Apo Napro

lek-apo-napro

Nazwa handlowa

Naproksen

Nazwa międzynarodowa

Naproksen

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

250 mg, 500 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Naproksen

Opakowanie

30, 90 sztuk

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe

Ciąża

Należy skonsultować się z lekarzem

Karmienie piersią

Należy skonsultować się z lekarzem

Apo Napro co to jest?

 

Apo Napro to niesteroidowy lek przeciwzapalny dostępny na receptę. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Występuje w postaci tabletek w opakowaniach po 30 i 90 sztuk, w dawkach 250 lub 500 mg.

Lek podlega częściowej refundacji dla pacjentów wymagających leczenia w związku z terapią reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej, w zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa, a także w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Z refundacji skorzystać mogą również pacjenci z dną moczanową oraz zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi. 

Działanie

  • Substancją czynną zawartą w leku Apo Napro jest naproksen. Posiada on właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Działanie leku polega na zahamowaniu syntezy prostaglandyn.
  • Dużą zaletą leku jest jego całkowite wchłanianie z przewodu pokarmowego, dzięki czemu maksymalne stężenie leku osiągane jest już po upływie 2 do 4 godzin.
  • Należy pamiętać, że stosowanie leku Apo-Napro może mieć istotny wpływ na prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn. Substancja czynna ma bowiem wpływ na zdolności psychomotoryczne, szczególnie gdy u pacjenta zaobserwowano zawroty głowy, zmęczenie, senność czy zaburzenia widzenia. Jednocześnie należy zaznaczyć, że lek nie ma wpływu na centralny ośrodek układu nerwowego.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Apo Napro zawiera 250 mg lub 500 mg naproksenu. Substancje pomocnicze to:

  • metyloceluloza,
  • kroskarmeloza sodowa,
  • magnezu stearynian,
  • krzemionka koloidalna bezwodna.

Wskazania do stosowania

Lek stosowany jest w bólach o różnym charakterze i podłożu, w szczególności u pacjentów, u których występują bóle zębów, głowy, pleców, a także mięśni i stawów, przy bolesnym miesiączkowaniu lub jako lek przeciwbólowy do stosowania w przebiegu przeziębienia. Substancja czynna wykazuje również działanie obniżające gorączkę.

Na co pomaga Apo Napro?

  • Lek wskazywany jest w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów oraz innych chorób reumatoidalnych, w szczególności w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa czy w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów.
  • W leczeniu objawowym wykorzystywany jest przy gorączce o różnym podłożu.
  • Ze względu na działanie przeciwzapalne Apo-Napro pomaga w leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, dnie moczanowej.
  • Właściwości przeciwbólowe sprawiają, że może być wykorzystywany podczas bolesnego miesiączkowania.

Kiedy nie stosować tego leku?

Mimo wyraźnych przesłanek do rozpoczęcia terapii, leku Apo-Napro nie można stosować u wszystkich pacjentów.

  • Bezwzględnie preparatu nie należy podawać pacjentom, u których stwierdzone zostało uczulenie na naproksen lub którąkolwiek z substancji pomocniczych dostępnych w leku.
  • Wśród przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii wskazać można także czynną bądź nawracającą chorobę wrzodową żołądka, a także gdy nastąpiło krwawienie z żołądka lub dwunastnicy. U osób, u których wystąpiły co najmniej dwa takie epizody.
  • Szczególną uwagę podczas określenia czynników dyskwalifikujących do terapii są krwawienia z przewodu pokarmowego, które zostały wywołane jako skutek stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych w przeszłości.
  • Przed rozpoczęciem terapii bardzo ważne jest przeprowadzenie bardzo szczegółowego wywiadu, gdyż naproksen może wchodzić w krzyżowe reakcje alergiczne. W związku z tym, leku nie powinno stosować się u pacjentów chorujących m. in. na astmę, u których wystąpił obrzęk naczynioruchowy, zapalenie błony śluzowej nosa czy pokrzywka, po podaniu leku zawierającego ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, bądź jakikolwiek inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

 

Dawkowanie preparatu

O tym jak długo można stosować Apo Napro oraz jakie dawkowanie będzie optymalne decyduje lekarz prowadzący w oparciu o indywidualną sytuację pacjenta oraz przyczynę rozpoczęcia terapii. Producent leku zaznacza, że preparat powinien być stosowany w najmniejszych skutecznych dawkach, w najkrótszym możliwym czasie.

Choroby reumatyczne

  • U pacjentów dorosłych, u których konieczne jest leczenie chorób reumatycznych, lek stosowany jest zazwyczaj w dawce 500 mg na dobę, w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych co 12 godzin.
  • U osób, u których obserwowane jest nasilenie objawów bólowych w ciągu nocy, lub sztywność poranna w obrębie stawów zaleca się najczęściej zastosowanie tzw. dawki nasycającej o wysokości 750 mg. Tak wysoka dawka leku dedykowana jest osobom, które przyjmowały już leki przeciwreumatyczne w dużej dawce.
  • Ponadto, lek w dużej dawce zalecany jest pacjentom ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, szczególnie, gdy towarzyszą jej bardzo intensywne dolegliwości bólowe.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i bolesne miesiączkowanie

  • U dorosłych, u których występują zaburzenia mięśniowo-szkieletowe o ostrym przebiegu, najczęściej terapię rozpoczyna się od wyższej dawki, wynoszącej 500 mg (jako dawka jednorazowa), a następnie jest ona zmniejszana do 250 mg, przyjmowanych co 6-8 godzin, w zależności od nasilenia objawów u pacjenta.
  • Analogicznie dawkowanie dobiera się u kobiet, które zmagają się z bardzo bolesnym miesiączkowaniem.

Dna moczanowa

  • Leczenie dny moczanowej polega na przyjęciu pierwszej dawki wyższej (750 mg), a następnie jej zmniejszenie do 250 mg, która przyjmowana jest co 6-8 godzin, aż do czasu ustąpienia objawów.

Gorączka różnego pochodzenia

  • Wśród zastosowań leku Apo Napro wskazuje się także gorączkę różnego pochodzenia, dlatego przez niektórych jest on postrzegany jako Apo Napro na przeziębienie.
  • Zalecana dawka leku to 250 mg, którą należy przyjmować co 8 godzin. Przy wystąpieniu gorączki, leku nie należy przyjmować dłużej niż co 3-5 dni.

Stosowanie u dzieci

  • W przypadku dzieci przyjmowanie leku zostało mocno ograniczone. Dopuszcza się włączenie terapii wyłącznie u pacjentów, którzy ukończyli 5 rok życia tylko w sytuacji, gdy dziecko choruje na reumatoidalne młodzieńcze zapalenie stawów. Wówczas przyjmuje się, że dopuszczalna dawka to 10 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Dawka ta powinna zostać podzielona i podana dziecku w dwóch porcjach, w 12-godzinnych odstępach. Lek powinien być przyjmowany zawsze w czasie posiłku lub bezpośrednio po nim.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

  • W sytuacjach, w których doszło do przyjęcia zbyt dużej dawki leku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Najlepiej zabrać ze sobą opakowanie leku bądź ulotkę, co ułatwi wskazanie postępowania.
  • Wśród najczęściej wskazywanych objawów, które mogą świadczyć o tym, że pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku wymienić można dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak nudności, wymioty czy bóle żołądka, biegunka. Ponadto, pacjenci skarżyli się także na zawroty głowy, senność, uczucie dezorientacji. Pojawiały się także zaburzenia polegające na obecności krwawień z układu pokarmowego, drgawki, zakwaszenie krwi. W badaniach laboratoryjnych zdarzały się przypadki znacznego podwyższenia stężenia sodu we krwi.
  • Należy pamiętać, że przyjmowanie naproksenu może mieć wpływ na obniżenie agregacji płytek krwi, jednocześnie zwiększając istotnie czas krzepnięcia. Jest to fakt istotny, o którym należy pamiętać podczas analizy wyników badań. Ponadto, lek może wpływać również na inne badania, w tym oceniające czynność wątroby oraz nadnerczy. 

Możliwe skutki uboczne

Lek Apo Napro, jak wiele preparatów, może wywołać wystąpienie działań niepożądanych. Jeżeli pacjent podczas terapii zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, powinien natychmiast zasięgnąć opinii lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Wśród najczęściej obserwowanych działań niepożądanych obserwowano:

  • dolegliwości dotyczące układu trawiennego. Pod wpływem działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych obserwowano występowanie wrzodów, a także perforacje oraz krwawienia pochodzące z żołądka i dwunastnicy. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, a u starszych pacjentów stwierdzano także zwiększoną liczbę przypadków śmiertelnych. Skutki uboczne nie zawsze są tak intensywne i poważne, gdyż mogą przybierać formę także wymiotów, nudności oraz biegunki lub zaparć, stolca smołowatego, jak również bólów brzucha.
  • U niektórych pacjentów zaobserwowano występowanie wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej.
  • Naproksen wywołać może także nasilenie występującego zapalenia okrężnicy oraz choroby Crohna.
  • Zaostrzenie stanu pacjentów występowało również u osób zmagających się z zapaleniem błony śluzowej żołądka oraz trzustki.
  • Należy zachować szczególną ostrożność w przypadkach nadwrażliwości, gdyż zdarzały się przypadki, w których dochodziło do występowania niespecyficznych reakcji alergicznych, w tym także ciężkich reakcji anafilaktycznych.
  • Występowanie niepokojących objawów ze strony układu oddechowego również wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż ich pojawienie się może zagrażać zdrowiu i życiu. Wśród wyjątkowo niebezpiecznych wymienić można nadczynność ze strony układu oddechowego, nasilenie objawów astmy, duszność (także wywołaną skurczem oskrzeli).
  • Objawy alergiczne dotyczyć mogą nie tylko układu oddechowego, ponieważ nadwrażliwość na składniki preparatu może odpowiadać za pojawienie się objawów w obrębie skóry pacjenta, jak wysypka, pokrzywka, świąd, plamica, dermatoza (złuszczająca i pęcherzowa), pokrzywka, łysienie, a także obrzęk naczynioruchowy. Zdarzały się przypadki, że u pacjentów dochodziło do wystąpienia toksycznego, martwiczego oddzielania naskórka, a nawet rumienia wielopostaciowego.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w których składzie znajduje się naproxen wywoływać mogę również działania niepożądane w zakresie układu krążenia. Opisywano przypadki występowania zakrzepicy tętnic, na skutek czego dochodzić może nawet do zawału serca lub udaru. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wysokością dawki, a także okresem, w jakim lek jest przyjmowany. Im dłuższy czas terapii, tym zagrożenie wzrasta. Wśród innych występujących objawów wskazać można także nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca.
  • Niepożądane skutki uboczne dotyczyć mogą również nerek, w związku z którymi obserwowano m. in. zapalenie kłębuszków nerkowych czy śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek. Niepokój i uwagę powinien zwrócić także krwiomocz.
  • Zażywanie Apo-Napo doprowadzić może do nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, w tym także wywoływać jej stan zapalny oraz żółtaczkę.
  • Odnotowano także przypadki wystąpienia aseptycznego zapalenia opon mózgowych, przy czym w grupie osób najbardziej narażonych wskazać można pacjentów z zaburzeniami w ramach układu immunologicznego. Ryzyko zwiększa się u osób chorujących na liszaj rumieniowaty układowy lub inne choroby tkanki łącznej. Zapalenie opon mózgowych objawia się wówczas najczęściej kręczem karku, nudnościami, bólami głowy, wymiotami, a także dezorientacją.
  • Wśród skutków ubocznych pojawiały się także zgłoszenia przypadków depresji, omamów, splątania, a także zaburzenia słuchu czy szumy uszne.
  • Pacjenci zgłaszali również problemy z bezsennością lub wręcz przeciwnie, wzmożoną senność oraz uczucie zmęczenia.
  • Pojawić się mogą także zaburzenia koncentracji czy ogólne złe samopoczucie.
  • Objawy niepożądane obserwowane są także w zakresie badań klinicznych. Głównie jako neutropenia, trombocytopenia, granulocytopenia, a w szczególności agranulocytoza. W obrazie badań krwi wskazywano również występowanie niedokrwistości hemolitycznej oraz plastycznej.

Środki ostrożności

  • Stosowanie Apo Napro nie jest zalecane u osób z ciężką niewydolnością serca, a także wątroby oraz nerek.
  • U pacjentów chorujących na astmę oskrzelową, u których niezbędne jest włączenie terapii, należy zachować szczególną ostrożność, bardzo dokładnie obserwując reakcję pacjenta. Zdarza się, że substancja czynna zawarta w leku może doprowadzić do skurczu oskrzeli, wywołując duszności.
  • Dokładnej obserwacji powinni zostać poddani pacjenci z zaburzeniami żołądka oraz jelit, ponieważ pod wpływem naproksenu niektóre dolegliwości mogą ulec zaostrzeniu, powodując nawrót choroby.
  • Wywiad chorobowy powinien uwzględniać także zebranie informacji odnośnie problemów z nadciśnieniem tętniczym oraz zastoinową niewydolnością serca.
  • Duże znaczenie dla lekarza podejmującego decyzję o rozpoczęciu leczenia mają także informacje stwierdzające czy u pacjenta dochodziło do problemów polegających na zatrzymaniu płynów w organizmie, objawiających się m. in. obrzękami, a także z problemami związanymi z zaburzeniami pracy nerek czy krzepnięcia krwi, w szczególności związanymi z faktem, że pacjent przyjmuje równolegle preparaty, które wpływają na homeostazę krwi.
  • Stosowanie leku Apo-Napro u osób starszych zawsze powinno wiązać się z zachowaniem szczególnej ostrożności, gdyż jest to grupa wiekowa, która w sposób szczególny narażona jest na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, głównie związanych z krwawieniami i owrzodzeniami.
  • Wśród osób starszych wystąpienie tychże problemów może wiązać się nawet ze zgonem pacjenta.
  • W sposób szczególny należy traktować również pacjentów, u których dochodzi do zwiększenia przepływu nerkowego. W grupie tej wskazuje się m. in. pacjentów, u których zaobserwowano zwiększoną utratę płynu pozakomórkowego, marskość wątroby, zastoinową niewydolność serca, problem z nerkami, a także u osób, które stosują dietę polegającą na ograniczeniu sodu w pokarmach czy stosujących leki moczopędne. Wówczas należy zwiększyć czujność i zachować szczególną ostrożność, polegającą także na monitorowaniu stanu pacjenta wykonując badania laboratoryjne. Ich celem jest kontrola czynności nerek. Badania powinny zostać wykonane przed rozpoczęciem przyjmowania leku, a następnie w trakcie terapii, co pozwala na monitorowanie stanu pacjenta.
  • W niektórych przypadkach może okazać się konieczne obniżenie dawki leku, dzięki czemu w organizmie pacjenta obniżone zostanie kumulowanie metabolitów naproksenu. Zaznacza się, że w przypadku pacjentów ze stwierdzonymi problemami dotyczącymi układu krążenia, jak nadciśnienie tętnicze oraz innymi, lekarz powinien przede wszystkim rozważyć korzyści oraz ryzyko wynikające z rozpoczęcia terapii. Wystąpienie krwawień z przewodu pokarmowego każdorazowo jest sygnałem do przerwania terapii. Podobnie w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na lek, objawiająca się wszelką wysypką lub zmianami, występującymi w obrębie błony śluzowej w jamie ustnej. Lek może wchodzić w interakcję z innymi preparatami, dlatego w obowiązku pacjenta jest wskazanie lekarzowi wszystkich przyjmowanych leków, także tych, które dostępne są bez recepty.
  • Szczególną grupą substancji, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności, to tzw. kortykosteroidy. Co istotne, jeżeli zachodzi konieczność ich odstawienia, trzeba zmniejszać dawkowanie leku w sposób ustalony przez lekarza, który podejmie decyzję także w zakresie niezbędnego monitorowania stanu pacjenta. W ten sposób możliwe jest zminimalizowanie wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych, jak np. niewydolność nadnerczy czy zaostrzenie objawów procesu zapalnego w obrębie stawów. U pacjentów należy w sposób szczególny obserwować czy nie występują problemy w obrębie wzroku, a jeśli zaobserwowano problemy z ostrością widzenia, niezbędna może okazać się konsultacja okulistyczna. Podczas wizyty specjalista dokona oceny w kierunku potencjalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Interakcje z alkoholem

  • Łączenie alkoholu z lekiem Apo-Napro nie jest wskazane, ponieważ zaobserwowano nasilenie objawów niepożądanych przy połączeniu leku z alkoholem etylowym. Zaobserwowany mechanizm działania związany jest z istotnym zwielokrotnieniem ryzyka wystąpienia dysfunkcji nerek, a także zwiększeniem częstotliwości występowania krwawień wewnątrz układu pokarmowego.
  • Obserwowane były przypadki kliniczne, w których nadużywanie alkoholu przez pacjentów przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne doprowadziło do wystąpienia ostrej niewydolności nerek.
  • Alkohol nie powinien być spożywany podczas terapii lekiem na bazie naproksenu również ze względu na intensyfikację ryzyka wystąpienia dolegliwości oraz działań niepożądanych ze strony układu trawiennego. Połączenie leku z alkoholem etylowym wywołać może zwiększenie ryzyka krwawienia.
  • Podczas kuracji lekiem Apo-Napro należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu, aby zminimalizować zagrożenie związane z wystąpieniem skutków ubocznych.

Apo Napro w ciąży

Stosowanie jakichkolwiek leków u kobiet ciężarnych powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

  • W przypadku preparatu Apo Napro, nie zaleca się jego podawania kobietom, będącym w III trymestrze ciąży.
  • W przypadku I oraz II trymestru przyjmowanie leku powinno zostać poprzedzone dokładną analizą korzyści i ryzyka dla matki oraz rozwijającego się wewnątrz macicy płodu.
  • Wskazuje się, że w związku z przyjmowaniem leków, w których substancją czynną jest naproksen, może dojść do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu, co skutkuje zazwyczaj opóźnieniem akcji porodowej.
  • Lek Apo-Napro może wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia krwawienia, zarówno u matki, jak i u dziecka.
  • Lek nie może być stosowany także w trakcie porodu.

Apo Napro a karmienie piersią

Dowiedziono, że substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego. W związku z tym leku nie należy podawać kobietom, które karmią piersią. O fakcie karmienia należy bezwzględnie poinformować lekarza prowadzącego.

Dystrybutor na terenie Polski: Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Apo Napro
  • #