Dexilant

lek-dexilant
  1. Dexilant co to jest 
  2. Dexilant stosowanie
  3. Dexilant przedawkowanie 
  4. Dexilant w ciąży
  5. Dexilant a karmienie piersią
  6. Dexilant a alkohol

Dexilant co to jest

Dexilant to lek na receptę zmniejszający wydzielanie kwau żołądkowego. Ma postać kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Dostępny jest w dwóch wielkościach dawek - Dexilant 60 mg oraz Dexilant 30 mg. Każdy wariant leku sprzedawany jest w opakowaniach po 28 sztuk.

Substancją czynną zawartą w preparacie jest dekslanzoprazol. Mechanizm działania leku polega na blokowaniu wytwarzania kwasu solnego w ostatniej fazie jego produkcji. Proces ten jest całkowicie odwracalny. Mimo iż preparat dostępny jest wyłącznie na receptę, to Dexilant nie podlega refundacji. Jak szybko zaczyna działać Dexilant? Maksymalne stężenie lek osiąga po ok. 4-6 godzin od przyjęcia doustnego, natomiast pierwsze efekty obserwowane są dużo szybciej.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Dexilant o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera odpowiednio 30 mg lub 60 mg dekslanzoprazolu.
Substancje pomocnicze wewnątrz kapsułki to: krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza, niskopodstawiona hydroksypropyloceluloza, magnezu węglan ciężki, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30% (jednostki kwasu metakrylowego, jednostki etylu akrylanu, laurylosiarczan sodu, polisorbat 80), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2), makrogol 8000, polisorbat 80, sacharoza, sacharoza ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), talk, tytanu dwutlenek (E 171), trietylu cytrynian.
Osłonka kapsułki 30 mg: karagen (E 407), tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, potasu chlorek, woda oczyszczona, indygotyna (E 132), żelaza tlenek czarny (E 172).
Osłonka kapsułki 60 mg: karagen (E 407), tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, potasu chlorek, woda oczyszczona, indygotyna (E 132).
Tusz do nadruku: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), indygotyna (E132), wosk Carnauba, szelak wybielony, glicerolu mono-oleinian.

Dexilant stosowanie

Lek Dexilant stosować można u pacjentów powyżej 12 roku życia. Co to za lek Dexilant? Preparat przeznaczony jest do leczenia podtrzymującego u pacjentów zmagających się z nadżerkowym, refluksowym zapaleniem przełyku i zgagą, a także do krótkotrwałego leczenia zgagi oraz zarzucania kwasu żołądkowego, który spowodowany jest nadżerkową postacią choroby refluksowej. W charakterystyce produktu leczniczego wskazano, że dawka 60 mg dedykowana jest wyłącznie dla pacjentów z nadżerkowym, refluksowym zapaleniem przełyku.

 

U pacjentów, u których konieczne jest długotrwałe zahamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku zalecana dawka wynosi 30 mg raz na dobę przez okres 6 miesięcy, ale o tym, jak długo stosować lek Dexilant decyduje lekarz prowadzący.

Dexilant przedawkowanie

Lek należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, lub gdy lek zostanie połknięty przez inną osobę, w szczególności dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wśród najczęściej obserwowanych skutków ubocznych po przyjęciu nieadekwatnej dawki leku Dexilant wymienić można: wzrost ciśnienia krwi, uczucie uderzeń gorąca, powstawanie siniaków, a także obniżenie masy ciała czy ból gardła. Nie ma doniesień o przypadkach znaczącego przedawkowania leku Dexilant. Nawet jednorazowa dawka 300 mg nie spowodowała zgonu, ani ciężkich działań niepożądanych.

Dexilant w ciąży

Stosowanie preparatu Dexilant u kobiet ciężarnych powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Dane dotyczące bezpieczeństwa przyjmowania leku są mocno ograniczone i nie można jednoznacznie określić czy substancja czynna przenika przez łożysko, a tym samym czy stosowanie preparatu u ciężarnych jest bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Dexilant a karmienie piersią

Karmienie piersią oraz równoczesne przyjmowanie leku Dexilant nie jest zalecane, ze względu na fakt, iż nie ma informacji, które pozwoliłyby wnioskować czy substancja czynna przenika do mleka kobiecego. Wiadomo natomiast, że przenika ona do mleka zwierząt, w związku z czym należy zrezygnować z terapii w okresie karmienia.

Dexilant a alkohol

Nie ma wystarczających informacji świadczących o możliwości lub zakazie spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Dexilant. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, szczególnie, że lek oddziałuje na sprawność psychomotoryczną pacjenta.

Dystrybucja na terenie Polski: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #