Aktywność ruchowa i uprawianie sportu wpływa korzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie. Ponadto, pozytywnie oddziałuje również na inne sfery życia, a nawet przekłada się na lepsze wyniki w pracy.
RYWALIZACJA SPORTOWA
Z duchem sportowej rywalizacji nabywamy nowych umiejętności bądź szlifujemy te już ukształtowane. Potrzeba osiągania więcej i lepiej to nic złego – przy zachowaniu zdrowego umiaru.
Rywalizacja determinuje sukces:
- w osiąganiu realistycznych celów,
- w pokonywaniu słabości,
- w przeciwstawianiu się trudnościom.
Samorealizacja i poczucie zadowolenia z siebie wpływają przede wszystkim na pewność siebie i dalszą chęć: rozwoju, pokonywania barier, wyznaczania celów. Osoby świadome własnych pragnień, pewne swojej wartości i akceptujący siebie – lepiej radzą sobie z obowiązkami, problemami i stresem.
Badania pokazują (…), że aktywność fizyczna jest powiązana z większym prawdopodobieństwem zatrudnienia. Wskazuje się, że pracodawcy mogą postrzegać osoby uprawiające sport jako potencjalnie bardziej produktywne, przez co są one bardziej pożądanymi pracownikami
PRACOWNIK AKTYWNY I EFEKTYWNY
Sport uczy wielu bezcennych umiejętności i cech, które przenikają do życia prywatnego i zawodowego, dlatego powinno się skutecznie motywować dzieci do udziału w aktywności fizycznej – rezultat sportowych doświadczeń ułatwia podejmowanie decyzji i realizacji zadań w dorosłym życiu.

Miarą dobrze wykonywanej pracy i zaangażowania jest m.in. uzyskany wynik. Zdrowy pracownik dbający o kondycję psychofizyczną, jest bardziej efektywny:
Aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie wskaźników śmiertelności i wydłużenie trwania życia, a także ograniczenie kosztów związanych z leczeniem i absencją pracowników
W raporcie „Ocena korzyści społecznych inwestycji w sport w odniesieniu do ponoszonych kosztów” przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki podkreślono rolę zdrowia, jako wartości wynikającej z uprawiania regularnej aktywności fizycznej, warunkującej większe prawdopodobieństwo zatrudnienia.
W oczach pracodawcy uczestniczący w rywalizacji sportowej kandydaci na pracownika są postrzegani jako zdrowsi – w przeciwieństwie do ich niećwiczących kolegów. Przyszli, trenujący pracownicy, mogą być kojarzeni jako osoby:
- bardziej produktywne,
- bardziej zdyscyplinowane,
- bardziej zmotywowane,
- bardziej uporządkowane.
Badanie “Associations of specific types of sports and exercise with all-cause and cardiovascular-disease mortality: a cohort study of 80 306 British adults” opublikowane w British Journal of Sports Medicine dowiodło, że osoby regularnie uprawiające sporty rakietowe, były o 47% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny i o 56% rzadziej umierały z powodu chorób układu krążenia.
ZDROWY PRACOWNIK
Niezaprzeczalnym faktem jest, że zdrowi pracownicy rzadziej zapadają na niektóre choroby związane np. z siedzącym trybem pracy (lepsza kondycja, mocniejsze mięśnie, smuklejsza sylwetka – brak nadwagi).

Aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja skutecznie przeciwdziałają obniżaniu się zdolności kognitywnych.
JAK SPORT WPŁYWA NA PRACĘ?
- Lepsze samopoczucie
- Większe zaangażowanie w obowiązki
- Obniżenie poziomu odczuwanego stresu
- Stymulacja pracy mózgu – wsparcie procesów myślowych
- Wzmocnienie układu odpornościowego – zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności
Uprawianie sportu to trening ciała i charakteru, umiejętność kontrolowania i wykonywania trudnych zadań. Osoby aktywne szybciej i lepiej reagują na sytuacje zmienne i są nastawione bardziej pozytywnie do pracy, niż osoby bierne. Aktywność ruchowa to lepsza praca mózgu i lepsze przyswajanie informacji, a tym samym wyższa produktywność.
AKTYWNY PRACOWNIK - KORZYŚĆ DLA PRACODAWCY Z ‘RYWALIZACJI’
Aktywność fizyczna i rywalizacja sportowa utożsamiane są z rozwojem i postępem w sferze psychologicznej. Ćwiczenia skutecznie rozładowują napięcie i negatywne emocje, w tym stres:
Mniej zestresowani pracownicy są nawet o 29% bardziej usatysfakcjonowani swoją pracą i czują się nawet o 25% ważniejsi dla swojej organizacji
Praktykujący aktywność fizyczną pracownik, to same korzyści dla pracodawcy. Rozwijanie cech takich jak: samodyscyplina, organizacja czasu, systematyczność i odpowiedzialność, wpływa na wywiązywanie się z zawodowych zobowiązań. Taki pracownik jest dla przedsiębiorstwa wartościowy, a jako zmotywowana i pełna energii osoba – osiąga lepsze wyniki w pracy. Zdrowie pracownika sprzyja jego niższej absencji, determinuje rozwój i produktywność.
Badania sugerują, że większa aktywność fizyczna dzieci sprzyja zwiększeniu umiejętności kognitywnych, co objawia się lepszymi wynikami uczniów w testach kompetencji (…). W dorosłym życiu większy kapitał ludzki wpływa następnie na lepszą sytuację osób na rynku pracy
We wspomnianym badaniu przeprowadzonym dla Ministerstwa Sportu i Turystyki, zamieszczono wyniki badań dotyczące wzajemnej relacji sportu i rynku pracy. Różni autorzy – jeden wniosek: potwierdza się pozytywną zależność występującą u ludzi aktywnych sportowo z ich osiągnięciami w sferze zatrudnienia oraz zarobków:
- Wyższe zarobki i wyższe prawdopodobieństwo bycia zatrudnionym (Badanie Lechnera i Downwarda, 2013) u osób uprawiających różne dyscypliny;
- Mężczyźni uprawiający w przeszłości sport, 10 lat później osiągali istotnie wyższe zarobki, niż mężczyźni nie uprawiający sportu w czasie nauki w szkole średniej. Różnica w zarobkach wynosi od 12% do 32% (Barron, Ewing, Waddell, 2000).
pracodawcy są przekonani, że wprowadzenie rywalizacji sportowej do życia firmy pobudza zatrudnione osoby, integrując ich i tworząc bardziej efektywne zespoły pracownicze
Zadbaj o promocję regularnej aktywności fizycznej wśród swoich pracowników. Korzyści z ich zdrowego i aktywnego stylu życia przełożą się nie tylko na ich własne zdrowie i samopoczucie, ale także na wyniki Twojej firmy. Sprawdź pakiet Medyczno Sportowy od Medicover.
Źródła:
- Raport przygotowany przez Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki: Ocena korzyści społecznych inwestycji w sport w odniesieniu do ponoszonych kosztów; raport metodologiczny; Lipiec 2016; Autorzy: Jan Baran, Piotr Lewandowski, dr Maciej Lis, dr Iga Magda; Warszawa Lipiec 2016 rok.
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Nauk Społecznych; BEATA JAKIMIUK Środowisko pracy jako obszar budowania poczucia własnej wartości i relacji z innymi; VOL. XXIX, 4 SECTIO J 2016, 10.17951/j.2016.29.4.43
- https://www.health.harvard.edu/blog/racket-sports-serve-up-health-benefits-2017060911780
- https://bjsm.bmj.com/content/51/10/812
- https://www.ey.com/pl_pl/raporty-analizy
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-imprezy-sportowe-ida-w-parze-z-integracja-pracownikow
- https://seippel.no/Seippel_Meaning%20of%20Sports.pdf