z powodu uzależnienia lub zażywania opioidów rozpocznie stosowanie naltreksonu, powinna mieć wykonany test prowokacji naloksonem. Można z niego zrezygnować tylko, jeżeli jest pewne, że w ciągu ostatnich 7-10 dni pacjent nie stosował opioidów (nie wykryto ich obecności w moczu). Należy pamiętać, że w przypadku leczenia uzależnienia od opioidów terapia naltreksonem może wywołać objawy odstawienne, także takie zagrażające życiu.

Jak długo należy przyjmować Naltex? Nie ma jednoznacznego czasu stosowania. Leczenie uzależnienia od opioidów ma przebieg indywidualny, a preparat stosuje się jako uzupełnienie terapii. Zaleca się rozważyć leczenie początkowe przez 3 miesiące, lecz może być potrzebne przyjmowanie leku przez dłuższy czas.

Uzależnienie od alkoholu

W leczeniu choroby alkoholowej zaleca się przyjmowanie 1 tabletki Naltex 50 mg na dobę. Zbadano, że taka dawka ułatwia utrzymanie trzeźwości. Wraz ze wzrostem dawki może nasilać się występowanie efektów ubocznych terapii. Dlatego też nie powinno się stosować więcej niż 150 mg leku dziennie. Konieczna może być zmiana dawkowania z codziennego przyjmowania leku na 3 dawki w tygodniu. Wówczas stosuje się po 2 tabletki 50 mg w poniedziałek oraz w środę, a następnie 3 tabletki w piątek.

Czas leczenia uzależnienia od alkoholu jest indywidualny i nie da się ustalić, jak długo będzie trwać. Lek z naltreksonem stanowi uzupełnienie terapii. Zaleca się, by rozważyć stosowanie Naltex przez 3 miesiące, lecz pacjent może wymagać dłuższego przyjmowania leku.

Szczególne grupy pacjentów

Z uwagi na brak wystarczających danych klinicznych nie należy stosować leku Naltex u dzieci oraz młodzieży poniżej 18 roku życia. Wśród seniorów również nie zebrano wystarczająco dużo informacji odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania naltreksonu na bezsenność.

Możliwe skutki uboczne

Naltex może powodować skutki uboczne. Podczas terapii zachodzi m.in. ryzyko zaburzenia czynności wątroby. Dobrą praktyką jest sprawdzanie funkcjonowania wątroby przed leczeniem oraz okresowo w jego trakcie. W tym celu należy wykonywać odpowiednie badania krwi. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy niewydolności wątroby, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Niepokój powinny wzbudzić:

  • zażółcenie białek oczu,
  • ciemne zabarwienie moczu,
  • białe stolce,
  • ból brzucha utrzymujący się powyżej kilku dni.

U osób nadwrażliwych na lek może pojawić się reakcja alergiczna. Należy niezwłocznie uzyskać pomoc medyczną, jeśli wystąpią jej objawy:

  • utrudnione oddychanie,
  • obrzęk warg, języka, gardła lub twarzy,
  • wysypka skórna.

Inne skutki uboczne obejmowały:

  • bardzo często: niepokój, lęk, nerwowość, trudności z zasypianiem, bóle głowy, osłabienie, szybkie i nieregularne bicie serca, bóle i skurcze brzucha, nudności i/lub wymioty, bóle mięśni i/lub stawów;
  • często: zmiany nastroju, przygnębienie, drażliwość, przypływ energii, zawroty głowy (także pochodzenia błędnikowego), wysypkę, wzmożone łzawienie, bóle w klatce piersiowej, zmiany w zapisie EKG, przyspieszenie akcji serca, kołatanie serca, dreszcze, nasilone pocenie się, utratę apetytu, wzmożone pragnienie, zaparcia, biegunki, zatrzymanie moczu, opóźniony wytrysk, zaburzenia erekcji;
  • niezbyt często: depresję, paranoje, omamy, dezorientację, stan splątania, pobudzenie, koszmary senne, niezwykłe sny, senność, drżenie, zakażenia (np. grzybica stóp, opryszczka wargowa), obrzęk, powiększenie węzłów chłonnych, kichanie, kaszel, katar, ziewanie, zwiększone wydzielanie śluzu w oskrzelach, przekrwienie błony śluzowej nosa i towarzyszące uczucie dyskomfortu, duszność, utrudnione oddychanie, dolegliwości zatok, zmiany głosu,
    podrażnienie oka, ból oczu, obrzęk oczu, przemęczenie wzroku, niewyraźne widzenie, światłowstręt, ból ucha, dzwonienie w uszach, dolegliwości uszne, suchość w jamie ustnej, utrata apetytu, wzrost lub spadek masy ciała, wzdęcia, wrzody, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, hemoroidy, zawroty głowy, wahania ciśnienia krwi, wypieki, gorączka, uczucie gorąca, zimne dłonie lub stopy, spadek libido, trądzik, świąd skóry, przetłuszczanie się skóry, wypadanie włosów, ból, ból w pachwinie, częstsze niż zwykle oddawanie moczu, zapalenie pęcherza moczowego;
  • rzadko: zaburzenia mowy, zaburzenia krzepnięcia krwi, myśli i próby samobójcze,
  • bardzo rzadko: stan euforii, uszkodzenie mięśni szkieletowych, wykwity lub wysypka skórna.

Naltex w ciąży

Lek z reguły nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne. Możliwe jest rozpoczęcie terapii Naltex w ciąży jedynie, jeżeli w ocenie lekarza korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

Naltex a karmienie piersią

Karmienie piersią podczas leczenia naltreksonem również nie jest wskazane. Jeśli stosowanie leku przez kobietę karmiącą jest konieczne, to należy odstawić dziecko od piersi.

Dystrybucja na terenie Polski: Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Naltex
  • #