Echo serca Warszawa - przebieg badania, cena

Echo serca jest jednym z nieinwazyjnych i w pełni bezpiecznych badań, pozwalających na ocenę kondycji serca. W jakich sytuacjach zlecane jest echo serca? Jak się do niego przygotować i czy badanie można wykonać również u dzieci?
Echo serca to bezbolesne badanie, które przedstawia obraz serca i pozwala ocenić jego stan. Badanie USG serca wykonuje kardiolog.

Kiedy warto zrobić echo serca?

Mimo że echo serca może być wykonane w różnych wariantach, to najczęstszą formą jest badanie przezklatkowe. To w pełni bezpieczne i nieinwazyjne badanie, oceniające kondycję serca. W diagnostyce wykorzystywane są właściwości fal ultradźwiękowych, które emitowane są przez urządzenie i głowicę. Fale przedostają się do organizmu człowieka, gdzie odbijają się od narządów wewnętrznych i powracają do urządzenia. Zasada działania jest zatem analogiczna jak w każdym badaniu USG.

Echo serca - dorośli z dopplerem

Cena od 295 zł

SPRAWDŹ >>

Specyfika badania sprawia, że lekarz uzyskuje istotne informacje dotyczące budowy i funkcjonowania mięśnia sercowego oraz kluczowych naczyń krwionośnych. Badanie pozwala:

  • wykryć wrodzone i nabyte wady serca;
  • ocenić funkcjonowanie mięśnia sercowego i zastawek;
  • dokonać pomiaru podstawowych parametrów pracy serca;
  • ocenić przepływ krwi w mięśniu sercowym i naczyniach wieńcowych.

Zazwyczaj USG serca wykonywane jest w przypadku występowania objawów, które mogą wskazywać na choroby serca. Echokardiografia wykonywana jest u osób z nadciśnieniem tętniczym, migotaniem przedsionków, zaburzeniami rytmu serca, podejrzeniem choroby wieńcowej. Mimo że badanie pozwala ocenić kondycję serca, to wykonywane jest także u osób z innymi chorobami, w tym z cukrzycą, chorobami płuc czy nerek, ponieważ niektóre z nich mogą mieć duży wpływ na pracę serca.

Badanie echo serca w Warszawie – jak się przygotować?

Przezklatkowe echo serca nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak ze względu na specyfikę badania warto zadbać o wygodne ubranie (konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę). Pora dnia nie ma znaczenia, nie trzeba również przestrzegać żadnej specjalnej diety. 

W przypadku echokardiografii obciążeniowej lekarz omawia z pacjentem przygotowanie do badania, które związane jest z przyjęciem określonych leków. Natomiast w przypadku echokardiografii przezprzełykowej pacjent musi być na czczo, a na dobę przed badaniem nie może spożywać alkoholu.

Przebieg badania

W czasie badania echo serca pacjent leży na lewym boku. Prawa ręka umieszczona jest luźno wzdłuż ciała, natomiast lewa ręka znajduje się pod głową. Całe badanie trwa nie dłużej niż kilkanaście minut.

Badanie przeprowadzane jest zgodnie z zaleceniami kardiologa.

Echo serca dzieci w Warszawie

Badanie echo serca dorosłych i dzieci nie różni się od siebie. W obu wariantach wykorzystywane są właściwości fal ultradźwiękowych. Do przeprowadzenia USG serca niezbędne jest specjalne urządzenie z głowicą, na której powierzchnię nakłada się niewielka ilość specjalnego żelu, ułatwiającego prowadzenie głowicy po powierzchni klatki piersiowej.

Gdzie zrobić echo serca w Warszawie?

Badanie echo serca w Warszawie można wykonać w następujących placówkach:

Echo serca Warszawa - mapa placówek

Dzięki mapie placówek pacjenci mogą łatwo znaleźć najbliższy punkt, w którym wykonają badanie echo serca w Warszawie. Medicover dba o komfort i bezpieczeństwo pacjentów, oferując nowoczesne wyposażenie i wysoko wykwalifikowany personel medyczny. Korzystając z mapy placówek, można szybko i sprawnie umówić się na badanie.

Echo serca Warszawa - cena

Badanie realizowane w ramach prywatnych konsultacji wykonywane jest odpłatnie. Koszt uzależniony jest od aktualnego cennika, jaki obowiązuje w wybranej placówce. Obecnie jest to wydatek rzędu:

  • 295 zł dla osób dorosłych (stan na 11.03.2024 r.);
  • 340 zł dla dzieci (stan na 11.03.2024 r.).

Czy można zrobić echo serca bez skierowania?

Nie trzeba posiadać skierowania, aby wykonać echo serca w wybranym Centrum Medycznym Medicover. Konsultacje wymagają jednak wcześniejszego zarezerwowania terminu badania. Na echo serca można się umówić osobiście w placówce, poprzez infolinię telefoniczną lub system rejestracji internetowej. 


Sprawdź również:


 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 11.03.2024
Data ostatniej aktualizacji 11.03.2024