Claritine

claritine-opis-leku
  1. Claritine co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Claritine w ciąży i okresie laktacji
  6. Środki ostrożności
  7. Interakcje z innymi lekami

Postać

syrop, tabletki

Substancja czynna

loratadyna

Wiek

od 2 r.ż.

Wskazania

alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, przewlekła pokrzywka idiopatyczna

Claritine co to jest

Claritine to lek przeciwhistaminowy na receptę dostępny w dwóch postaciach. W aptekach sprzedawane są:

  • syrop 1 mg/ml w butelkach o pojemności 120 ml,
  • tabletki 10 mg w opakowaniach zawierających 30 sztuk.

Oba warianty leku zawierają loratadynę należącą do leków antyhistaminowych. Dzięki tej substancji czynnej Claritine pozwala minimalizować negatywne objawy towarzyszące alergii, a mechanizm działania związany jest z określonymi receptorami histaminowymi. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce lek bardzo dobrze wchłania się po przyjęciu doustnym i osiąga maksymalne stężenie we krwi po upływie ok. 1-1,5 godziny od zażycia.

Wskazania do stosowania

Preparat stosuje się w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, czyli zmian na skórze pacjenta. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży, a także dzieci, które ukończyły 2 rok życia. 

Kiedy nie stosować tego leku

Leku nie powinni przyjmować pacjenci nadwrażliwi na którykolwiek jego składnik.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Claritine zawiera 10 mg loratadyny. Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana i stearynian magnezu.

1 ml syropu Claritine zawiera 1 mg loratadyny. Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, glicerol, benzoesan sodu, sukraloza, ciekły maltitol, sorbitol ciekły krystalizujący, aromat winogronowy 936.1368U, sodudiwodorofosforan dwuwodny, kwas fosforowy, disodu edetynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu

Jak brać lek Claritine? Przyjmowanie leku powinno się odbywać niezależnie od posiłków. Zalecane dawkowanie u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat, których masa ciała przekracza 30 kg wynosi 10 mg leku na dobę. Odpowiada to 1 tabletce lub 10 ml syropu. U dzieci od 2 do 12 roku życia należy stosować syrop Claritine w dawce:

  • jeśli dziecko waży powyżej 30 kg -10 ml raz dziennie.
  • jeśli dziecko waży poniżej 30 kg - 5 ml raz dziennie.

O tym, jak długo stosować lek podejmuje decyzję lekarz prowadzący, analizując indywidualną sytuację danego pacjenta.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby z ciężką niewydolnością wątroby powinni rozpocząć stosowanie preparatu od zmniejszonej dawki. U osób z niewydolnością nerek i pacjentów w starszym wieku nie ma konieczności zmiany standardowej dawki.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Lek, zarówno w postaci syropu, jak i tabletek, powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno samodzielnie zmieniać ustalonej wielkości dawki, ponieważ takie działanie może doprowadzić do przedawkowania preparatu. U pacjentów, u których doszło do przyjęcia zbyt dużej dawki leku Claritine, obserwowano występowanie nasilonej senności, bólów głowy, a także przyspieszenie czynności serca. Wystąpienie objawów przedawkowania powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Zazwyczaj w takich przypadkach wdrażane jest leczenie objawowe oraz podtrzymujące do momentu stabilizacji stanu pacjenta. Dopuszczalne jest podanie węgla aktywowanego pod postacią wodnej zawiesiny lub zastosowanie płukanie żołądka.

Możliwe skutki uboczne

Skutki uboczne Claritine u dzieci w przedziale wiekowym 2-12 lat często obejmowały bóle głowy, zmęczenie i nerwowość.

U młodzieży i pacjentów dorosłych lek często powodował senność, natomiast niezbyt często zgłaszano: objawy alergiczne (m.in. wysypkę), bóle głowy, zmęczenie, problemy ze snem, nasilony apetyt, suchość w jamie ustnej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności), zapalenie błony śluzowej żołądka.

Ciężkie reakcje alergiczne, które mogą być niebezpieczne dla pacjenta zdarzały się bardzo rzadko. Należy natychmiast odstawić lek i jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej, jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości takie jak:

  • świszczący oddech,
  • utrudnione oddychanie,
  • obrzęk,
  • pokrzywka,
  • świąd.

Ponadto bardzo rzadko po wprowadzeniu preparatu do obrotu pacjenci zgłaszali: zawroty głowy, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, drgawki, wypadanie włosów oraz zaburzenia czynności wątroby, a z nieznaną częstością informowano o wzroście masy ciała podczas terapii. Producent zaznacza, że u niektórych osób mogą pojawić się także inne skutki uboczne.

Interakcje z alkoholem

Połączenie Claritine z alkoholem nie powoduje nasilenia jego działania, które byłoby widoczne w testach psychometrycznych.

Claritine w ciąży i okresie laktacji

Należy powstrzymać się od przyjmowania Claritine w okresie ciąży. Stosowanie jakichkolwiek leków przez kobietę ciężarną wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Substancja czynna leku - loratadyna - przenika do pokarmu kobiecego. W związku z tym preparatu nie należy stosować w okresie laktacji.

Środki ostrożności

Podczas stosowania leku u osób cierpiących na ciężką niewydolność wątroby należy zachować szczególną ostrożność.

Jeżeli u pacjenta mają zostać przeprowadzone alergiczne testy skórne, to należy odstawić loratadynę około 48 h przed ich wykonaniem.

Ze względu na zawartość laktozy tabletki Claritine nie są odpowiednie dla pacjentów chorujących na  rzadkie dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W składzie syropu znajduje się sorbitol - tej postaci leku nie powinni przyjmować pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Interakcje z innymi lekami

Dotychczas nie odnotowano zgłoszeń ani podejrzeń o interakcjach istotnych klinicznie. Podczas badań przeprowadzonych u osób dorosłych stwierdzono, że stężenie loratadyny w osoczu wzrasta, jeśli jest przyjmowana jednocześnie z cymetydyną, erytromycyną lub ketokonazolem. Jednakże ta interakcja nie była istotna klinicznie. Dla bezpieczeństwa zaleca się, by zachować ostrożność przy połączeniu Claritine z preparatami hamującymi metabolizm wątrobowy.

Dystrybutor na terenie Polski: Recordati Polska Sp. z.o.o

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #