Vicks AntiGrip Complex proszek do sporz. roztw. doustnego(500 mg+200 mg+10 mg) - 5 saszetek

Opakowanie

5 saszetek

Producent

WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter&Gamble

Opis

OTC

Refundowany

Nie

Rodzaj

proszek do sporz. roztw. doustnego

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, pacjenci w podeszłym wieku i młodzież w wieku 12 lat i powyżej: 1 sasz., w razie konieczności dawkę można przyjmować do 4 razy na dobę, zachowując przy tym minimalną 4 h przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej (4 saszetki). Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy zasięgnąć porady lekarza. Szczególne grupy pacjentów. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Zawartość jednej saszetki rozpuścić w kubku gorącej, lecz nie wrzącej wody (około 250 ml). Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury nadającej się do wypicia.

Zastosowanie

Krótkotrwałe, doraźne łagodzenie objawów, tj. bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, gorączki, przekrwienia błony śluzowej nosa, kaszlu produktywnego (tzw. mokry kaszel), związanych z przeziębieniem, dreszczami i grypą u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej. Lek należy stosować wyłącznie w przypadku wystąpienia wszystkich objawów (ból i (lub) gorączka, przekrwienie nosa i kaszel produktywny (tzw. mokry kaszel).

Treść ulotki

1. Co to jest lek Vicks Antigrip Complex i w jakim celu się go stosuje

Lek Vicks AntiGrip Complex zawiera trzy substancje czynne:
- Paracetamol jest dobrze znanym lekiem przeciwbólowym. Jest skuteczny w bólu, w tym bólu
 głowy i bólu gardła oraz obniża gorączkę (działanie przeciwgorączkowe).
- Gwajafenezynę (lek wykrztuśny) rozrzedza lepką wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie w
 mokrym kaszlu.
- Fenylefryny chlorowodorek (lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa) zmniejsza
 obrzęk błony śluzowej nosa i w ten sposób umożliwia jego udrożnienie.

Vicks AntiGrip Complex jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w celu łagodzenia objawów
przeziębienia, dreszczy i grypy (ból łagodny do umiarkowanego, gorączka, przekrwienie błony
śluzowej nosa, mokry kaszel) u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej.

Lek Vicks AntiGrip Complex należy przyjmować jedynie w razie, gdy u pacjenta jednocześnie
występuje połączenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa
i mokry kaszel.

Jeżeli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do
lekarza.2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Vicks Antigrip Complex

Kiedy nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, gwajafenezynę, fenylefryny
 chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie
 6)
- jeśli u pacjenta występują choroby serca
- jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze)
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby lub ciężkie zaburzenia czynności nerek
- jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy
- jeśli pacjent obecnie przyjmuje inne leki sympatykomimetyczne (takie jak pseudoefedryna,
 oksymetazolina, klonidyna, salbutamol i inne)
- jeśli pacjent ma cukrzycę
- jeśli pacjent ma jaskrę (podwyższone ciśnienie w oku) z wąskim kątem przesączania
- jeśli pacjent ma porfirię, która stanowi wrodzone zaburzenie charakteryzujące się nadmierną
 pigmentacją moczu
- jeśli pacjent stosuje trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
- jeśli pacjent stosuje leki beta-adrenolityczne
- jeśli pacjent stosuje inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – stosowane w leczeniu
 depresji lub choroby Parkinsona lub stosował je w ciągu ostatnich 14 dni

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ważne: zawiera paracetamol. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
W razie przedawkowania, pomimo dobrego samopoczucia pacjenta, należy niezwłocznie
skontaktować się z lekarzem w związku z ryzykiem opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. Nie
należy stosować leku z innymi lekami przeciw grypie, przeziębieniu i przeciwkaszlowymi.

Przed zastosowaniem leku Vicks AntiGrip Complex należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą
- jeśli u pacjenta występuje alkoholowa choroba wątroby lub pacjent regularnie spożywa alkohol.
 Regularne spożycie alkoholu upośledza działanie wątroby i leki zawierające paracetamol mogą
 zwiększyć ryzyko toksycznego działania na wątrobę.
- jeśli pacjent jest mężczyzną i ma powiększoną prostatę, co może powodować trudności
 z oddawaniem moczu
- jeśli u pacjenta występują problemy z krążeniem (w tym zespół Raynauda)
- jeśli u pacjenta występuje przewlekły kaszel utrzymujący się dłużej niż tydzień, kaszel
 powodujący powstawanie dużej ilości śluzu (flegmy), lub uporczywy kaszel taki jak u
 pacjentów palących tytoń, w astmie, w przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub rozedmie płuc
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niedokrwistość hemolityczna, niedobór dehydrogenazy
 glukozo-6-fosforanowej, przewlekłe zaburzenia odżywiania lub pacjent jest odwodniony.

W trakcie stosowania leku Vicks AntiGrip Complex należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:
Jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica
(gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadzące do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie,
alkoholizm w fazie przewlekłej lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk).
Notowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna (nieprawidłowość krwi i
płynów) u pacjentów w sytuacjach, gdy stosują oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy
czas lub gdy przyjmują paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą
obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność,
uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

Dzieci i młodzież
Lek Vicks AntiGrip Complex nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Lek Vicks AntiGrip Complex a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta
obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Przed rozpoczęciem stosowania Vicks AntiGrip Complex należy omówić to z lekarzem, jeśli pacjent
przyjmuje:
• leki zawierające paracetamol lub inne leki zmniejszające przekrwieniebłony śluzowej nosa

stosowane podczasprzeziębienia i grypy. W razie przyjmowania tych leków nie wolno
 stosować leku Vicks AntiGrip Complex.

Nie należy stosować Vicks AntiGrip Complex jeśli pacjent stosuje:
• inhibitory monoaminooksydazy(IMAO) stosowane w leczeniu depresji lub choroby
 Parkinsona. Nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex, jeśli pacjent stosował IMAO w ciągu
 ostatnich 14 dni.
• trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne stosowane w leczeniu depresji, takie jak
 amitryptylina lub imipramina.
• leki stosowane w leczeniu wysokiegociśnienia krwi (leki przeciwnadciśnieniowe), w tym
 beta-adrenolityki, lub poprawiające czynność serca lub korygujące nieprawidłowy rytm serca
 (digoksyna, lanoksyna, digitoksyna).
 siarczan atropiny, powszechnie stosowany do badania wzroku, w leczeniu niskiego tętna i jako
 antidotum na zatrucia
• flukloksacylinę (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczącego krwi i
 płynów ustrojowych (nazywanej kwasicą metaboliczną)), które należy pilnie leczyć (patrz punkt
 2).
• leki przeciw nudnościom i przeciwwymiotne (np. metoklopramid lub domperydon).
• leki zmniejszające krzepliwość (leki przeciwzakrzepowe), np. warfaryna lub inne pochodne
 kumaryny.
• leki obniżające wysokiestężeniecholesterolu (np. cholestyramina).
• leki uspokajające (barbiturany).
• leki stosowane w leczeniu padaczki, np.: lamotrygina i barbiturany
• kwas acetylosalicylowy i inne salicylany stosowane w celu zmniejszenia bólu, gorączki i
 zakrzepów krwi.
• agoniści receptorów alfa-adrenergicznych, np. leki stosowane w leczeniu zespołu deficytu
 uwagi/nadpobudliwości (klonidyna, guanfacyna), leki na spastyczność (tyzanidyna)
• Leki stosowane na migrenowe bóle głowy (ergotamina, dihydroergotamina)
• probenecyd lub AZT (zydowudyna).
• izoniazyd lub ryfampicyna (stosowane w zapobieganiu i leczeniu gruźlicy).

Stosowanie leku Vicks AntiGrip Complex z jedzeniem, piciem i alkoholem
Nie stosować leku z alkoholem.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, istnieje podejrzenie, że jest w ciąży lub planuje ciążę
należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Jeśli
jest to konieczne i wyłącznie kiedy jest to zalecone przez lekarza lub farmaceutę, Vicks AntiGrip
Complex może być stosowany podczas ciąży. Ten lek może być stosowany podczas karmienia piersią
wyłącznie pod nadzorem lekarza. Należy wówczas stosować najmniejszą możliwą dawkę, która
redukuje ból i (lub) gorączkę, przez możliwie jak najkrótszy czas. Należy skonsultować się z lekarzem
lub położną, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej
przyjmować lek.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek może powodować zawroty głowy i dezorientację. W razie występowania tych objawów nie należy
prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Vicks AntiGrip Complex zawiera aspartam, sacharozę i sód
• Aspartam (E951): ten lek zawiera 6 mg aspartamu w każdej saszetce. Aspartam jest źródłem
 fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią (PKU), rzadkim
 genetycznym schorzeniem metabolicznym, w którym ma miejsce gromadzenie się
 fenyloalaniny, ponieważ nie może ona zostać poprawnie usunięta przez organizm.
• Sacharoza (zawartość w jednej saszetce – 2000 mg): jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta
 nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed
 przyjęciem leku.
• Sód: ten lek zawiera 157 mg sodu (główny składnik używany do gotowania/sól stołowa) w
 każdej saszetce. Odpowiada to 7,85% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu dla osób
 dorosłych. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę w przypadku potrzeby stosowania 3
 lub więcej saszetek na dobę przez dłuższy czas, zwłaszcza w przypadku zalecenia stosowania
 diety z niską zawartością soli (sodu).3. Jak stosować lek Vicks Antigrip Complex

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według
zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:
Zalecana dawka to jedna saszetka.
Dawka (jedna saszetka) w razie potrzeby może być przyjmowana do czterech razy na dobę, w co
najmniej czterogodzinnych odstępach czasu pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie stosować więcej niż 4
saszetki w ciągu doby.

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ten lek nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Sposób podania
Lek ma postać proszku do rozpuszczania w wodzie do picia w postaci gorącego napoju.
Wsypać jedną saszetkę proszku do kubka i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą (około 250 ml).
Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury nadającej się do picia, a następnie wypić
opalizujący, żółty roztwór o zapachu i smaku cytrusowo-mentolowym.

Czas trwania leczenia

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki Vicks AntiGrip Complex:
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem pomimo dobrego samopoczuciapacjenta

dorosłego lub dziecka, w związku z ryzykiem opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby w
przypadku zastosowania dawki większej niż zalecana lub jeśli ten lek został przypadkowo spożyty
przez dziecko.

Pominięcie przyjęcia leku
Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy się zwrócić do
farmaceuty.4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących, poważnych działań niepożądanych, należy natychmiast
przerwać przyjmowanie leku i pilnie zwrócić się po pomoc medyczną:

Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób) mogą wystąpić ciężkie reakcje
 alergiczne (anafilaksja), takie jak wysypka skórna, swędzenie, obrzęk warg, języka, gardła,
 twarzy, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

• Odnotowano bardzo rzadkie (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób) przypadki
 ciężkich reakcji skórnych. Jeśli wystąpi reakcja skórna, należy zaprzestać stosowania i
 natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Zespół Stevena i Johnsona i (lub) toksyczna
 nekroliza naskórka może początkowo objawiać się czerwonawymi plamami
 przypominającymi tarcze lub okrągłymi plamami, często z pęcherzami pośrodku tułowia.
 Mogą również wystąpić owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu
 (zaczerwienienie i obrzęk oczu). Te poważne wysypki skórne są często poprzedzone gorączką
 i (lub) objawami grypopodobnymi. Wysypki mogą rozwinąć się w rozległe złuszczanie skóry
 i powikłania zagrażające życiu lub zakończyć się zgonem.

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 000 osób) podczas przyjmowania
 paracetamolu mogą wystąpić niektóre zaburzenia komórek krwi np. zwiększenie liczby
 krwawień z nosa lub zauważenie, że łatwiej powstają siniaki.

Inne działania niepożądane

Często
(mogą wystapić u maksymalnie 1 na 10 osób): Utrata apetytu, nudności lub wymioty

Rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 osób): Łagodne reakcje alergiczne (takie jak wysypka
skórna lub pokrzywka); Ból brzucha, biegunka;Ból głowy, zawroty głowy; Szybkie lub nieregularne bicie
serca (kołatanie serca); wysokie ciśnienie krwi; Trudności w zasypianiu (bezsenność),
nerwowość, drżenie (drgawki), drażliwość, niepokój, dezorientacja lub lęk.
Nieprawidłowe wyniki badań krwi w kierunku czynności wątroby.

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 000 osób):
Znaczące zmniejszenie liczby krwinek, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji

Częstość nieznana (nie może być oszacowana
na podstawie dostępnych danych):
Poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasica
metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).

Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać
bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309,
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.5. Jak przechowywać lek Vicks Antigrip Complex

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na saszetce lub pudełku po
„EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Okres trwałości roztworu po rozpuszczeniu zawartości saszetki w wodzie: roztwór jest trwały przez 90
minut.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać
farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić
środowisko.6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera Vicks AntiGrip Complex
Substancjami czynnymi leku są: paracetamol, gwajafenezyna, fenylefryny chlorowodorek.
 Każda saszetka leku stanowi jedną dawkę leku zawierającą substancje czynne: paracetamol 500 mg,
 gwajafenezynę 200 mg i fenylefryny chlorowodorek 10 mg.
- Pozostałeskładnikito: sacharoza, kwas cytrynowy, kwas winowy, sodu cyklaminian, sodu
 cytrynian, aspartam (E951), acesulfam potasowy (E950), mentol w proszku, aromat cytrynowy,
 aromat soku cytrynowego, żółcień chinolinowa (E104). Patrz punkt 2.

Jak wygląda Vicks AntiGrip Complex i co zawiera opakowanie
Vicks AntiGrip Complex ma postać białawego proszku, pakowanego w laminowane saszetki
w tekturowym pudełku. Pudełko zawiera 5 lub 10 saszetek.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny:
WICK Pharma, Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH

Sulzbacher Str. 40-50,
D-65824 Schwalbach am Taunus
Niemcy

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się
do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
Procter & Gamble Health Poland Sp. z o.o.
ul. Zabraniecka 20, 03-872 Warszawa
tel. 801 25 88 25

Wytwórca:
Procter & Gamble Manufacturing GmbH
Procter & Gamble Strasse 1
64521 Gross-Gerau, Hessen
Niemcy

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru
Gospodarczego pod następującymi nazwami:

Bułgaria: Vicks AntiGrip Complex 200 mg/500 mg/10 mg powder for oral solution
Estonia: TriFlunex 500 mg/200 mg/10 mg suukaudse lahuse pulber
Niemcy: WICK DayMed Kombi Erkältungsgetränk Paracetamol 500 mg/ Phenylephrin HCl 10
mg/Guaifenesin 200 mg Pulver zur Herstellung einer Lösung zum Einnehmen
Irlandia: Paracetamol 500 mg Guaifenesin 200 mg Phenylephrine 10 mg Hydrochloride
Włochy: Vicks Flu-Tripla Azione
Łotwa: TriFlunex 500 mg/200 mg/10 mg Pulveris iekšīgi lietojama Šķīduma Pagatavošanai
Litwa: TriFlunex 500 mg/ 200 mg/ 10 mg milteliai geriamajam tirpalui
Rumunia: Vicks AntiGrip Complex 500mg/200mg/10mg pulbere pentru soluţie orală
Hiszpania: IlviGrip Expertorante polvo para solución oral
Czechy: Vicks SymptoMed Complete citrón
Węgry: Grippo Med Wick Citrom izü por belsöleges oldathoz
Wielka Brytania: Vicks Cold and Flu Care Daymed Complete Hot Drink

Data ostatniej aktualizacji ulotki: styczeń 2025

Dane o lekach i suplementach diety dostarcza