Spis treści:
Co to jest USG ślinianek?
Ślinianki to gruczoły w organizmie człowieka, które odpowiadają za wytwarzanie śliny. Wyróżnia się duże ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe oraz liczne drobne gruczoły znajdujące się przede wszystkim w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. Gruczołów ślinowych jest wiele, ale problemy najczęściej związane są z dużymi śliniankami np. przyusznymi. USG ślinianek to badanie, podczas którego lekarz wykorzystuje ultrasonograf i odpowiednią głowicę, aby ocenić strukturę i funkcjonowanie tych gruczołów.
Do badania ślinianek nie jest wymagane specjalne przygotowanie przez pacjenta. USG jest bezpieczne, nieinwazyjne i nie powoduje dolegliwości bólowych. Ponadto to szybka, tania i łatwo powtarzalna procedura. Dodatkową, zaletą jest fakt, że lekarz już w trakcie wykonywania USG może ocenić funkcjonowanie badanych narządów, rozpoznać ewentualne nieprawidłowości i wskazać dalsze postępowanie diagnostyczne lub terapeutyczne. Przeciwwskazaniem do ultrasonografii może być obecność otwartych ran, infekcji lub oparzeń w polu badania.
Co wykrywa USG ślinianek?
Badanie ultrasonograficzne ślinianek jest uważane za pierwszą metodę obrazowania tych struktur. Wskazań do niego jest wiele. Najczęściej wykonuje się je u osób, u których występuje nawracający i intensywny ból w okolicy gruczołów ślinowych, a także jeżeli wyczuwalne są zgrubienia czy guzki znajdujące się w okolicy ślinianek. Służy ono do rozróżniania schorzeń, które powstają w gruczołach ślinowych, a także w sąsiednich strukturach np. węzłach chłonnych.
Wykonywane jest w celach diagnostycznych chorób gruczołów ślinowych, m.in.: zapalenia lub kamicy ślinianek, podejrzenia chorób nowotworowych lub w przypadku wyczuwalnych guzków i zgrubień. Ocenia również funkcjonowanie ślinianek i skuteczność podjętego leczenia u pacjentów po zabiegach operacyjnych. Ponadto, pod kontrolą USG wykonywana jest biopsja cienkoigłowa, dzięki której możliwe jest odróżnienie zmian łagodnych od złośliwych w obrębie gruczołów ślinowych.
USG ślinianek - przebieg badania
Do badania USG ślinianek wykorzystywany jest specjalny sprzęt, tzw. ultrasonograf oraz głowica. Lekarz nanosi na badany obszar specjalny żel, który ułatwia przenikanie fal ultrasonograficznych do wnętrza organizmu. Fale odbijają się od znajdujących się we wnętrzu struktur i powracają do głowicy, w efekcie czego na monitorze urządzenia powstaje obraz prezentujący badany gruczoł ślinowy.
Przygotowanie do USG ślinianek
Zaletą badań ultrasonograficznych jest to, że nie wymagają one specjalnego przygotowania. Gdy u pacjenta ma zostać przeprowadzone badanie USG ślinianek warto zadbać o odpowiedni ubiór, który nie będzie zasłaniał szyi. Należy także zdjąć biżuterię. (naszyjniki, korale, wisiorki, kolczyki).
Powiązane tematy:
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |