Hitaxa

hitaxa-na-alergie

Nazwa handlowa

Hitaxa

Dostępność

Na receptę

Postać

Roztwór doustny, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Dawka

0,5 mg/ml; 2,5 mg; 5 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Desloratadyna

Opakowanie

Roztwór doustny 60 ml lub 150 ml, tabletki 10 lub 30 sztuk

Działanie

Przeciwalergiczne

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Hitaxa co to jest?

Hitaxa to lek przeciwalergiczny wydawany na receptę. Występuje w kilku wariantach, które różnią się postacią oraz zawartością substancji czynnej. W aptekach dostępne są:

  • roztwór doustny 0,5 mg/ml w butelkach o pojemności 60 oraz 150 ml;
  • tabletki 2,5 mg ulegające rozpadowi w jamie ustnej w opakowaniach po 10 i 30 sztuk;
  • tabletki 5 mg ulegające rozpadowi w jamie ustnej w opakowaniach po 10 i 30 sztuk.

Osoby poszukujące leku na alergię bez recepty mogą zakupić preparaty Hitaxa fast 5 mg oraz Hitaxa fast junior 2,5 mg.

Jak działa Hitaxa? Każdy wariant zawiera tę samą substancję czynną – desloratadynę. Odpowiada ona za właściwości przeciwalergiczne leku. Desloratadyna, jako antagonista histaminy, oddziałuje wybiórczo na aktywność obwodowych receptorów H1. Dzięki temu umożliwia opanowanie objawów alergii. Lek pozwala więc na łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Zmniejsza symptomy alergii, takie jak kichanie, wydzielina z nosa, świąd błony śluzowej nosa, swędzenie podniebienia, uczucie swędzenia i pieczenia oczu, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Ponadto preparat stosuje się na pokrzywkę, ponieważ pozwala złagodzić uczucie swędzenia skóry i zmniejszyć nasilenie pokrzywkowych zmian skórnych. Efekty działania desloratadyny utrzymują się cały dzień, dzięki czemu pacjent może normalnie funkcjonować. Jeśli jednak nie uda się osiągnąć poprawy lub wręcz dojdzie do nasilenia dolegliwości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ważną informacją jest, że desloratadyna nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. W przeciwieństwie do niektórych innych leków na alergię, nie posiada działania uspokajającego i nie wywołuje wzmożonej senności.

Wskazania do stosowania

Preparat zaleca się stosować w celu złagodzenia objawów, jakie wywołują:

  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
  • pokrzywka.

Roztwór doustny może być przyjmowany przez dzieci po ukończeniu 1 roku życia, młodzież i osoby dorosłe. Tabletki 2,5 mg są natomiast przeznaczone dla pacjentów powyżej 6 roku życia, a tabletki 5 mg – powyżej 12 lat.

Kiedy nie stosować tego leku

Leku nie należy stosować, jeżeli pacjent ma uczulenie na desloratadynę lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Przeciwwskazanie stanowi również uczulenie na loratadynę.

W składzie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej znajdują się mannitol oraz aspartam. Z uwagi na obecność aspartamu, ta forma preparatu może być szkodliwa dla pacjentów z fenyloketonurią.

Roztwór doustny zawiera sorbitol. Nie powinien być przyjmowany przez osoby z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Pełny skład preparatu

1 ml roztworu doustnego Hitaxa zawiera 0,5 mg desloratadyny.
Pozostałe składniki to: sodu cytrynian, sukraloza, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol ciekły, glikol propylenowy, hypromeloza, aromat Tutti Frutti, płynny, woda oczyszczona.

1 tabletka Hitaxa zawiera odpowiednio 2,5 mg lub 5 mg desloratadyny.
Pozostałe składniki: poliakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, aromat Tutti Frutti, płynny (zawiera również glikol propylenowy), aspartam (E 951), celuloza mikrokrystaliczna, mannitol (suszony rozpyłowo), potasu wodorotlenek (do ustalenia pH).

Dawkowanie preparatu

Preparat należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub farmaceuty. Zalecane dawkowanie Hitaxa zależy od wieku pacjenta i waha się od 1,25 mg do 5 mg dziennie. Dorośli oraz nastolatkowie powyżej 12 roku życia powinni przyjmować 5 mg leku w jednorazowej dobowej dawce. Taka ilość leku odpowiada 10 ml roztworu, 1 tabletce ulegającej rozpadowi w jamie ustnej 5 mg lub 2 tabletkom 2,5 mg. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat zalecana dawka wynosi 2,5 mg raz na dobę. Może być to 5 ml roztworu lub 1 tabletka 2,5 mg. Dzieciom od 1 do 5 roku życia powinno się podawać lek w postaci roztworu doustnego. Zalecana dawka to 1,25 mg raz na dobę.

Sposób przyjmowania

Jak zażywać Hitaxa? Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Stosując roztwór doustny należy połknąć odmierzoną dawkę, a następnie popić wodą. Tabletki rozpuszczają się w jamie ustnej, w związku z czym nie jest konieczne ich popijanie. Należy przyjmować je bezpośrednio po otwarciu blistra i bez rozkruszania.

Czas leczenia

W przypadku okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, tj. gdy symptomy występują maksymalnie 3 dni w tygodniu lub łącznie co najwyżej 4 tygodnie, stosowanie preparatu należy dostosować do historii choroby pacjenta. Zaleca się zażywanie Hitaxa wyłącznie w okresie zaostrzenia objawów.

Jeśli pacjent zmaga się z przewlekłym, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, tzn. gdy objawy uczulenia pojawiają się minimum 4 dni w tygodniu i łącznie przez co najmniej 4 tygodnie, lek można stosować przez cały okres narażenia na alergen.

Leczenie pokrzywki może mieć różną długość u poszczególnych pacjentów. Chory powinien przestrzegać zaleceń lekarza, który przepisał ten preparat.

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów cierpiących na zaburzenia czynności nerek o ciężkim charakterze trzeba zachować szczególną ostrożność podczas terapii. 

Dostępne dane odnośnie skuteczności desloratadyny u dzieci i młodzieży są niewystarczające.

Pominięcie dawki

W przypadku, gdy pacjent zapomniał o zażyciu leku, powinien jak najszybciej uzupełnić pominiętą dawkę. Następnie należy kontynuować dotychczasowy schemat leczenia. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej tabletki lub miary roztworu, nie należy uzupełniać pominiętej dawki przez przyjmowanie podwójnej ilości preparatu.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli doszło do przypadkowego przyjęcia większej dawki leku, niż jest to wskazane, zaleca się konsultację z lekarzem. Nie spodziewa się jednak, by przedawkowanie Hitaxa powodowało ciężkie dolegliwości.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak i inne środki farmakologiczne, tak też lek Hitaxa może powodować działania niepożądane, chociaż nie dotyczą one wszystkich osób przyjmujących preparat. Podczas badań zauważono, że skutki uboczne po przyjęciu leku z substancją czynną były niemal takie same, jak po zażyciu placebo. Niemniej lek często wywoływał u dzieci poniżej 2 lat biegunkę, bezsenność oraz podwyższoną temperaturę ciała, a u dorosłych zmęczenie, bóle głowy oraz uczucie suchości w jamie ustnej.

Po dopuszczeniu leku do sprzedaży pacjenci zgłaszali także inne działania niepożądane. Bardzo rzadko odnotowano ciężkie reakcje alergiczne, wysypkę, przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, rozstrój żołądka, biegunkę, senność, bezsenność, zawroty głowy, omamy, niepokój z nadmierną aktywnością ruchową, drgawki, bóle mięśni, zapalenie wątroby oraz zmiany w wynikach badań czynności wątroby,

Z częstością nieznaną, której nie udało się ustalić na podstawie dostępnych danych, mogą wystąpić: zmiany zachowania (zachowanie agresywne lub nietypowe), zaburzenia bicia serca, zwiększenie masy ciała, zwiększony apetyt.

Producent zaleca, by w razie pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych leku zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Dotyczy to również objawów niewymienionych w ulotce.

Środki ostrożności

Czynniki, które wymagają zachowania ostrożności podczas leczenie desloratadyną to:

  • ciężka niewydolność nerek,
  • występowanie drgawek w wywiadzie medycznym lub rodzinnym,
  • bardzo młody wiek (małe dzieci).

Małe dzieci, pacjenci u których w przeszłości występowały drgawki oraz krewni takich osób są bardziej narażeni na występowanie drgawek w trakcie leczenia. Jeśli dojdzie do pojawienia się tego skutku ubocznego, lekarz może zalecić odstawienie preparatu.

Jednoznaczne odróżnienie zapalenia błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym od innych postaci zapalenia błony śluzowej nosa może być trudne, zwłaszcza w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia. Należy rozważyć, czy objawy nie są wynikiem zakażenia górnych dróg oddechowych lub zmian organicznych. Pacjent powinien zostać zbadany przez lekarza, należy również przeprowadzić wywiad oraz testy skórne i laboratoryjne.

U części pacjentów metabolizm desloratadyny jest spowolniony, przez co są oni narażeni na większą ekspozycję na lek. Dotyczy to 6% dorosłych oraz dzieci od 2 do 11 roku życia. W przypadku dzieci w wieku od 2 do 11 lat ze spowolnionym metabolizmem desloratadyny bezpieczeństwo jej stosowania jest identyczne, jak u dzieci z prawidłowym metabolizmem. Natomiast u dzieci poniżej 2 roku życia ze spowolnionym metabolizmem nie oceniano działania substancji.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym.

Interakcje z innymi lekami

Podczas badań nad łączeniem Hitaxa z innymi lekami nie zauważono istotnych interakcji z erytromycyną ani ketokonazolem. 

Interakcje z alkoholem

Podczas badań stwierdzono, że desloratadyna w tabletkach nie zwiększa zaburzeń sprawności psychofizycznej wywołanych przez picie alkoholu. Po wprowadzeniu preparatu do obrotu pacjenci zgłaszali jednak objawy nietolerancji i zatrucia alkoholowego. Dlatego też zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku połączenia leku Hitaxa z alkoholem.

Hitaxa w ciąży

Na podstawie danych od ponad 1000 pacjentek, które przyjmowały preparat w ciąży stwierdzono, że desloratadyna nie ma negatywnego wpływu na płód/noworodka oraz nie powoduje wad wrodzonych. Mimo to ze względów bezpieczeństwa przyjmowanie Hitaxa w ciąży nie jest zalecane.

Hitaxa a karmienie piersią

Wiadomo, że desloratadyna przenika do pokarmu kobiecego i jest wykrywalna w organizmie karmionego piersią dziecka. Nie wiadomo, czy i jaki jest wpływ substancji na malucha. U pacjentek w okresie laktacji należy zadecydować, czy odstawić dziecko od piersi, czy też zrezygnować ze stosowania leku.

Dystrybucja na terenie Polski: Adamed Pharma S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Hitaxa
  • #