Malarone

Malarone

  1. Malarone co to jest
  2. Malarone stosowanie
  3. Malarone skutki uboczne
  4. Malarone w ciąży
  5. Malarone a karmienie piersią
  6. Malarone a alkohol

Lek Malarone jest preparatem dostępnym wyłącznie na receptę. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych. Jest to lek, który nie podlega refundacji.

Malarone co to jest

Substancją czynną zawartą w leku Malarone jest atowakwon oraz chlorowodorek proguanilu. Malarone jest lekiem przeciwmalarycznym, w którym składniki działają w sposób synergiczny. Mechanizm działania leku polega na zaburzeniu procesów metabolicznych pirymidyn, które są niezbędne w procesie namnażania kwasów nukleinowych pasożyta. Dzięki temu preparat charakteryzuje się działaniem biobójczym w odniesieniu do wywołującego chorobę pierwotniaka. Ponadto atowakwon zaburza proces transportu elektronów w zakresie mitochondriów pierwotniaka, obniżając tym samym potencjał błonowy.

Malarone stosowanie

Malarone określany jest często jako tabletki na malarię, gdyż jest stosowany u pacjentów z ostrą, niepowikłaną malarią, ale także jako środek zapobiegawczy chorobie. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Malarone, leku nie stosuje się u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku, jak również u osób, u których zdiagnozowano ciężką niewydolność nerek. Dawkowanie leku Malarone ustalane jest przez lekarza, w zależności od faktu czy terapia ma na celu leczenie już występującego procesu chorobowego czy jego zapobieganie. W celach profilaktycznych, dawkowanie leku zależy od masy ciała pacjenta. U osób, których waga jest większa niż 40 kg zaleca się przyjmowanie 1 tabletki raz na dobę, najlepiej o ustalonej tej samej porze. Ważną kwestią jest fakt, że rozpoczęcie podawania leku powinno rozpocząć się od 24 do 48 godzin przed dotarciem do zagrożonego ryzykiem kraju, a następnie terapia powinna być kontynuowana przez cały pobyt oraz 7 dni po zakończeniu podróży. Malarone tabletki u osób, u których konieczne jest leczenie aktywnego procesu chorobowego, zarówno u pacjentów dorosłych, ale i u dzieci o masie ciała większej niż 40 kg, a także w przedziale od 31 do 40 kg, powinny być początkowo przyjmowane w dawce 4 tabletek raz na dobę. Dawkę tę należy utrzymać przez kolejne 3 dni. U dzieci, których waga zawiera się w przedziale od 11 do 20 kg, należy podawać 1 tabletkę raz na dobę, również przez okres 3 dni, natomiast u dzieci o wadze od 21 do 30 kg - zalecana dawka to 2 tabletki, również podawane w schemacie 3-dniowym. Bardzo ważną kwestią jest sposób przyjmowania leku. Każda dawka powinna być przyjmowana łącznie z posiłkiem bądź z napojami mlecznymi, co bardzo istotne - zawsze o tej samej porze.

Malarone skutki uboczne

Malarone, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych po Malarone wymienić można bóle głowy, a także biegunkę, wymioty i nudności oraz bóle brzucha. Nieco rzadziej obserwowane były objawy, takie jak neutropenia i niedokrwistość, a także reakcje alergiczne, jadłowstręt, depresja, zaburzenia snu, kaszel, gorączka. W badaniach laboratoryjnych zdarzały się przypadki zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych. Niektórzy pacjenci zgłaszali również uczucie niepokoju, kołatania serca czy wypadanie włosów.

Malarone w ciąży

Lek przeciwmalaryczny Malarone może być stosowany podczas ciąży tylko w razie absolutnej konieczności. Ważne jest, aby w okresie terapii nie przerywać przyjmowania folianów.

Malarone a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią nie należy stosować leku na malarię Malarone. W przypadku podejrzenia choroby, lekarz powinien podjąć decyzję, kalkulując korzyści i ryzyko z rozpoczęcia terapii i odstawienia dziecka od piersi.

Malarone a alkohol

Nie ma jednoznacznych informacji na temat łączenia leku z alkoholem. Jednak jak w przypadku większości leków, należy zachować szczególną ostrożność.

 

Dystrybucja na terenie Polski: GSK Commercial Sp. z o.o.