Spis treści:
1. Co to jest echo serca?
2. Wskazania do zrobienia USG serca
3. Przygotowanie do badania echa serca
4. Jak przebiega echokardiografia?
5. Echo serca u dzieci
Echo serca jest podstawowym narzędziem diagnostyki kardiologicznej w chorobach serca i układu krążenia. Przeprowadza się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najczęściej wykonywane jest USG serca przezklatkowe (przez klatkę piersiową). Jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Można je wielokrotnie powtarzać. Echokardiograficzne badania przezklatkowe są elementem diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego, monitorowania ich przebiegu i oceny rokowania.
Cena echa serca dla dorosłych.
Co to jest echo serca?
Podczas badania głowica aparatu echokardiograficznego emituje ultradźwięki (fale dźwiękowe o dużych częstotliwościach niesłyszalnych dla ucha ludzkiego). Na podstawie powracających do głowicy ultradźwięków odbitych od tkanki powstaje obraz („echo”) serca. Można go w dowolnym momencie zapisać na papierze lub w formie wideo.
Co pokazuje echo serca?
Dzięki zastosowaniu kilku systemów (echokardiografii jednowymiarowej, dwuwymiarowej i dopplerowskiej) ultrasonografia pozwala:
- ocenić budowę serca oraz naczyń krwionośnych i wykryć ewentualne wady (wrodzone lub nabyte);
- sprawdzić pracę mięśnia sercowego;
- zweryfikować prawidłowość pracy zastawek serca;
- zmierzyć parametry opisujące pracę serca;
- ocenić przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń sercowych i naczyń wieńcowych.
Wskazania do zrobienia USG serca
Ultrasonografia serca służy też monitorowaniu przebiegu chorób układu krążenia i ocenie skuteczności terapii.
Wskazaniem do echa serca są m.in.:
- nadciśnienie tętnicze
- choroba wieńcowa
- migotanie przedsionków
- zaburzenia rytmu serca
- wady serca
- przebyty zawał serca
Przygotowanie do badania echa serca
Do przezklatkowego UKG serca, które jest najczęściej wykonywane w przychodniach, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pora dnia nie ma znaczenia, nie trzeba również przestrzegać żadnej specjalnej diety.
W przypadku echokardiografii obciążeniowej lekarz określi szczególne przygotowanie (związane z przyjęciem określonych leków), a w przypadku echokardiografii przezprzełykowej pacjent musi być na czczo, a przez dobę wcześniej nie może spożywać alkoholu.
Jak przebiega echokardiografia?
Pacjent kładzie się na lewym boku, z lewą ręką pod głową. Prawą rękę układa wzdłuż tułowia. Następnie osoba wykonująca echo serca przykłada do klatki piersiowej głowicę ultradźwiękową aparatu z żelem.
Dzięki odpowiedniemu dociśnięciu głowicy i poruszaniu nią uzyskuje się optymalne obrazy serca. W niektórych przypadkach UKG serca wykonywane jest z użyciem tzw. kontrastu, który wstrzykuje się do żyły pacjenta. Obrazy z echokardiografii są zapisywane w postaci cyfrowej, nagrań wideo, ewentualnie zdjęć, w celu późniejszych porównań.
Ile trwa badanie echo serca?
Echokardiografia przezklatkowa i echokardiografia z dopplerem trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Echo serca przezprzełykowe to czas ok 10-15 minut. Natomiast echo serca obciążeniowe trwa od 30 do 60 minut.
UKG serca badanie innymi technikami
Echo serca u dzieci
Źródła:
podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/906,echokardiografia (dostęp 03.09.2020)
ikard.pl/echokardiografia.html (dostęp 03.09.2020)
Autor: Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian
Powiązane tematy: